Czy teraz warto inwestować w złoto – 3 powody na TAK

Dlaczego akurat teraz jest dobry moment na inwestowanie w złoto? Istnieje obecnie kilka mocnych przesłanek przemawiających za tym, że złoto inwestycyjne może być aktualnie dobrą lokatą kapitału. Do najważniejszych z nich należą:

  • Rosnąca inflacja, z która zmaga się polska gospodarka. Ceny produktów i usług wzrastają w znacznie szybszym tempie niż w poprzednich latach. W związku z inflacją pieniądze na rachunku bankowym czy lokacie będą systematycznie traciły na wartości. Złoto inwestycyjne jest jedną z niewielu form lokowania kapitału, która jest odporna na inflację. Nasze oszczędności ulokowane w złocie nie będą traciły na wartości, choć oczywiście musimy liczyć się z ewentualnymi wahaniami kursu, szczególnie w krótszym okresie czasu.
  • Najniższe od lat oprocentowanie depozytów bankowych to kolejny powód, aby zainteresować się inwestowaniem w złoto. Wspomniana powyżej rosnąca inflacja oraz aktualne oprocentowanie oferowane przez banki sprawiają, że coraz więcej osób poszukuje innych, bardziej atrakcyjnych i dochodowych form lokowania kapitału.
  • Pandemia koronawirusa oraz szereg innych napięć i niepokojów społecznych i politycznych na całym świecie to kolejny czynnik, który może mieć wpływ na dalszy wzrost cen złota w najbliższych miesiącach. Złoto już tradycyjnie jest bezpieczną przystanią dla inwestorów w czasach kryzysowych. 

W jakie złoto inwestować?

Kolejne ważne pytanie to, w jakie złoto inwestować? Wybór jest w zasadzie tylko jeden, czyli tak zwane złoto inwestycyjne. Są to złote monety bulionowe oraz złote sztabki inwestycyjne. Te produkty mennicze dostępne są w przeróżnych formatach i wielkościach. Najpopularniejsze są złote monety bulionowe o wadze 1 uncji trojańskiej, czyli nieco ponad 31 gram. Mennice z różnych krajów oferują jednak również monety o mniejszej wadze, na przykład ½ czy ¼ uncji. Z kolei złote sztabki mogą ważyć nawet tylko 1 gram. W złoto możemy inwestować więc nawet małymi kwotami. Dodajmy jeszcze, że biżuteria czy inne przedmioty użytkowe ze złota nie są dobrą inwestycją. W przypadku złotej biżuterii dużą część jej ceny stanowią koszty jej wytworzenia, marża sklepu itd. Z kolei kupując typowe złoto inwestycyjne, płacimy praktycznie wyłącznie za materiał, z którego jest wykonany dany przedmiot. Kolejnym plusem złotych monet i sztabek inwestycyjnych jest to, że stosunkowo łatwo potwierdzić ich autentyczność i znaleźć na nie nabywcę, gdy chcemy spieniężyć naszą inwestycję w złoto.

Zastanawiacie się, gdzie kupić złoto? Obecnie na polskim rynku funkcjonuje szereg sprawdzonych firm, oferujących produkty mennicze wysokiej klasy. Nie powinniśmy mieć również żadnych problemów ze sprzedażą złota. Istnieją firmy, które poza skupem złota w punktach stacjonarnych, kupują również złoto online i za pomocą ubezpieczonych paczek kurierskich. Jednym z takich skupów złota jest na przykład https://skup.zlota.pl.

Czy inwestowanie w złoto jest bezpieczne?

Oczywiście nie ma żadnej inwestycji, która daje nam 100% gwarancję na zarobek. Każda lokata kapitału obarczona jest mniejszym lub większym ryzykiem. Rozważając inwestowanie w złoto, warto rzucić okiem na historyczne notowania tego kruszcu. Jeśli za horyzont inwestycyjny przyjmiemy co najmniej kilka lat, to praktycznie nie było takiego momentu w historii, w którym na złocie można było stracić. Ze spadkiem ceny złota musimy się jednak liczyć, jeśli nasze środki chcemy zainwestować na krótszy okres, na przykład kilku miesięcy. Aby inwestowanie w złoto było bezpieczne, warto pamiętać o kilku istotnych czynnikach. Złoto inwestycyjne należy kupować wyłącznie od sprawdzonych i cieszących się dobrymi opiniami partnerów. Może to być złoto inwestycyjne od Mennicy Skarbowej lub innej firmy oferujące produkty mennicze, która działa na polskim rynku już od wielu lat. Warto również zadbać o odpowiednio bezpieczne przechowywanie naszego złota inwestycyjnego. W przypadku większej ilości kruszcu najbezpieczniejszym rozwiązaniem będzie skrytka bankowa lub dobrej klasy domowy sejf. Konieczność fizycznego przechowywania złota inwestycyjnego to jeden z niewielu minusów tego rodzaju inwestycji.

artykuł sponsorowany

ikona podziel się Przekaż dalej