Irga płożąca – wygląd krzewu i popularne odmiany

Irga pozioma to efektowny krzew, który może osiągać około 1 metr wysokości. Roślina silnie się rozkrzewia, a po kilku latach uprawy może osiagnąć do dwóch metrów szerokości. Na uwagę zasługuje gęstość liści oraz kwiatostanów. Walory dekoracyjne rośliny zależą od konkretnej odmiany, jednak uprawa polega na zapewnieniu bardzo zbliżonych warunków.

Warto wiedzieć, że irga płożąca przeważnie kwitnie w kolorze lekkiego różu. Kwiaty są bardzo małe, jednak pojawiają się na pędach w dużej ilości, tworząc kwietne kobierce. Irga zimozielona wytwarza także małych rozmiarów owoce, które utrzymują się na roślinie aż do następnej wiosny. Czerwonawe lub lekko pomarańczowe owoce stanowią pożywienie dla ptaków.

Efektowny wygląd oraz łatwa uprawa sprawiły, że irga pozioma doczekała się wielu odmian. Na uwagę zasługują takie odmiany jak Variegatus i irga zimozielona Dammara Major. Walorem ozdobnym odmiany Variegatus są pstre liście z rozjaśnionymi obwódkami. Z kolei irga zimozielona Dammara Major wyróżnia się silnym płożeniem oraz niskim wzrostem. Krzew dorasta do 15 cm wysokości, jednak zajmuje dużą przestrzeń. Co więcej, irga zimozielona odmiany Dammara Major jest podatna na rozmnażanie z odkładów i znajduje szerokie możliwości zastosowania w ogrodzie. Możemy sadzić ją na skarpie, rabacie kwiatowej czy pod drzewami ozdobnymi.

Irga pozioma w ogrodzie – najważniejsze wymagania i uprawa sadzonki

Irga płożąca ma niewielkie wymagania, których spełnienie umożliwia uzyskanie pełnego sukcesu uprawowego. Nasza zimozielona roślina najlepiej rośnie w urodzajnym, delikatnie wilgotnym podłożu. Sadzonki umieszczone w żyznej glebie wyróżniają się szybszym przyrostem oraz obfitym kwitnieniem. Mimo wszystko, irga płożąca urośnie także na skarpie lub w ogrodzie z mało zasobnym podłożem. Jednym istotnym zagrożeniem w uprawach tej rośliny jest wysoki poziom wilgotności. Zimozielona irga płożąca nie toleruje zalegającej wody opadowej czy zbyt ciężkiej, stale mokrej gleby.

Uprawiana w ogrodzie lub na skarpie irga płożąca najlepiej radzi sobie w mocno nasłonecznionej ekspozycji. Jej wymagania dotyczące ekspozycji na promienie słoneczne nie są trudne do spełnienia. Najlepiej sprawdza się uprawa osłonięta przed działaniem porywistego wiatru. Sadzonki będą także rosły pod drzewami, o ile zapewnimy im dostęp do bezpośredniego światła przynajmniej przez kilka godzin dziennie.

Jak widzimy, irga pozioma ma niewielkie, podstawowe wymagania. Dobrze sprawdzi się do uprawy na skarpie, rabacie kwiatowej, przy murkach, ogrodzeniach i na skalniakach. Warto zapewnić jej odpowiedni rozstaw, który będzie uzależniony od odmiany sadzonki. Uprawa irgi Dammara Major najlepiej sprawdza się przy rozstawie co 120 – 150 cm. Młode sadzonki uzyskują niewielką wysokość, jednak zimozielona roślina intensywnie rozrasta się na boki, tworząc dywan roślinny. Uprawa sadzonki innych odmian przeważnie uwzględnia rozstaw, w którym na 1 m2 powierzchni przypadają maksymalnie trzy rośliny.

Drobne kwiaty irgi płożącej rosnącej w ogrodzie, a także odmiany rośliny, wymagania, uprawa oraz pielęgnacja krok po kroku
Irga płożąca krok po kroku, czyli wymagania w ogrodzie, uprawa i pielęgnacja oraz najpiękniejsze odmiany rośliny

Niewielkie wymagania oraz odporność sprawiają, że irga płożąca nadaje się także do uprawy w donicy. W tym przypadku warto zadbać o regularne nawadnianie rośliny oraz zapewnienie jej osłoniętego przed wiatrem, słonecznego stanowiska uprawy. Wysadzona w donicy irga pozioma nie wymaga regularnego nawożenia. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o irgach.

Jak sadzić i przeprowadzić rozmnażanie irgi płożącej?

Pierwszą ważną kwestią jest cena zakupu sadzonki. Irga pozioma to popularny i łatwo dostępny krzew. Cena zakupu sadzonki będzie uzależniona od jej rozmiarów oraz konkretnej odmiany. Cena na ogół rozpoczyna się już od kwoty 5 zł. Za sadzonki irgi Major trzeba niekiedy zapłacić 10 – 20 zł. Cena za sadzonki prowadzone na drzewa bonsai jest zazwyczaj wyższa.

Ze względu na łatwe rozmnażanie, wiele osób decyduje się na samodzielne pozyskanie sadzonki. Rozmnażanie krzewu można wykonać na kilka prostych sposobów. Pierwszym z nich jest wysiew stratyfikowanych nasion. Kolejny sposób to pobieranie pędów wierzchołkowych. Metodę możemy wykonać na młodych pędach (wiosną) lub na pędach zdrewniałych (jesienią). Rozmnażanie polega na przycięciu pędu i umieszczeniu go w wilgotnym, urodzajnym podłożu. Irga pozioma dobrze się ukorzenia, a sadzonki szybko zaczynają rosnąć.

Popularna metoda na rozmnażanie krzewów to także pobieranie odkładów pędowych. Zimozielona irga płożąca sama wytwarza korzonki z rosnących przy ziemi pędów. Pobranie odkładów pędowych pozwala na szybkie pozyskanie zdrowej, lekko wyrośniętej sadzonki.

Irga zimozielona i jej pielęgnacja

Irga pozioma nie wymaga skomplikowanej pielęgnacji. Młode sadzonki powinny być regularnie podlewane, co umożliwi prawidłowy wzrost systemu korzeniowego. W dalszych latach uprawy podlewanie wykonuje się tylko w przedłużającym się okresie bezdeszczowym.

Pielęgnacja polega głównie na usuwaniu uszkodzonych pędów rośliny. Irga zimozielona dobrze znosi cięcie formujące, jednak nie jest ono wymagane. Na wiosnę możemy usunąć stare pędy i nadać krzewom odpowiednią formę. Doprowadzi to do intensywniejszego wzrostu rośliny, a jednocześnie może zwiększyć jej rozkrzewienie.

Roślina rosnąca na skarpie może służyć do wzmocnienia gruntu. W tym przypadku przycinanie nie jest potrzebne, a rosnąca swobodnie pędy stanowią ciekawą, naturalną ozdobę. Krzewy rosnące w donicach możemy przycinać w celu uzyskania pożądanej formy.

ikona podziel się Przekaż dalej