Izolacja akustyczna domu - sposoby, ceny, materiały, wykonanie

Mieszkanie w hałaśliwej okolicy jest bardzo uciążliwe. I nie ma tu większego znaczenia czy chodzi o budynek jednorodzinny czy życie w bloku. Oczywiście można spróbować przywyknąć do trudnej sytuacji. Wiele osób uważa, że to jedyne wyjście. Opinie tego typu nie są prawdą. Dostępnym i lepszym rozwiązaniem jest izolacja akustyczna domu. Jakie materiały stosuje się do jej wykonania? O tym i wielu innych kwestiach opowiadamy na naszej stronie.

Domy odcięte od hałasu – wełna i tapeta

Izolacja akustyczna domu lub mieszkania jest ciekawym i polecanym rozwiązaniem. Najbardziej pożądanym w budynkach wzniesionych w hałaśliwej okolicy. Na przykład przy zakładach przemysłowych czy ruchliwych drogach. Wygłuszenia akustyczne, które stosuje się do jej wykonania spełniają dwa istotne zadania. Po pierwsze ochraniają wnętrze domu przed dźwiękami z zewnątrz. Po drugie nie dopuszczają by dźwięki pochodzące z domu przedostawały się na zewnątrz. O izolację najlepiej zadbać podczas budowy domu. Wtedy będzie świetną barierą obniżającą hałasy o kilka decybeli.

Naturalnie możliwe jest zaizolowanie starszego budynku. Pozwalają na to nowoczesne materiały dostępne na rynku. Można zabezpieczyć nimi wszystkie pomieszczenia lub tylko wybrane. Tworząc na przykład pokój telewizyjny lub mini studio nagraniowe. Jakie rozwiązania są najczęściej stosowane? Podstawą jest powszechnie znana, dźwiękoszczelna wełna mineralna. Jeśli nie podczas budowy to warto ją wykorzystać przy generalnym remoncie. Świetnie nadają się do wygłuszenia całego budynku. Będzie w stanie utrzymać hałasy na poziome 40 decybeli. To dobry wyniki zważywszy, że dopuszczalne limity to 55 dB w dzień i 45 dB w nocy.

Kolejny materiał na naszej liście również zbiera pozytywne opinie. Jest nim folia akustyczna nakładana na ścianę tak jak tapeta. Cechuje ją szybki montaż i grubość sięgająca około 3 mm. Ten parametr okazuje się sporą zaletą. Dlatego, że nie każdą powierzchnię w domu czy mieszkaniu można pokryć grubą okładziną. Zatem folia jest niezastąpiona w takich sytuacjach. Ponadto może pochwalić się skutecznością. Redukuje przenikanie hałasu o 26 decybeli. Więcej szczegółowych informacji o tym materiale znajduje się na naszej stronie. Tam też opisujemy wełnę mineralną, jej rodzaje, sposoby montażu i ceny.

Wygłuszenia akustyczne na ścianę i sufit

Mieszkając w bloku można trafić na hałaśliwych sąsiadów. W takich budynkach uciążliwe są też głośne remonty. Przed niepożądanymi odgłosami można zabezpieczyć się stosują panele akustyczne. Montowane na każdą ze ścian jak również sufit. Panele występują w różnych odmianach. Największą popularnością cieszą się wersje z pianki poliuretanowej lub melaminowej. Do dyspozycji są także wersje wykonane z płyt MDF. Jeszcze inna propozycja to płyty kartonowo gipsowe nakładane na ścianki działowe z betonu. Każdą ze wspomnianych odmian można swobodnie przycinać i dopasowywać do izolowanej powierzchni.

Warto wiedzieć, że panele akustyczne są w stanie wyciszyć pomieszczenia o około 30 decybeli. Co równie ważne, nie stosuje się ich tylko w przestrzeniach mieszkalnych. Świetnie sprawdzają się w garażach czy kotłowniach. Nie można zapominać o tym, że to bardzo estetyczne produkty. Z pewnością nie obniżą walorów dekoracyjnych mieszkania czy domu. Co jeśli jednak nie przypadną domownikom do gustu? Wtedy można sięgnąć po maty wygłuszające na ściany. Wycisza się nimi również podłogi i drzwi zewnętrzne oraz wewnętrzne. Za ich sprawą powstaje równie skuteczna zapora dźwiękoszczelna.

Maty wygłuszające ściany i podłogi produkowane są z różnych materiałów. Jest to na przykład odmiana powstająca z gumy butylowej. Jest chętnie stosowana w studiach nagraniowych. Kolejna opcja do wyboru to mata bitumiczna elastyczna lub twarda. Jest tańsza i nierzadko trafia do mieszkania. Popularne są także elastyczne maty z pianki poliuretanowej. Jak widać po przykładach izolacja akustyczna domu to szeroka tematyka. W tym artykule nie zdołaliśmy jej wyczerpać. Zachęcamy, więc do zagłębienia się w pozostałe artykuły na naszej stronie. Opisujemy tam ceny wygłuszeń, sposoby montażu itp.