Izolacja akustyczna ścian wewnętrznych, zewnętrznych i stropu

Mogłoby się wydawać, że do hałasu panującego za ścianą lub na zewnątrz należy się po prostu przyzwyczaić. Nic bardziej mylnego. Zbyt duże natężenie dźwięków prowadzi do bardzo dużego dyskomfortu. Natomiast uciążliwe i bardzo głośne hałasy mogą doprowadzić nawet do uszkodzenia słuchu. Dlatego właśnie niezwykle ważnym elementem w budownictwie mieszkaniowym jest odpowiednia izolacja akustyczna ścian.

Okazuje się, że dopuszczalny poziom hałasu w ciągu dnia musi mieścić się w granicach do 55 dB. Natomiast nocą nie może on przekroczyć 45 dB. Jeżeli mamy wątpliwości, czy w naszym miejscu zamieszkania te normy są zachowane, możemy skorzystać z urządzenia, którym jest decybelomierz. Najtańsze urządzenia zakupimy już od ok. 100 złotych. Dzięki takim prostym pomiarom, będziemy wiedzieli, czy izolacja dźwiękowa ścian rzeczywiście jest konieczna.

Izolacja dźwiękowa ścian - rodzaje materiałów

Izolacja akustyczna stropu, a także na ściany pozwala na obniżenie hałasu nawet o kilkadziesiąt decybeli. Ostateczny efekt będzie zależeć jednak od tego, na jaki materiał izolacyjny rzeczywiście się zdecydujemy. Warto mieć na uwadze obecny stan mieszkania lub etap budowy, na jakim się znajdujemy. Jeżeli mieszkanie jest już urządzone, to ingerencja w poprawę izolacji akustycznej powinna być jak najmniejsza. Natomiast na etapie projektowania swojego domu, możemy zaplanować zastosowania materiałów, które będą trwałą okładziną na ściany i strop.

Znajdź sprawdzoną firmę od elewacji

Jeżeli chcesz znaleźć sprawdzoną ekipę do wykonania elewacji, wypełnij ten formularz.. Na jego podstawie otrzymasz atrakcyjne oferty od lokalnych wykonawców.

Sprawdź!

Wśród popularnych materiałów, które posiadają dźwiękoszczelne właściwości wymienimy przede wszystkim:

  • Okładziny akustyczne - izolacja akustyczna ścian wewnętrznych zarówno w domach, jak i również w biurowcach może zostać wykonana przy pomocy specjalnej okładziny. Jest to tak zwana przedścianka, którą montuje się z płyt kartonowo gipsowych do ścianek działowych wybudowanych z betonu komórkowego. Okładziny akustyczne wykonane z płyt kartonowo gipsowych, powinny być grubości 12,5 mm. Dzięki nim możliwa izolacja akustyczna ścian wewnętrznych na poziomie 9 dB.
  • Folię akustyczną - folia akustyczna doskonale sprawdza się na powierzchnię, na którą nie możemy pozwolić sobie zamontowania grubszej okładziny. Ponieważ folia akustyczna wyróżnia się grubością ok. 3 mm. Jej bardzo dużą zaletą jest szybki montaż, ponieważ wewnętrzna strona jest samoprzylepna. Zatem traktujemy ją podobnie jak w przypadku tapety.  Dzięki tym produktom, izolacja dźwiękowa ścian zwiększa się o ok. 26 dB.
  • Panele wygłuszające - w tym przypadku izolacja akustyczna ścian możliwa jest dzięki specjalnym panelom wykonanym z pianki poliuretanowej, drewna lub MDF. Panele wygłuszające są w stanie wyciszyć pomieszczenie nawet o ok. 30 dB. Dużą zaletą takich paneli jest to, że izolacja akustyczna ścian spełnia także walory dekoracyjne.
  • Wełnę mineralną - jeżeli zależy nam na dobrej izolacji akustycznej ścian wewnątrz budynku, to ten materiał sprawdzi się idealnie. Izolacja akustyczna ścian wewnętrznych może być osiągnięta dzięki systemowi masa - sprężyna - masa. Rolę masy odgrywają płyty kartonowo gipsowe, natomiast sprężyną jest wkład wykonany z wełny mineralnej. Taki system na ściany pozwala na izolację akustyczną na poziomie nawet 40 dB. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł o sposobach na wygłuszenie ścian w domu.
Izolacja akustyczna ścian i podłogi, a także polecana izolacja dźwiękowa ścian
Jaka izolacja akustyczna ścian będzie najlepsza, czyli izolacja dźwiękowa ścian i rodzaje

Ściany dźwiękochłonne - porady zakupowe

Już wiemy, że izolacja dźwiękowa ścian jest niezwykle ważna, zarówno w przypadku mieszkania w bloku, jak i również piętrowego domu jednorodzinnego. W obydwóch nieruchomościach na pewno niezastąpiona okaże się izolacja akustyczna stropu. Dzięki niej sufity staną się dźwiękoszczelne, przez co nie będziemy słyszeć stukotu obcasów, czy też przesuwanych mebli.

Jeżeli zastanawiamy się, dzięki jakim materiałom uzyskamy ściany dźwiękochłonne, to powinniśmy zdecydować, jak bardzo chcemy wytłumić pomieszczenie. Zarówno izolacja akustyczna stropu, jak i również na ściany, zwiększa komfort mieszkania wszystkim domownikom wewnątrz domu. Jeżeli jednak uciążliwe są dla nas hałasy dobiegające z zewnątrz, to warto zastanowić się między innymi nad oknami wyposażonymi w szyby dźwiękoszczelne. Natomiast na wolnostojącej posesji, możemy pokusić się nawet o postawienie specjalnych ekranów dźwiękoszczelnych. Oczywiście na ściany warto zastosować w takim przypadku panele wygłuszające.

Panele wygłuszające i inne materiały - ceny

Zarówno izolacja akustyczna stropu, jak i również ściany dźwiękochłonne, wymagają nakładów finansowych. Warto zatem dowiedzieć się, ile kosztują konkretne materiały dźwiękoszczelne, a także ile ich potrzebujemy, aby wykonać konkretne okładziny akustyczne na wybranej powierzchni. Wtedy na pewno będzie nam zdecydowanie łatwiej ocenić opłacalność takiej inwestycji.

Przykładowe ceny za materiały, które zapewnią ściany dźwiękochłonne

Nazwa produktu

Cena

Panele dźwiękoszczelne klin trudnopalny 5 cm 50x50 cm

11,99 zł

Folia akustyczna 3 mm samoprzylepna

59,00 zł

Okładziny akustyczne, panele RB Acoustic-Trade

26,90 zł

Okładziny akustyczne Panele RB 1000x6000x15 mm

17,90 zł

Folia akustyczna pianka z klejem 3 mm

3,99 zł

Absorber akustyczny Primo 102x63x11,5 cm wełna

125,00 zł

Panele wygłuszające Bas Trap Walec, pułapka basowa

149,00 zł

Absorber akustyczny Primo 102x53x10 cm

85,00 zł

Podkład wyciszający do podłogi pływającej KF6 30 m2

440,00 zł

Podkład wyciszający do podłogi pływającej KF6

27,00 zł

Taśma akustyczna piankowa 30x3 mm x 30 mb

21,00 zł

Taśma akustyczna piankowa 50x3 mm x 30 mb

29,00 zł

Filc do izolacji akustycznej

7,99 zł

Mata do izolacji akustycznej 3 cm

27,00 zł

Pianka akustyczna 50x50x1 cm

5,99 zł

Pianka akustyczna 50x50x3 cm

19,50 zł

Pianka akustyczna 50x50x2 cm

13,50 zł

Izolacja akustyczna ścian i sufitu, rolka

17,50 zł

ikona podziel się Przekaż dalej