Rodzaje izolacji wykorzystywane do wygłuszania domu

Panele akustyczne

Panele akustyczne stosuje się tam, gdzie zastosowanie innego rodzaju wygłuszającego jest utrudnione lub wręcz niemożliwe. Układa się je choćby w pomieszczeniach studyjnych, które nie były na takowe projektowane od początku. Panel ma to do siebie, że pomimo zapewnienia doskonałego wygłuszania, możliwe jest jego dopasowanie, docinanie i wkomponowanie w istniejący kształt pomieszczenia.

Panele akustyczne są montowane bezpośrednio na ścianę, więc muszą wyglądać nienagannie. Jest to możliwe dzięki szerokiemu wyborowi ich kolorystyki i faktury. Dzięki temu panele akustyczne podnoszą nie tylko walory estetyczne, ale także poprawiają komfort akustyczny pomieszczeń. Rynek jest bardzo bogaty w panele akustyczne, których grubość można dobierać w zależności od potrzeb. Uzyskuje się wówczas bardzo dobre wygłuszenie pomieszczeń, stosowne do oczekiwań. A może zainteresują cię także maty pod panele podłogowe?

Akustyka wewnątrz domu jest bardzo ważna nie tylko dla pomieszczeń stosowanych w przemyśle muzycznym. Bliskość ruchliwych ulic, czy też posiadanie domu w miejscu, gdzie występuje nagminny hałas z zewnątrz, izolacja akustyczna jest niezwykle ważna. Wówczas idealnym rozwiązaniem są panele akustyczne. Panele dźwiękochłonne tego rodzaju można śmiało zastosować we wnętrzach pomieszczeń mieszkalnych, w garażach, kotłowniach, przybudówkach i wszędzie tam, gdzie hałas z zewnątrz nie wpływa pozytywnie na komfort akustyczny. Tak więc najprostszym i najłatwiejszym sposobem wykonania wygłuszenia, jakim jest izolacja akustyczna, jest zastosowanie paneli akustycznych. Jest to szybkie, łatwe i estetyczne rozwiązanie.

Mata wygłuszająca

Izolacja akustyczna w postaci maty wygłuszającej jest bardzo szeroko stosowana do wyciszania pomieszczeń, jako wyciszenie podłóg, drzwi, a nawet wnętrz pojazdów czy kolumn głośnikowych. Jeśli chodzi o komfort akustyczny w domu, stosuje się pianki akustyczne pokrywane na przykład warstwą aluminium, maty z gumy butylowej, również pokrytej powłoką aluminiową, lub tkaniny obiciowe. Jeśli zainteresował cię ten temat, przeczytaj także ten artykuł o matach wygłuszających.

Izolacja akustyczna w postaci maty wyciszającej stosuje się w domu do wygłuszania drzwi wejściowych, jeżeli są one bezpośrednio skierowane na ruchliwe ulice, place budowy, etc. W pomieszczeniach, gdzie konieczne jest wyciszenie podłogi, również stosuje się maty dźwiękochłonne. Posiadając ogrzewanie podłogowe, należy pamiętać, że izolacja akustyczna podłogi musi zapewniać dobrą przepuszczalność termiczną bez spadku izolacyjności akustycznej.

Mata wygłuszająca ma także zastosowanie w samochodach jako wyciszenie wnętrza kabiny, wyciszenie silnika, a także bagażnika, skąd mogą dochodzić dźwięki z zewnątrz. Mata wygłuszająca zastosowana w aucie zapewni jego użytkownikom niezwykły komfort akustyczny. To nie wszystkie zastosowania maty wygłuszającej. W projektowaniu i budowie zestawów nagłaśniających jest ona wręcz niezbędna i doskonale wycisza wnętrza kolumn głośnikowych.

Pianka wygłuszająca i wełna akustyczna

Pianka wygłuszająca ma zastosowanie szczególnie w przemyśle muzycznym i w salach odsłuchowych, gdzie panele dźwiękochłonne są niewystarczające. Stosuje się ją również w domach, gdzie adaptuje się pomieszczenia dla zestawów kina domowego, w pomieszczeniach, gdzie występuje pogłos. Dla zapewnienia doskonałych właściwości wygłuszających pianka wygłuszająca, z której budowane są ściany akustyczne, ma specyficzny kształt. Pianka wygłuszająca musi zapewniać wręcz idealne własności wyciszające dźwięk, dlatego tworzy się przy jej pomocy tak zwane pułapki basowe. Najlepszą dźwiękoizolacyjność posiadają pianki o nazwie akustyczna piramidka, której powierzchnia ukształtowana jest na wzór stożkowatych piramid. Pianki akustyczne nie nadają się do wyciszania podłóg, pod którymi zamontowano ogrzewanie podłogowe. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o podkładach pod panele.

Oczywiście pianka wygłuszająca posiada doskonałe właściwości wygłuszające. Tworzy się z nich ściany akustyczne do zastosowań profesjonalnych. Jeżeli projektuje się dom od podstaw, nie jest wymagana akustyczna piramidka ani pianka wygłuszająca. Wówczas mając na względzie walory wynikające z izolacyjności akustycznej, zastosowanie ma wełna akustyczna.

Wełna akustyczna jest wełną mineralną i posiada bardzo dobre własności dźwiękochłonne. Wełna mineralna jest trudnopalna. Podczas budowy domu, można ją niemal dowolnie montować. Wełna akustyczna nadaje się w szczególności do wyciszenia całego budynku mieszkalnego. Dzięki izolacyjności akustycznej wynikającej z zastosowania wełny wzrasta komfort akustyczny, szczególnie osób wrażliwych na dobiegające i męczące dźwięki z zewnątrz. Jakkolwiek panele akustyczne, pianki akustyczne i maty są zwykle montowane na zewnątrz ścian, to wełna akustyczna umiejscawiana jest już w procesie budowy domu, przez co zostaje zaoszczędzona przestrzeń wewnątrz, czyli wzrasta powierzchnia użytkowa.

Skuteczna izolacja akustyczna – komfort akustyczny w domu

Konstrukcja budynku a ochrona akustyczna

Izolacja akustyczna domu powinna być wzięta pod uwagę już na etapie budowy. Dlaczego tak wcześnie? Dlatego, że już w tym momencie użytkownik domu ma możliwość wyboru rodzaju wygłuszenia. Oczywiście, zastosowana wełna akustyczna na tym etapie jest podstawowym wygłuszeniem domu i odseparowaniem od hałasu z zewnątrz, bez względu na przeznaczenie poszczególnych pomieszczeń. Zastosowanie wygłuszenia z wełny mineralnej jest dobrym początkiem wyciszenia domu.

Izolacja cieplna często jest także izolacją akustyczną. Założenie wełny akustycznej to świetny sposób na zaizolowanie dźwiękowe pięter.
Izolacja akustyczna w domu - panele, maty, pianka wygłuszająca czy wełna akustyczna? Co wybrać?

Wełna akustyczna zapewnia oprócz izolacyjności akustycznej, również izolację termiczną. Dlatego wewnętrzne ogrzewanie można wyposażyć jedynie w ogrzewanie podłogowe. Wełna mineralna jest tutaj bardzo pomocna i pozwala na znaczne oszczędności w wykonaniu instalacji ogrzewania, a co za tym idzie, oszczędności wynikające z użytkowania instalacji grzewczej.

A co, jeśli do dyspozycji użytkownika jest dom bliźniak? Nieważne, czy jest on na etapie budowy, czy zakupiony już jak gotowy, należy się odizolować od hałasów dobiegających z części sąsiadującej. Nie ma kłopotu, jeśli budynek dopiero powstaje. Jeśli jednak przystosowujemy już istniejący, pozostaje wykonanie izolacji dźwiękowej od własnej strony i we własnym zakresie. Tutaj jako izolacja akustyczna sprawdzą się panele akustyczne i pianka wygłuszająca.

Montaż izolacji akustycznej

Prawidłowo zamontowana izolacja akustyczna zapewnia komfort akustyczny. Wełna akustyczna i jej montaż jest dosyć łatwy, więc nie ma potrzeby poświęcać mu zbyt wiele miejsca, ale nadmienić należy, że wełna mineralna służy jako wypełnienie szczelin i przestrzeni pomiędzy płytami drewnianymi, gipsowymi, etc.

Pianki akustyczne i panele akustyczne montuje się mechanicznie, stosując uchwyty, stelaże, a nawet klejąc je do powierzchni. Mata wygłuszająca może być montowana przy użyciu kleju do powierzchni pionowych i poziomych.

Aby uzyskać wymagane kształty, panele akustyczne tworzy się poprzez ich wycinanie z takich materiałów, jak pianka wygłuszająca. Następnie wmontowuje się je w ramy, a powstałe z pianek ściany akustyczne montuje się, stosując metody mechaniczne. Izolacja akustyczna podłogi musi być tak montowana, aby ogrzewanie podłogowe pracowało bez zakłóceń, nie pogarszając izolacyjności akustycznej.

Izolacja akustyczna – zalety i wady

Zastosowanie izolacji akustycznej praktycznie nie posiada wad. Wełna akustyczna spełnia swoją funkcję znakomicie, a co najważniejsze, nie rzuca się w oczy. Dzięki temu oprócz spełnienia wymagań, które jej się stawia, jej obecność nie ma wpływu na estetykę pomieszczenia.

Panele akustyczne, pianka wygłuszająca, a także pianki akustyczne są estetyczne, występują w odpowiednich i nie drażniących oczy kolorach i kształtach. Jedyny minus to nieznaczne zmniejszenie kubatury pomieszczenia. Jednakże spełnienie swej podstawowej roli jest tutaj najważniejsze.

Wszelkie maty wygłuszające posiadają niemal wyłącznie same zalety, dlatego że często są stosowane jako wygłuszenie urządzeń nagłaśniających, a estetyka nie zostaje tu naruszona. Mata wygłuszająca posiada cechy, dzięki którym jej obecność nie tylko nie przeszkadza, ale bardzo dobrze się wkomponowuje w miejsce zamontowania.

Jaki rodzaj izolacji wybrać?

Jesteśmy w punkcie, w którym należy się zastanowić, jaki sposób wygłuszenia wybrać. Trzeba zestawić z sobą nasze wymagania. Co chcemy osiągnąć? Czy chodzi nam tylko o wyciszenie hałasu dobiegającego z zewnątrz? W tym przypadku najlepszą izolacją jest wełna akustyczna. Wełna mineralna świetnie spisuje się jako izolacja akustyczna. Izolacja z wełny mineralnej jest tu wymagana, bo oprócz pozbycia się hałasu dobiegającego z ulicy, zapewnia komfort termiczny. Jeżeli mamy większe wymagania odnośnie akustyki w domu czy prowadzimy studio nagraniowe albo po prostu chcemy korzystać z kina domowego, wtedy doskonale spisuje się pianka akustyczna o dużej izolacyjności akustycznej.

Panele akustyczne dobrze sprawdzają się na przykład w garażu, gdzie można w spokoju oddać się swoim zajęciom, mając do dyspozycji profesjonalne ściany akustyczne. Pianka akustyczna pomaga za to w wygłuszaniu przestrzeni w samochodach, a w studio nagraniowym spisuje się świetnie jako mata wygłuszająca o dużej izolacyjności akustycznej. Natomiast pianki akustyczne, z których wykonana jest akustyczna piramidka, idealnie nadają się do budowy takich urządzeń jak na przykład pułapki basowe.

Montaż profesjonalnego wygłuszenia w domu niesie z sobą również inne pozytywne cechy. Izolacja akustyczna jest najważniejsza i to na niej użytkownikowi zależy najbardziej. Wełna akustyczna oddziela domowników od dźwięków i hałasu dobiegających z zewnątrz, ale nie do przecenienia staje się to, że zapewnia też izolację termiczną. W takim domu wystarczającym rodzajem ogrzewania jest tylko ogrzewanie podłogowe. Tak więc wełna mineralna sprawdza się tu na 2 sposoby, prócz tego jest trudnopalna.

Tak więc nie ma uniwersalnego materiału na wyciszenie. Izolacja akustyczna w domu zależy od indywidualnych potrzeb każdego użytkownika, od przeznaczenia domu lub jego pomieszczeń i możliwości adaptacyjnych budynku. Trzeba wziąć wiele pod uwagę jak na przykład ogrzewanie podłogowe, izolacja akustyczna podłogi, a także ewentualne przeszkody. Tak samo to wygląda, jeśli chodzi o sprzęt nagłośnieniowy i jego wyciszenie. Wówczas stosowana jest na przykład pianka i zrobiona z niej akustyczna piramidka dla niskich tonów. Tak więc wybór materiałów izolacyjnych uzależniony jest również od rodzaju izolowanych urządzeń.

ikona podziel się Przekaż dalej