Izolacja fundamentów domu - jak zrobić samodzielnie izolację przeciwwilgociową i ocieplenie fundamentów?

Fundamenty to bardzo ważny element konstrukcji budynku, istotne jest aby były odpowiednio zabezpieczone przed działaniem wielu czynników mogących osłabić ich strukturę. Posadowienie budynku należy odpowiednio zabezpieczyć hydroizolacją  przeciwwilgociową  poziomą i pionową. Poniżej przedstawiamy podstawowe informacje o metodach izolacji fundamentów.

Jeżeli chciałbyś otrzymać kilka ofert od sprawdzonych firm budowlanych na wykonanie fundamentów lub samej ich izolacji, skorzystaj z darmowej usługi Szukaj Wykonawcy. Otrzymasz oferty od kilku firm i sam zdecydujesz, czy którąś z nich wybrać.

Izolacja fundamentów

Izolacja fundamentów pozioma krok po kroku

Izolacja pozioma to izolacja przeciwwilgociowa fundamentów. Chroni przed tak podciąganiem kapilarnym, a więc wciąganiem wilgoci przez mury i przenoszeniem jej w górę na ściany budynku. Izolacja fundamentów umieszczona jest poziomo - między ławą a ścianą fundamentową oraz na zetknięciu ścian fundamentowych i zewnętrznych ścian budynku – zapobiega podciąganiu wilgoci w materiale.

Izolacje poziome wykonuje się najczęściej z papy na włókninie, na lepiku lub pap termozgrzewalnych. Warstwa izolacji powinna być połączona na zakład z izolacją poziomą warstw posadzkowych podłogi na gruncie (parteru lub piwnicy) lub wywinięta na ławę fundamentową w celu odprowadzenia ewentualnej gromadzącej sie wody.

Izolacja pozioma w warstwach posadzkowych podłogi parteru lub piwnicy wykonywana jest najczęściej z folii PE w dwóch lub trzech warstwach o grubości 0,15 do 0,3 mm. W niektórych przypadkach wykonuje się izolacje z papy termozgrzewalnej.

Przeciwwilgociowa izolacja fundamentów - pionowa

Izolacja pionowa ma również zadania przeciwwilgociowe. Umieszczona jest na powierzchni ścian fundamentowych zapobiega dostawaniu się do murów wilgoci z otoczenia, na przykład wody z opadów atmosferycznych lub wody gruntowej. Izolacja musi być prawidłowo zabezpieczona przed wszelkiego rodzaju uszkodzeniami mechanicznymi, by pełnić odpowiednio swoją rolę. Rozróżniamy trzy typy hydroizolacji pionowej:

 • Izolacja lekka
 • Izolacja średnia
 • Izolacja ciężka

Izolacja fundamentów domu - jak zrobić samodzielnie izolację przeciwwilgociową i ocieplenie fundamentów? 2

Izolacja fundamentów lekka

Stosuje się ją, gdy budynek posadowiony jest powyżej poziomu wód gruntowych na glebach przepuszczalnych: piaski i żwiry czy rumosze. Wykonuje się ją z masy bitumicznej lub polimerowej. Masy te są elastyczne i łatwe w nanoszeniu, przy czym masę na bazie polimerów można też stosować w niskich temperaturach. Doskonale wypełniają wszelkie nierówności i ubytki podłoża. Należy je nakładać dwuwarstwowo, przy czym jedną warstwę poziomo, a drugą, po wyschnięciu pierwszej - pionowo. Zapewnia to dokładne pokrycie powierzchni.

Izolacja fundamentów średnia

Tego typu izolację należy zastosować, gdy budynek posadowiony jest powyżej poziomu wód gruntowych na gruntach nieprzepuszczalnych (glinał) oraz gdy przewiduje się, że poziom wód gruntowych może być wyższy ( np. w czasie wiosennych roztopów)niż najniżej położone fundamenty danego budynku. Izolację taką wykonuje się z mas bitumicznych i polimerowych oraz dwóch warstw papy sklejanej lepikiem. Ważne by stoswać papy i lepiki jednego rodzaju-smołowe lub asfaltowe. 

Sprawdzona firma do fundamentów

Jeżeli szukasz sprawdzonej firmy do wykonania fundamentów, wypełnij ten formularz. Na jego podstawie otrzymasz niezobowiązujące oferty od sprawdzonych firm. Usługa jest bezpłatna.

Można również stosować różnego rodzaju folie polietylenowe (LDPE lub HDPE) lub z PVC. Powinny one mieć grubość powyżej 0,3 mm. Folie łączy się ze ścianami na klej na zakład. Dostępne są również folie samoprzylepne. Warstwę zewnętrzną wykonuje się z folii kubełkowej. Izolację taką należy wykonać 0,5 metra powyżej najwyższego przewidzianego poziomu wód gruntowych, najbezpieczniej jednak jest wykonać ją nieco powyżej poziomu gruntu. Folię kubełkową układa sie stroną z wytłoczeniami w kierunku płaszczyzny ściany zewnętrznej.

Izolacja fundamentów domu - jak zrobić samodzielnie izolację przeciwwilgociową i ocieplenie fundamentów? 3

Materiały na fundamenty w bardzo dobrych cenach

Izolacja fundamentów ciężka - najlepsza izolacja przeciwwilgociowa i przeciwwodna

Wykonuje się ją w budynkach posadowionych na gruntach spoistych takich jak glina, piaski gliniaste, iły. Grunty takie wykazują długotrwałe utrzymywanie wody  w swojej strukturze, a co za tym idzie - wokół fundamentów. Zaleca się wykonać ją również, gdy woda gruntowa sięga powyżej poziomu fundamentów lub może go okresowo przekraczać. W takich przypadkach ściany narażone są na stałe działanie wody pod naporem ciśnienia hydrostatycznego. Wówczas same materiały hydroizolacyjne nie zapewniają dostatecznej szczelności. Dlatego ściany i podłogi piwnic zaleca sią wykonać ze zbrojonego betonu wodoszczelnego tworząc żelbetową nieckę. Tego typu izolacja wymagana jest co najmniej do poziomu występowania wód gruntowych. Powyżej tego poziomu oraz jako dodatkową izolację „wanny" stosuje się izolację typu lekkiego i średniego.

Wykonanie izolacji typu ciężkiego w domu jednorodzinnym należy do zadań trudnych i kosztownych, dlatego w takim przypadku zaleca się rezygnację z podpiwniczenia lub też zmianę sposobu posadowienia budynku przez np. opaski drenujące.

Ocieplenie fundamentów - izolacja termiczna

Do izolacji termicznej głównie stosuje się styropian, który jest najłatwiejszy w użyciu. Zaleca się stosować styropian o zwiększonej wytrzymałości na ściskanie np. EPS200 ponieważ grunt przylegający wywiera duży nacisk na budynek. Lepszym rozwiązaniem do ocieplenia fundamentów są płyty z polistyrenu ekstrudowanego XPS. Są one bardziej odporne na działanie wilgoci oraz mają znacznie niższy współczynnik przenikania ciepła niż styropian. Płyty do izolacji fundamentów mogą być rowkowane, co ułatwia odprowadzenie wody na zewnątrz. Płyty rowkowane należy osłonić warstwą geowłókniny, która zabezpiecza rowki przed zatykaniem. Izolację cieplną ścian fundamentowych należy wyprowadzić ponad poziom gruntu.

Jeśli budynek jest z podpiwniczeniem, to konieczne jest jej odpowiednie ocieplenie. Należy jednak wiedzieć, że nie tylko ściany piwniczne ale również i fundamentowe muszą być ocieplane i izolowane przed wilgocią (izolacja przeciwwodna). Materiały, które zostaną wykorzystane do izolacji fundamentów muszą być wysokiej jakości. Rozwiązania powinny zabezpieczać budynek przed przedostawaniem się wilgoci oraz niską temperaturą. Materiały dostępne na rynku umożliwiają jednocześnie wykonanie izolacji przeciwwilgociowej oraz termiczne.

Przypominamy, że koszty budowy domu, włącznie z kosztami wykonania opisanej powyżej izolacji możesz obliczyć klikając w ten link.


Szukasz aktualnego cennika budowy fundamentów? Poniżej znajdziesz aktualny i kompletny cennik usług związanych z budową fundamentów dla ponad 160 miast w całej Polsce.

Cennik budowy fundamentów
Budowa ławy fundamentowej (z materiałem)

zł/m2
Budowa ścian fundamentowych

zł/m2
Wykonanie płyty fundamentowej z materiałem

zł/m2
dolnośląskie 354,00 - 389,40 57,82 - 63,72 368,00 - 379,50

Ocena: 4,4/5 (głosów 25)
, aktualizacja 11 czerwca 2019
Zobacz cenniki usług powiązanych z tym artykułem
Komentarze (3)
 • 29 listopada 2017 03:11 - Mike_Mike napisał(a) ocena: -1 głosowało: 1

  Jeżeli ktoś nie ma doświadczenia w izolacji fundamentów, to lepiej niech się do tego nie zabierać i powierzyć prace fachowcom. Izolacja fundamentów to bardzo istotny element budowy domu, zarówno przeciwwilgociowa jak i termoizolacja, dlatego trzeba szczególnie zwracać uwagę na jakość materiałów, tu nie ma miejsca na oszczędzanie. Kupując styropian pytajmy w składzie budowlanym o znane sprawdzone marki i weryfikujemy jakość, tzn. czy jest rekomendacja ITB

 • 25 marca 2018 01:03 - Szymon768 napisał(a) ocena: 1 głosowało: 1

  Izolacja termiczna powinna być wysokiej, mieć wysokie właściwości przeciwwilgociowe i parametry termiczne. Nie jest to inwestycja na której się oszczędza. U mnie sprawdził się gold fundament termo organiki.

 • 08 kwietnia 2018 03:04 - Zawisza napisał(a) ocena: 0 głosowało: 0

  Sprawdzajcie raporty GUNB, wielu producentów styropianu oszukuje na jakości zawyżając parametry w stosunku do wartości rzeczywistych

Dodaj komentarz
Podpis:
captcha


Powiązane Artykuły
Izolacja ław fundamentowych i ich ocieplenie - materiały, wykonanie, porady
Izolacja ław fundamentowych i ich ocieplenie - materiały, wykonanie, porady
Izolacja pionowa fundamentów – materiały, zastosowanie, porady
Izolacja pionowa fundamentów – materiały, zastosowanie, porady
Odpowiednie zabezpieczenie fundamentów przed wilgocią - jak je zaizolować?
Odpowiednie zabezpieczenie fundamentów przed wilgocią - jak je zaizolować?
Wykopy pod fundamenty - jak je prawidłowo wykonać? Porady praktyczne
Wykopy pod fundamenty - jak je prawidłowo wykonać? Porady praktyczne
Izolacja przeciwwilgociowa fundamentów - materiały, wykonanie, porady
Izolacja przeciwwilgociowa fundamentów - materiały, wykonanie, porady
Ocieplenie fundamentów krok po kroku - materiały, porady praktyczne
Ocieplenie fundamentów krok po kroku - materiały, porady praktyczne
Izolacja pozioma fundamentów - opis, zastosowanie, materiały, wykonanie
Izolacja pozioma fundamentów - opis, zastosowanie, materiały, wykonanie
Lekka i ciężka izolacja fundamentów budynku - zastosowanie, różnice, porady
Lekka i ciężka izolacja fundamentów budynku - zastosowanie, różnice, porady
Fundament schodkowy - opis, zastosowanie, zasady, zbrojenie, porady
Fundament schodkowy - opis, zastosowanie, zasady, zbrojenie, porady
Rodzaje fundamentów i ich zastosowania przy budowie domu
Rodzaje fundamentów i ich zastosowania przy budowie domu
Jaka papa na fundament będzie najlepsza? Rodzaje, ceny, zastosowanie
Jaka papa na fundament będzie najlepsza? Rodzaje, ceny, zastosowanie
Styropian na fundamenty – rodzaje, ceny, opinie, producenci
Styropian na fundamenty – rodzaje, ceny, opinie, producenci
Dofinansowanie do termomodernizacji budynków - zobacz, co aktualnie można dostać?
Dofinansowanie do termomodernizacji budynków - zobacz, co aktualnie można dostać?
Beton na fundamenty - ile go potrzeba, jaką klasę betonu wybrać?
Beton na fundamenty - ile go potrzeba, jaką klasę betonu wybrać?
Koszt fundamentów domu jednorodzinnego i ich izolacji - ceny i budowa krok po kroku
Koszt fundamentów domu jednorodzinnego i ich izolacji - ceny i budowa krok po kroku
Cennik budowy i izolacji fundamentów 2019 w różnych regionach Polski
Cennik budowy i izolacji fundamentów 2019 w różnych regionach Polski
Cennik robót ziemnych 2019 w różnych regionach Polski
Cennik robót ziemnych 2019 w różnych regionach Polski
Izolacja fundamentów folią kubełkową - opis, zalety, wady, montaż
Izolacja fundamentów folią kubełkową - opis, zalety, wady, montaż
Folia kubełkowa - cena, zastosowanie, opinie, montaż krok po kroku
Folia kubełkowa - cena, zastosowanie, opinie, montaż krok po kroku
Fundamenty domu - jak je prawidłowo wykonać?
Fundamenty domu - jak je prawidłowo wykonać?
Izolacja fundamentów w starym domu - sprawdzone sposoby i ceny
Izolacja fundamentów w starym domu - sprawdzone sposoby i ceny
Ciepła płyta fundamentowa – czy grzewcza płyta sprawdza się w praktyce?
Ciepła płyta fundamentowa – czy grzewcza płyta sprawdza się w praktyce?
Drenaż opaskowy, odwodnienie liniowe - co warto wiedzieć?
Drenaż opaskowy, odwodnienie liniowe - co warto wiedzieć?
Cena odwodnienia liniowego domu i drenażu opaskowego - sprawdzamy, ile to kosztuje!
Cena odwodnienia liniowego domu i drenażu opaskowego - sprawdzamy, ile to kosztuje!
Izolacja tarasu i balkonu - prawidłowe wykonanie, ceny, porady użytkowe
Izolacja tarasu i balkonu - prawidłowe wykonanie, ceny, porady użytkowe
Wody gruntowe – jak sprawdzić poziom, co warto wiedzieć
Wody gruntowe – jak sprawdzić poziom, co warto wiedzieć
Izolacje przeciwwilgociowe - jak prawidłowo wykonać izolację?
Izolacje przeciwwilgociowe - jak prawidłowo wykonać izolację?
Osuszanie budynków - co zrobić, gdy w domu jest wilgoć?
Osuszanie budynków - co zrobić, gdy w domu jest wilgoć?
Koszt płyty fundamentowej i czas potrzebny na jej wykonanie - sprawdzamy i wyjaśniamy
Koszt płyty fundamentowej i czas potrzebny na jej wykonanie - sprawdzamy i wyjaśniamy
Hydroizolacje marki Weber
Hydroizolacje marki Weber
Płyta fundamentowa czy ława fundamentowa? Radzimy co wybrać!
Płyta fundamentowa czy ława fundamentowa? Radzimy co wybrać!
Najlepsza hydroizolacja przeciwwodna budynku - przegląd
Najlepsza hydroizolacja przeciwwodna budynku - przegląd
Budowa fundamentów - koszt i etapy krok po kroku
Budowa fundamentów - koszt i etapy krok po kroku

Wyszukaj na stronie:

Ta strona korzysta z plików cookies.

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies w celu zbierania danych analitycznych (analizowania ruchu na stronie) oraz profilowania reklam przez naszych partnerów. Szczegóły znajdziesz w naszej polityce prywatności. Jeżeli nie wyrażasz na to zgody, zablokuj pliki cookies w przeglądarce.

Zamknij