Jacuzzi ogrodowe - ceny i koszty eksploatacji
Korzystanie z jacuzzi ogrodowego jest doskonałym sposobem relaksu na świeżym powietrzu. Zależnie od naszych wymagań i możliwości finansowych, możemy zdecydować się na modele sezonowe lub całoroczne. Zanim podejmiemy decyzję o zakupie konkretnej wanny, warto poznać jej wady i zalety, a także oferowane możliwości. Mają one ważny wpływ na ostateczną cenę kupna oraz koszty bieżącej eksploatacji tego urządzenia.
Od czego zależy cena zakupu jacuzzi ogrodowego?
Cena jacuzzi ogrodowego zależy od wielu ważnych czynników. Wysokiej klasy urządzenie to inwestycja, która pozwoli na bezpieczną i komfortową eksploatację przez długie lata - uważa ekspert z serwisu hydrosan.eu. Najważniejsze parametry wpływające na koszt zakupu jacuzzi ogrodowego to jego rozmiar, jakość, wzornictwo, dostępność różnorodnych funkcji oraz zastosowane rozwiązania technologiczne. Będzie on odpowiednio większy, gdy zdecydujemy się na takie udogodnienia, jak dotykowe panele sterujące, innowacyjne techniki filtracji, systemy audio i video czy automatyczny podnośnik pokrywy. Wpływ na wartość urządzenia ma również ilość pomp i dysz wodnych oraz długość oferowanej przez producenta gwarancji.
Oprócz tych podstawowych czynników, cena jacuzzi może być również odpowiednio większa poprzez koszty transportu z fabryki, magazynowania u sprzedawcy i dostawy do klienta oraz możliwość skorzystania z dodatkowych usług, proponowanych przez dystrybutora urządzenia.
Podstawowe ceny nowego jacuzzi ogrodowego zaczynają się od kwoty 15 tysięcy złotych. Większość modeli jest oferowanych w cenach sięgających 40 tysięcy złotych, przy czym wymagający klienci mogą zdecydować się także na jeszcze bardziej zaawansowane wanny, kosztujące powyżej 100 tysięcy złotych.
Typy jacuzzi ogrodowego
Inwestorzy, którzy po raz pierwszy decydują się na zakup wanny spa, zazwyczaj wybierają proste modele w cenie od 15 do 25 tysięcy złotych. Są do dość podstawowe wersje, które zapewnią odpowiedni komfort wodnych kąpieli bez zbędnych dodatków i funkcjonalności. Zazwyczaj są one wykonane z wytrzymałego tworzywa sztucznego, które jest lekkie, a dzięki temu – łatwe do przenoszenia w wybrane części ogrodu. Najczęściej tego typu urządzenia nie wymagają przygotowywania skomplikowanej instalacji. Działają w myśl zasady „plug and play”; wystarczy podpiąć je do gniazdka, nalać samodzielnie wody i cieszyć się kąpielą.
Nieco lepsze jacuzzi ogrodowe możemy nabyć w cenie 25-40 tysięcy złotych. Jego niecka będzie wykończona estetycznym akrylem, a zewnętrzna obudowa – drewnopodobnym materiałem syntetycznym. Tej klasy urządzenia będą wyposażone w dodatkowe funkcje, takich jak liczne dysze, podwodne oświetlenie, czy gejzery. W tej kategorii można zazwyczaj spotkać dwa typy wanien – wyposażone w liczne udogodnienia ze średniej półki jakościowej, lub uboższe w dysze czy fontanny, ale z doskonałym i trwałym – niewidocznym dla oka – wyposażeniem wewnętrznym.
Kolejną klasą jacuzzi ogrodowego są modele oferowane w cenie 40-55 tysięcy złotych. Są one solidnie wykonane i zaopatrzone w liczne udogodnienia, takie jak zaawansowane dysze oraz atrakcje wodne i świetlne. Posiadają nowoczesne rozwiązania technologiczne, które wpływają na energooszczędność podczas korzystania z kąpieli. Mogą być wyposażone w zaawansowane systemy sterowania oraz programy pielęgnacji wody, skracające czas niezbędny do utrzymania urządzenia w czystości. Dodatkowo dzięki zastosowaniu wysokiej jakości komponentów zapewniają one odpowiednio dłuższy okres gwarancji producenta.
Ostatnią, najwyższą kategorią jacuzzi są modele ekskluzywne, których ceny zaczynają się od około 50 tysięcy złotych, a ogranicza je jedynie fantazja i potrzeby użytkownika. Wanny tej klasy gwarantują najlepsze doznania podczas kąpieli, są najbardziej energooszczędne, wymagają również minimum konserwacji i obsługi. Będą one wyposażone w doskonałe dysze do odprężającego hydromasażu, wyjątkowo estetyczne i nowoczesne wzornictwo, a także zaawansowane systemy filtracji, pozwalające utrzymać krystaliczną czystość wody. Dzięki zastosowaniu najwyższej jakości wytrzymałych materiałów pozwalają na eksploatację nawet przez okres 20 lat.
Koszty użytkowania jacuzzi w ogrodzie
Decydując się na jacuzzi ogrodowe, oprócz ceny jego zakupu powinniśmy być przygotowani na ponoszenie kosztów jego bieżącej eksploatacji. Przede wszystkim wzrosną nasze rachunki za energię elektryczną. Wanna pobiera prąd przez całą dobę, nieustannie filtrując wodę i podgrzewając ją. Im większe będzie nasze jacuzzi, tym więcej prądu pobierze. Jednocześnie jeśli kupimy model wysokiej klasy, zaawansowane rozwiązania technologiczne z pewnością ograniczą do minimum zużycie energii. Dobrej jakości urządzenie, eksploatowane od wiosny do jesieni, przy regularnym użytkowaniu zazwyczaj pobiera prąd za kwotę około 150-200 złotych miesięcznie.
Nie bez znaczenia jest także koszt wody. Zależnie od wielkości niecki, do jacuzzi powinniśmy nalać od 1200 do 1500 litrów. Wskazane jest przynajmniej kilkukrotne w ciągu roku całkowite wymienienie wody, które pozwoli na zachowanie urządzenia w higienicznym stanie.
Kolejnym płatnym aspektem korzystania z jacuzzi jest koszt środków chemicznych do utrzymania w czystości wody i niecki urządzenia. Zazwyczaj będzie to kwota w granicach około 30-50 złotych na miesiąc, przeznaczona na chlor, aktywny tlen, środki myjące i glonobójcze, a także aromaty do wody.
Oprócz pokrywania kosztu prądu, wody i chemii, niezbędne będą także określone prace konserwacyjne, takie jak wymiana filtrów. Standardowo powinno się je wykonywać co 1,5 roku, przy czym najlepiej będzie dostosować się do wskazówek i wymagań producenta w tym zakresie. Zależnie od modelu jacuzzi, koszt kompletu filtrów będzie oscylował w granicach 200-600 złotych.
Umieszczenie wanny w mocno nasłonecznionym miejscu, z dala od pylących roślin i spadających liści, może pomóc w obniżeniu kosztów jej codziennej eksploatacji. W takim przypadku zmniejszy się nieco pobór prądu niezbędnego do ogrzania wody, a także ilość chemii stosowanej do utrzymania niecki w czystości.
Jacuzzi ogrodowe to urządzenie ekskluzywne, które cieszy się stale rosnącą popularnością. Pozwala na przyjemny relaks w domowym zaciszu, doskonale wpływający na dobre samopoczucie. Kupując wysokiej klasy wannę i odpowiednio o nią dbając, możemy cieszyć się odprężającymi kąpielami nawet przez kilkanaście lat.
artykuł sponsorowany