Jadalnia – co powinny uwzględniać aranżacje?

Sposobów na aranżacje mieszkania jest bardzo dużo, a konkretny wybór stylu zależy nie tylko od indywidualnych preferencji, ale także od możliwości, jakie daje pomieszczenie. Jadalnia w stylu skandynawskim wymagać będzie szerokiego dostępu do naturalnego światła. Jeśli zatem w części, którą przeznaczamy na jadalnię, nie ma dużych okien, lepiej zdecydować się na aranżacje w innym stylu, na przykład nowoczesnym lub wręcz przeciwnie – klasycznym, gdzie światło nie odgrywa już aż tak dużej roli.

Co powinno znaleźć się w jadalni? To oczywiście stół i krzesła. Ważne, by przy wyborze wziąć pod uwagę po pierwsze potrzeby domowników, a po drugie także powierzchnię, jaką dysponujemy. Może się okazać, że duży stół jest niewygodny na co dzień, a lepszy byłby na przykład mniejszy z funkcją rozkładania. Ważne też, by mebel ten nie zdominował wnętrza, a pomiędzy poszczególnymi strefami mieszkania panowała równowaga i harmonia.

Nowoczesne stoły i krzesła do jadalni mogą stanowić wyraźny akcent w jadalni lub, wręcz przeciwnie, być tłem dla pozostałym elementów. Wyróżnia się będzie z całą pewnością kolor czarny, ale już komplet z drewna odda pole do aranżacyjnej dominacji pozostałym meblom.

Jeśli zastanawiasz się, czy zestawy dostępne w salonach odpowiadają twoim potrzebom zarówno pod względem designu, jak i rozmiaru, masz alternatywę. To stoły i krzesła do jadalni przygotowywane na wymiar. Ceny są różne i zależą od regionu, gdyż innymi warunkami rynkowymi charakteryzuje się dość droga Warszawa, a innymi Kraków czy Poznań.

Jadalnia a meble do salonu

Niezwykle ważne jest w przypadku tego miejsca, aby stoły i krzesła do jadalni współgrały z meblami do salonu. To istotne, gdy mamy do czynienia z pokojem dziennym połączonym z kuchnią. Nowoczesne stoły i krzesła nie sprawdzą się w przypadku klasycznego salonu. Przejście stylizacyjne musi być o wiele bardziej łagodne.

Zachować balans pomiędzy otwartą kuchnią a salonem pomogą stoły i krzesła do jadalni z drewna. To najbardziej uniwersalny materiał wpisujący się doskonale w przeróżne aranżacje, niemal w każdym stylu. Dobrze, aby meble do salonu również były drewniane, co nie ma już aż tak dużego znaczenia w przypadku mebli kuchennych. Jeśli chodzi o ceny, to salony meblowe w całej Polsce są na równym poziomie. Inaczej mają się rzeczy w przypadku mebli na wymiar. Wówczas trzeba liczyć się z tym, że stawki, jakie oferuje Warszawa, będą wyższe od cen w Poznaniu, Krakowie czy innych miastach.

Nowoczesne stoły i krzesła do jadalni to dobry wybór w sytuacji, gdy całe mieszkanie jest urządzone w tym duchu. Meble do jadalni nie powinny odstawać od tych do salonu. Jest to istotne nie tylko w przypadku kuchni otwartej, ale nawet przy odrębnym pomieszczeniach. Styl nowoczesny nie lubi bowiem łączenia go z innymi. Mieszkanie w duchu industrialnym powinno stanowić kompletną całość, a nie być efektem komplementarnego łączenie stylów. Nowoczesne stoły i krzesła do jadalni powinny być wykonane połączenia metalu i szkła z elementami z tworzyw sztucznych. To te materiały dominują w tak zaaranżowanym mieszkaniu.