Jak bezpiecznie korzystać z drabiny ewakuacyjnej? - praktyczne wskazówki
Najczęściej służą do wchodzenia na dach w celu wykonania tam prac konserwatorskich czy porządkowych. W sytuacjach zagrożenia odgrywają jednak ogromną rolę w ratowaniu ludzkiego życia. Mowa o drabinach ewakuacyjnych. Niezależnie od okoliczności, zawsze należy korzystać z nich w sposób bezpieczny.
Z tego artykułu dowiesz się:
Drabinę ewakuacyjną montuje się na stałe przy ścianie budynku. Na co dzień służy ona do wchodzenia na dach w celu wykonania tam prac porządkowych, serwisowych i jakichkolwiek innych, a także oczywiście do schodzenia z niego. Jednakże w sytuacji pożaru, wybuchu lub innego zagrożenia drabiny ewakuacyjne stanowić mogą jedyną drogę bezpiecznego opuszczenia obiektu. Rzecz jasna, aby odpowiednio dobrze pełniły swoją funkcję, muszą one być zamontowane w odpowiednich miejscach i stosownie oznaczone. Powinny to także być produkty najwyższej jakości, które znaleźć można tutaj: https://www.crynoline.pl/.
Drabiny ewakuacyjne w polskim prawie
Według przepisów polskiego prawa budowlanego, a konkretnie rozporządzenia Ministra Infrastruktury z 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz. U. nr 75 poz. 690, z późn. zm., drabina pionowa musi zostać na stałe zamontowana do budynku, który liczy powyżej jednej kondygnacji. Innymi słowy, każdy dwupiętrowy lub wyższy budynek powinien być wyposażony w drabinę ewakuacyjną. Jeżeli różnica poziomów, tzn. wysokość drabiny, przekracza 3 metry, należy zamontować zestaw drabiny ewakuacyjnej z koszem ochronnym, zapobiegającym upadkowi z dużej wysokości.
Drabiny ewakuacyjne - podstawowe rodzaje
Wyróżnić można dwa główne typy drabin ewakuacyjnych:
1) Zestawy bez kosza ochronnego - stosowane są, gdy różnica poziomów jest mniejsza niż 3 metry (a zatem prawo nie wymaga dodatkowych środków ochrony przed upadkiem), bądź gdy stosowane są mechaniczne środki zabezpieczenia przed upadkiem, w wąskich szybach (wind, itd.), kanałach technicznych, elektrowniach wiatrowych czy też infrastrukturze komunalnej. Drabiny takie wyposażone mogą być w dodatkowe elementy zwiększające bezpieczeństwo użytkowania, takie jak stopnie antypoślizgowe czy uchwyty.
2) Zestawy z koszem ochronnym - stosowane, kiedy wysokość drabiny przekracza 3 metry. Kosz powinien mieć 70-80 centymetrów szerokości, co pozwala na uzyskanie wysokiego poziomu ochrony przed upadkiem, jak i zapewnienie użytkownikowi drabiny swobody ruchów.
Jeżeli drabina jest wyższa niż 10 metrów, musi zostać wyposażona w dodatkowe podesty spoczynkowe.
Drabiny ewakuacyjne - bezpieczne korzystanie
Podstawą bezpiecznego korzystania z drabiny ewakuacyjnej jest wysoka jakość produktu oraz montaż zgodny z zasadami przewidzianymi przez producenta, wykonany przez wykwalifikowanych fachowców. Należy też regularnie - zwłaszcza po sezonie jesienno-zimowym - przeprowadzać przegląd drabiny oraz wszystkich jej elementów i, w razie potrzeby, prace naprawcze oraz konserwacyjne.
Poruszając się po drabinie, należy bezwzględnie zachować szczególną ostrożność i wystrzegać się brawury, takiej jak zeskakiwanie z niższych szczebli. Powinno się mocno trzymać poręczy oraz uważnie stawiać stopy na stopniach. Oczywiście, nie wolno wchodzić na drabinę ani schodzić z niej w stanie nietrzeźwym.
W przypadku ewakuacji, postępować należy zgodnie z przepisami BHP, jak również ściśle wykonywać polecenia kierujących nią osób. Pośpiech, nawet jeśli w danej sytuacji jest konieczny, nie może być nadmierny, wówczas bowiem zamiast uratować, mógłby dodatkowo zagrozić zdrowiu i życiu.