Jak bezpiecznie wziąć pożyczkę

Oprócz wrażliwych danych, które musimy podać, aby ubiegać się o pożyczkę online, nasze obawy może wzbudzić również metoda weryfikacji klienta. Firmy pożyczkowe często proszą klientów o przelew jednego gorsza na wskazane konto, po to by zweryfikować dane pożyczkobiorcy. Ten sposób sprawdzenia poprawności zadeklarowanych we wniosku informacji nie wzbudza nieufności. Inaczej wygląda sprawa z nowoczesnymi metodami weryfikacji takimi jak Kontomatik czy Instantor.

Czym jest Kontomatik i Instantor?

Kontomatik i Instantor to nowoczesne metody weryfikacji klienta polegające na wysłaniu zapytania do banku klienta za pomocą specjalnej aplikacji. Wystarczy, że klient podczas składania wniosku o pożyczkę zaloguje się do swojego banku, a firma pożyczkowa uzyska informacje o danych klienta i jego rachunku bankowym. To wzbudza niestety największe obawy pożyczkobiorców. Trzeba jednak zaznaczyć, że wskazane metody weryfikacji są bardzo bezpieczne, działają na zasadzie szyfrowanych połączeń i komunikacji. Mimo, że logujemy się do swojego banku za pomocą aplikacji, firma pożyczkowa nie ma dostępu do danych logowania i również do danych naszych transakcji. Nie musimy się więc martwić, że ktoś wykorzysta nasze dane w niewłaściwy sposób.

Na co zwrócić szczególną uwagę?

Zaciągając pożyczkę przez Internet, powinniśmy zwrócić przede wszystkim uwagę na firmę, w której składamy wniosek. Korzystajmy wyłącznie ze sprawdzonych, dużych firm pożyczkowych takich jak np. www.ratkomat.pl, aby nie narazić się na ewentualne problemy. Firmy pożyczkowe, które nie są znane na rynku, nie posiadają historii, odpowiedniego wpisu do KRS i oferują bardzo atrakcyjne oferty, mogą być próbą oszustwa. Nie dajmy się więc zwieść atrakcyjnym promocjom. Tego typu pseudo firmy mogą żerować na naszych danych. Mimo że posiadamy pozytywną historię kredytową, złożymy wniosek o pożyczkę, odpowiedź i tak będzie negatywna. Stracimy tylko czas, a firma pozyska nasze dane, na których później może zarobić, odsprzedając je innym firmom. Tym bardziej nie powinniśmy wykonywać przelewów weryfikacyjnych wyższych niż 1 zł!

Czytajmy umowy

Ostatnią bardzo ważną radą jest czytanie umów z pożyczkodawcami oraz zgód na przetwarzanie naszych danych osobowych. Warto poświęcić chwilę czasu i przeczytać, na co tak naprawdę wyrażamy zgodę, zaznaczając odpowiednie checkboxy podczas wnioskowania o pożyczkę. Czy faktycznie godzimy się na to, by firma przekazywała nasze dane innym podmiotom? Sprawdźmy więc w jakim zakresie pożyczkodawca zamierza przetwarzać nasze dane.

Poza tym wybierajmy oferty firm rekomendowanych przez ekspertów finansowych, czyli pożyczkodawców z ugruntowaną pozycją na rynku. Jeśli chcesz znaleźć firmy pożyczkowe godne polecenia, sprawdź serwis polecampozyczke.pl. Dzięki tego typu porównywarkom masz pewność, że nie trafiłeś na pożyczki online oferowane przez nierzetelne podmioty finansowe.

artykuł sponsorowany

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 0,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny