Czyszczenie zmywarki

1. Używaj zmywarki nie tylko od święta

W trosce o dobrą kondycję i jak najdłuższą żywotność zmywarki przede wszystkim nie należy przesadnie jej oszczędzać. Jeżeli zamierzamy używać jej wyłącznie od wielkiego dzwonu, a nie na co dzień, lepiej w ogóle nie inwestować w takie urządzenie. Zbyt rzadko uruchamiana zmywarka po prostu się marnuje, a w jej wnętrzu może pojawić się pleśń, zwłaszcza na filtrach. Dlatego należy włączać ją przynajmniej co drugi dzień. Poza tym do każdego zmywania oprócz tabletek warto używać dobrej soli do zmywarek oraz nabłyszczacza.

2. Przynajmniej raz w tygodniu dokładnie umyj drzwiczki

Raz w tygodniu czyścimy te elementy, które najbardziej się brudzą (i są najłatwiej dostępne), czyli panel, uszczelki i drzwiczki (oczywiście z obu stron). Nie potrzeba do tego żadnych specjalnych środków – wystarczy zwykły płyn do mycia naczyń i gąbka lub miękka ściereczka.

3. Regularnie wykonuj czyszczenie wnętrza zmywarki

Solidną dezynfekcję wystarczy wykonać raz na 2-3 miesiące – nie czekajmy jednak, aż tłuszcze i resztki jedzenia zanieczyszczą zmywarkę do tego stopnia, że przestanie prawidłowo funkcjonować – czyszczenie ma zapobiegać awariom. Najpierw wyjmujemy ze zmywarki filtry i dysze, myjemy je i opłukujemy pod bieżącą wodą. Jeżeli na filtrze osadził się kamień, można usunąć go przy pomocy preparatów chemicznych, sody oczyszczonej, octu lub kwasu cytrynowego. Warto także dokładniej wyszorować uszczelki, np. przy pomocy zużytej szczoteczki do zębów lub do rąk. Na zakończenie ustawiamy zmywanie „na pusto”: zamiast tabletki wsypujemy sodę oczyszczoną, zaś do komory zmywarki wlewamy szklankę octu. Po takim czyszczeniu zmywarka będzie działać jak nowa, przynajmniej przez najbliższych kilka tygodni.

4. Gdy czyszczenie już nie pomaga – sprawdź, co jest przyczyną awarii

Jak każdy sprzęt ADG, zmywarka może zwyczajnie się zepsuć. Jednak nawet w takiej sytuacji nie należy od razu rozpisywać pesymistycznych scenariuszy powrotu do archaicznych metod zmywania – może się bowiem okazać, że usterka jest jedynie błahostką, z którą możemy sami sobie poradzić. Aby sprawdzić, co spowodowało awarię, na początku zakręcamy zawór wody, odłączamy prąd i opróżniamy wnętrze zmywarki. Jak doradzają eksperci z Restart AGD (https://www.restartagd.pl), dobrze jest także mieć pod ręką instrukcję obsługi urządzenia i korzystać ze wskazówek producenta. Następnie sprawdzamy, czy nic nie utknęło w filtrach ani w wężu odpływowym. Możemy również poodkręcać spryskiwacze i sprawdzić czy wirnik pompy jest sprawny. Jeżeli zmywarka przecieka od spodu lub przestaje pracować w trakcie zmywania, może to oznaczać awarię pompy myjącej – trzeba ją naprawić lub wymienić na nową. Wówczas najlepiej skorzystać z pomocy specjalistów.

artykuł sponsorowany

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 72,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny