Jak dbać o firanki?

Pranie firanek – zasady i błędy

Najprościej firanki wyprać w pralce, prawda ? Wrzucamy do bębna, nastawiamy program delikatny i gotowe. Potem wystarczy rozwiesić i problem czystych firanek mamy z głowy.

Niestety, takie postępowanie może sprawić, że nasze firanki po 3-4 praniach nie będą już nadawały się do użytku. Jak zatem je prać bezpiecznie ? Czy jednym wyjściem jest pranie ręczne ?

Pranie firanek w pralce

Jedyny program, jakiego możesz użyć, to program delikatny. Temperatura powinna być minimalna, bo inaczej firanki mogą się zbiec. Pamiętaj również o tym, by wyłączyć wirowanie, jeśli nie chcesz wyciągnąć z bębna pomiętego gałganka, który do niczego nie będzie się już nadawał.

Firanek nigdy nie wrzucaj do bębna pralki „luzem”. Włóż je albo do bawełnianej poszewki na poduszkę, albo do siatkowej saszetki (takiej jak na bieliznę).

Nie wszystkie firanki możesz wyprać w pralce. Firanki z tiulu, koronki i innych materiałów bardzo delikatnych lepiej wyprać ręcznie.

Firanki z kuchni często posiadają tłuste zabrudzenia (nawet jeśli okno znajduje się daleko od kuchenki). Ciężko usunąć je samym proszkiem w niskiej temperaturze. Dlatego przed praniem, namocz takie firanki w ciepłej wodzie z dodatkiem płynu do mycia naczyń. Rozpuści tłuszcz i pomoże wywabić wszelkie plamy.

Pranie firanek ręczne

Jedyne rozwiązanie, jeśli naprawdę chcesz zadbać o firanki. Najpierw trzeba je (złożone w kostkę) namoczyć. Nie wrzucaj do miski lub wanny firanek nie złożonych, bo pojawią się trudne do usunięcia zagniecenia.

Proszek musi zostać wcześniej dokładnie rozpuszczony w wodzie. Jeśli najpierw włożysz do wanny firanki, a potem posypiesz je proszkiem i tak zostawisz, to detergent przy zbyt dużym stężeniu może miejscowo osłabić włókna firanki.

Soda i proszek do pieczenia, czyli wybielanie firanek

Aby firanki zachowały śnieżną biel, stosuje się do płukania sodę oczyszczoną. Niektórzy zalecają proszek do pieczenia. Co lepiej wykorzystać? Naszym zdaniem bardziej ekonomicznym i sensownym rozwiązaniem jest soda. Pamiętajmy, że proszek do pieczenia to właśnie soda, z regulatorami kwasowości (które uaktywniają sodę przy pieczeniu) oraz dodatkiem mąki ziemniaczanej.

Wprawdzie mąka ziemniaczana usztywni firankę, ale nie w takiej minimalnej ilości jak w proszku do pieczenia, dlatego zamiast proszku, lepiej użyć sody. 

Jeśli chcesz usztywnić firanki, do płukania można dodać ocet lub sól – ale uwaga, nie są one obojętne dla włókien naturalnych.

Prasowanie firanek

Och, jak bardzo nie lubimy tego robić, prawda? Na szczęście w wielu przypadkach nie musimy. Jeśli nie chcesz prasować firan, po prostu wybierz odpowiednią tkaninę, która tego nie wymaga – najlepszy jest żakard oraz firany makarony. Po prostu rozwieszamy je tuż po wypraniu.

Firany z tiulu, batystu, woalu prasuj zawsze w kierunku splotu nitki. Inaczej wyciągną się i firanka straci fason. Prasownie trzeba wykonywać w najniższej możliwej temperaturze, z zastosowaniem tkaniny oddzielającej żelazko od firanki (delikatnej, cienkiej, najlepiej bawełnianej).

Idealnym rozwiązaniem, które warto rozważyć, jest zakup prasowacza parowego, którym możemy wyprasować już rozwieszone firanki. Taki prasowacz przyda się też do męskich koszul, marynarek i większości naszej odzieży. Inną opcją jest zwykłe żelazko z generatorem pary. Nim też można prasować pionowo (choć wymaga to wprawy). Taką opcję posiada już prawie każde nowoczesne żelazko. Dużą zaletą prasowania parą jest jednakowa temperatura prasowania, która się nie zmienia. Dzięki temu unikamy ryzyka wyświecenia się części firanki.

Jak przechowywać nieużywane firanki ?

Większość z nas ma więcej niż jeden komplet firanek. Jak je przechowywać, jeśli aktualnie w oknach wiszą inne?

Jeśli masz miejsce w szafie, dobrym rozwiązaniem jest powieszenie złożonych firanek na wieszaku (na poziomej belce). Firanki należy włożyć w pokrowiec (np. taki jak na marynarkę). Dzięki temu, że będą wisieć, unikniesz większości zagnieceń.

Jeśli szafa nie wchodzi w grę i trzeba je ułożyć na półkach, to firanki należy dokładnie złożyć, tak, by nie pojawiły się zagniecenia. Idealnym rozwiązaniem są specjalne pudełka do przechowywania odzieży. Są wykonane z plastiku bądź usztywnionej tkaniny i firanka się w nich nie przesuwa. Pamiętaj, by nie upychać firanek, bo na zgięciach mogą pojawić się zagniecenia. Włóż do pudełka tyle, ile mieści się w nich swobodnie.  Pudełko połóż w miejscu bez dostępu światła (by firanka nie żółkła) i suchym (by nie zawilgotniała).

Zobacz najnowsze wzory firanek i zasłon w sklepie internetowym firaneo.pl

Pranie dywanów i wykładzin - znajdź firmę w Twoim mieście
Wybierz z ponad 11 700 polecanych firm piorących dywany i wykładziny z serwisu Fixly:

artykuł sponsorowany

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 100,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny