Pielęgnacja storczyków – jak pielęgnować storczyki?

Storczyki w uprawie domowej. Jak dbać o storczyki w domu?

Zanim kupisz storczyka na balkon czy taras powinieneś pamiętać o tym, by cena kwiatu nie była jedynym wyznacznikiem jego wyboru. Nie daj się skusić na podejrzanie niską cenę rośliny, ponieważ później możesz mieć problem z jej licznymi chorobami. Wbrew różnym opiniom w Internecie, uprawa storczyków wcale nie jest takim łatwym zadaniem. Poleca się zatem kwiaty i ich hodowlę wyłącznie osobom, które trochę się na nich znają. Storczyki są bardzo wymagającymi roślinami, dlatego pielęgnacja storczyków nie jest taka oczywista. Musisz mieć dla nich czas i odpowiednią wiedzę, która pomoże w uprawie kwiatów. Nie wystarczy zakupić doniczki do storczyków, by zapewnić im dobre warunki. Najważniejsza jest wiedza i odpowiednie podejście do pielęgnacji roślin.

Powinieneś pamiętać, że nie ma jednego rodzaju storczyka. Odmian tego przepięknego kwiatu jest kilkadziesiąt tysięcy, a każda z nich ma trochę inne wymagania. Wszystko zależy od naturalnego klimatu storczyków, z którego pochodzą rośliny – równikowego bądź umiarkowanego. Zarówno jedne, jak i drugie hodować można w domu. Zdecydowanie częściej można jednak spotkać w mieszkaniach storczyki równikowe, a więc epifity. Zanim zdecydujesz się na zakup jakiejkolwiek odmiany storczyka poczytaj, czy dasz sobie z nim radę. Należy krok po kroku zaznajomić się z wymaganiami rośliny, by później nie mieć problemów z jej hodowaniem. Przed zakupem koniecznie obejrzyj system korzeniowy storczyka, gdy istnieje taka możliwość. Oglądając je rozpoznać bowiem możesz ewentualne choroby storczyków lub ich zweryfikować stan po przekwitnięciu. Korzenie nie mogą być przyschnięte albo zgniłe, bo to świadczy o złym stanie rośliny.

Które odmiany storczyków warto hodować w domu?

Storczyki w domu z całą pewnością uzupełnią niejedną aranżację. Hodowla storczyków może przebiegać bardzo dobrze pod warunkiem, że zapoznasz się z posiadanym ich rodzajem. Dla początkujących w hodowli storczyków zaleca się sprawdzać opisy roślin, a także ich potrzeby. Kwiaty domowe w postaci storczyków, które zaleca się kupić do mieszkania, to:

  • Storczyk Vanda – atrakcyjny wizualnie, jednak drogi kwiat (w porównaniu do innych odmian).
  • Storczyk falenopsis – najbardziej powszechna odmiana. Storczyk falenopsis kwietnie cały rok.
  • Storczyk Cymbidium – idealny storczyk na balkon.
  • Storczyk Miltonia – pięknie kwitnie i pachnie cytrusami.
  • Storczyk Dendrobium – roślina kwitnie od lutego do czerwca.

Dopiero poznając poszczególne odmiany będziesz mógł dobrać do nich rodzaj pielęgnacji, a także jej częstotliwość. Będziesz wówczas mógł dokupić również odpowiednie doniczki do storczyków.

Jak pielęgnować storczyki? Hodowla storczyków w domu

Na pewno zastanawiasz się, jak dbać o storczyki w poprawny sposób. Bardzo ważne jest podlewanie storczyków, ale też umiejętnie rozpoznawanie każdej choroby storczyków i określenie sposobu przycinania po przekwitnięciu. Wszystkiego można się nauczyć pod warunkiem, że znany jest rodzaj storczyka. Istnieje też szereg zasad ogólnych, którymi podczas pielęgnowania storczyków powinno się kierować. Powinieneś z całą pewnością:

  • Zapewnić storczykom dostęp do światła słonecznego (intensywność zależna od odmiany).
  • Zadbać o odpowiednią temperaturę dla storczyków, również zależną od rodzaju kwiatu.
  • Nawozić roślinę wówczas w okresie, gdy będzie to naprawdę konieczne.
  • Zagwarantować storczykom optymalną wilgotność powietrza (40-70 %).

Zadbaj o swoje storczyki - polecane nawozy w super cenach

Przycinanie storczyków miniaturowych w doniczkach, a także informacje, jak dbać o storczyki krok po kroku
Jak dbać o storczyki krok po kroku, czyli najważniejsze zasady pielęgnacji storyczków: wymagania, uprawa, sadzenie, podlewanie

Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł o wyborze nawozu do storczyków.

Pielęgnacja storczyków oraz ich uprawa, krok po kroku

Ważne informacje na temat przycinania storczyków

Jak już wspominaliśmy, odmiany storczyków znacznie różnią się od siebie. Przed przycinaniem wypadałoby więc dobrze poznać swoją roślinę, by przypadkowo jej nie uszkodzić. Storczyki można obcinać np. po przekwitnięciu albo w momencie, kiedy pęd całkowicie uschnie. Istnieją też storczyki kompletnie nie wymagające przycinania. Z reguły jednak przycinać trzeba pędy storczyków w momencie, kiedy zbrązowieją – za użyciem dobrej jakości sekatora. Trzeba przyciąć pęd wówczas, kiedy nie ma na nim kwiatów. Storczyki można też przycinać po przekwitnięciu, za pomocą nożyc do cięcia. Dzięki przycinaniu możesz pozwolić swojej roślinie na rozwijanie kolejnych kwiatów, lepsze rośnięcie i kolejne, bujne przyrosty.

Należy wziąć pod uwagę, że istnieją też storczyki kwitnące na jednym pędzie przez wiele lat (jak storczyk falenopsis). W jego przypadku usunięcie pędu oznaczałoby śmierć dla storczyka. Trzeba więc dobrze wczytać się w odmianę, zanim przystąpisz do cięcia. Generalnie przycinać można liście, pędy kwiatowe i korzenie powietrzne storczyków. Często jest tak, że w przypadku liści wystarczy poczekać do ich wyschnięcia, a później oderwać je ręką. Pędy kwiatowe należy usunąć tylko, gdy uschnie badyl. Korzenie powietrzne zaś przycinać trzeba nad żywą tkanką w ten sposób, by jej nie naruszyć. W przeciwnym wypadku może ona już nigdy nie wypuścić nowych przyrostów.

W przypadku wysychania łodygi samoistnie trzeba wiedzieć, że takową łodygę można obciąć. Po kwitnieniu łodyga i tak sama by odpadła, a więc można w ten sposób pomóc storczykowi. Pęd można usuwać wówczas, gdy zacznie żółknąć bądź zrobi się całkiem suchy Szansę na zregenerowanie się możesz dać mu z kolei, gdy przytniesz pęd nad grubym oczkiem – zaleca się, by było to dokładnie nad trzecim oczkiem zielonego pędu. Zanim zaczniesz ciąć przekwitniętą łodygę storczyka poczekaj jednak kilka tygodni. Niektóre kwiaty dopiero po jakimś czasie samoistnie zaczynają wypuszczać nowe pędy – tylko potrzeba im na to odpowiedniej ilości czasu, zależnie od konkretnej odmiany.

Sprawdź, jak prawidłowo hodować storczyki. Uprawa storczyków w domu

Najważniejszą sprawą jest podlewanie storczyków z racji tego, że naturalnie rosną w klimacie tropikalnym (z intensywnymi ulewami). Obficie podlewaj swoje kwiaty nie zapominając, że każda odmiana ma pod względem nawadniania inne potrzeby. Przed podlaniem storczyka sprawdź palcem ziemię, czy nie jest wilgotna. Z każdym podlewaniem należy bowiem zaczekać do momentu, aż ziemia całkowicie wyschnie. O podlewanie dbaj zwłaszcza w okresie letnim, podczas upałów. Zaleca się podlewanie storczyków z samego rana, ponieważ wieczorne podlewanie może sprzyjać chorobom storczyków. Jeśli chcesz podlewać swoje kwiaty, stosuj miękką wodę np. przegotowaną lub destylowaną. Najważniejsze będzie doglądanie korzeni rośliny, które potrafią doskonale zdradzić jej stan zdrowotny. Zielone korzenie oznaczają przelanie storczyków, zaś brązowe i białe wskazują na ich dobrą kondycję. W celu obserwacji korzeni kwiatów zaleca się trzymanie storczyków w plastikowych doniczkach.

Zapewne wielu hodowców będzie chciało szybko przesadzić roślinę. Nie można jednak robić tego zbyt często! Profesjonalni hodowcy storczyków zalecają, by przesadzać storczyki co 2-3 lata, w zależności od odmiany. Storczyki nie lubią wielkich donic, gdyż po podlaniu (zwłaszcza obfitym) ciężko jest wysuszyć im wówczas swoje korzenie. Właśnie dlatego powinno się przesadzać roślinę wyłącznie, gdy zauważyć będzie można nowe przyrosty poza doniczką. Powinieneś w momencie przesadzania skorzystać z odpowiedniego podłoża, które jest przeznaczone dla storczyków. Nie kupuj jednak dużo większej donicy, niż ma storczyk. Zanim cokolwiek przy nim zrobisz, poczytaj o wymaganiach pielęgnacyjnych odmiany storczyka, którą posiadasz. Tylko tak uniknąć można bowiem wielu problemów, związanych z nieznajomością kwiatów.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 96,8% czytelników artykuł okazał się być pomocny