Jak dochodzi do pożaru sadzy w kominie?

Zanim odpowiemy na pytanie, jak długo wypala się sadza w kominie, wskażemy na najczęstsze przyczyny pożaru. Warto zauważyć, że wypalanie się sadzy jest bardzo niebezpieczne i nigdy nie należy wywoływać go samodzielnie. W czasie wypalania sadzy wytwarza się bardzo wysoka temperatura, mogąca trwale uszkodzić przewód kominowy.

Sadza pali się intensywnie, a jej gaszenie wymaga przynajmniej podstawowej wiedzy. Samoistne zapalenie się sadzy może być spowodowane kilkoma najczęściej występującymi czynnikami. Pierwszy to brak regularnego czyszczenia przewodów kominowych. Sadza składa się z drobnych i łatwopalnych cząstek węgla. Sadza pylista i smolista osiada na przewodach dymowych zwiększa ryzyko pojawienia się pożaru.

Drugą często występującą przyczyną pożaru jest stosowanie niewłaściwej jakości opału. W czasie wypalania śmieci, mokrego drewna lub słabej jakości węgla dochodzi do powstania większej ilości sadzy. Im bardziej mokre drewno lub gorsza jakość węgla, tym szybsze zanieczyszczenie przewodów kominowych. Jak już wspomnieliśmy wcześniej, sadza jest łatwopalna. Wystarczy niewielka iskra, która przedostanie się z kotła do przewodu kominowego. W efekcie następuje zapalenie sadzy i pożar w przewodzie kominowym.

Jak długo wypala się sadza w kominie? Jak temperatura towarzyszy wypalaniu i ile czasu trwa pożar?

Nie istnieje jednoznaczna odpowiedź na pytanie, jak długo wypala się sadza w kominie. Średni czas trwania pożaru w przewodzie kominowym będzie uzależniony od indywidualnych warunków. Ile czasu trwa przeciętny pożar w kominie? Sadza pali się bardzo szybko, a wypalanie może potrwać zaledwie kilkanaście minut. Średni czas wypalania się sadzy będzie zależał od takich czynników jak stopień zanieczyszczenia sadzą i wysokość komina.

Nie ważne, ile czasu pali się sadza w kominie. W każdym przypadku warto zadbać o szybkie gaszenie. Pożarowi w przewodach kominowych towarzyszy bardzo wysoka temperatura, dochodząca nawet do 1 200 0C. Wysoka temperatura może doprowadzić do uszkodzenia przewodów kominowych i murów budynku. Co więcej, z komina mogą wydobywać się iskry, które grożą zaprószeniem pożaru na sąsiednie budynki.

Zapalenie się sadzy w kominie może nie jest trudne do wykrycia. Sadza w przewodzie kominowym pali się bardzo intensywnie. Wysoka temperatura spalania sprawia, że przewód kominowy staje się bardzo ciepły. Widocznym objawem wypalania się sadzy może być również głośny huk i ogień, który wydobywa się z wylotu komina. W niektórych przypadkach nie widać ognia, jednak z komina wydobywają się iskry.

Zazwyczaj nie wiemy, ile czasu pali się sadza. Niekiedy wypalanie trwa bardzo krótko i możemy go nie zauważyć. Innym razem większa ilość sadzy wypala się w dłuższym czasie, a temperatura w przewodzie nieustannie rośnie. W efekcie na rozgrzanych ścianach przy kominie pojawiają się widoczne rysy. Zjawisku na ogół towarzyszy głośny odgłos palenia. Wraz ze zwiększeniem pęknięć muru, w pomieszaniach można wyczuć dym. Jest to objaw poważnego pożaru przewodu kominowego. W kolejnych etapach można usłyszeć dudnienie. Jest to spowodowane odrywaniem się kawałków zaprawy i cegieł z przewodu kominowego. Jeśli gaszenie pożaru nie zostało rozpoczęte, a wysoka temperatura doprowadziła do popękania przewodu kominowego, najprawdopodobniej dojdzie do pożaru we wnętrzu budynku. Sprawdź także ten artykuł z poradami na temat czyszczenia komina.

Zapalenie się sadzy w kominie – prawidłowe działania i gaszenie pożaru. Jak się zachować?

Pożar sadzy w przewodzie kominowym wymaga natychmiastowego działania. W przypadku wykrycia zagrożenia należy stosować się do podstawowych zasad bezpieczeństwa. Pierwszym krokiem będzie poinformowanie wszystkich domowników. Następnie warto zadzwonić na numer alarmowy. Straż pożarna podejmie decyzję o dalszych działaniach. Dla zachowania bezpieczeństwa najlepiej wyjść na zewnątrz budynku.

Jeśli posiadamy odpowiednią wiedzę, możemy samodzielnie rozpocząć gaszenie sadzy. Pamiętajmy, że przewodu kominowego nie wolno zalewać wodą. Tego typu działania tylko spotęgują problem i mogą doprowadzić do popękania ścian. Znacznie lepszym pomysłem będzie wsypanie wiadra piasku lub kilku kilogramów soli. Do ugaszenia sadzy przyda się także mokra płachta, którą nakładamy na przewód kominowy (ograniczając dopływ powietrza). Co pewien czas polewamy płachtę wodą, by zabezpieczyć ją przed zapaleniem.

Jeśli nie posiadamy odpowiedniej drabiny, która umożliwi bezpieczne wejście na dach, najlepiej będzie poczekać na przyjazd straży pożarnej. Ogień możemy też opanować za pomocą wygaszenia paleniska w kotle (efekt uzyskamy poprzez odcięcie dopływu powietrza). W tym celu wyłączamy dmuchawę i zamykamy wszystkie elementy doprowadzające powietrze do komory spalania. Dzięki temu zmniejszymy intensywność pożaru, a sadze będą się powoli wygaszać.

Wiesz już, jak powinno wyglądać gaszenie pożaru w przewodzie kominowym. Jeśli chcesz uzyskać więcej praktycznych porad, zapoznaj się z pozostałymi artykułami w naszym serwisie. Podpowiadamy między innymi, ile kosztuje czyszczenie komina. A może zainteresuje Cię, jak podłączyć zbiornik na deszczówkę do rynny?

ikona podziel się Przekaż dalej