Jak dobrać i projektować szafy sterownicze?
Co to jest szafa sterownicza? Jak powstaje i kto zajmuje się projektowaniem? Czym się kierować, aby proces był jak najbardziej ergonomiczny?
Czym jest szafa sterownicza?
Szafa sterownicza to sposób na uporządkowanie skomplikowanej i zróżnicowanej aparatury oraz urządzeń elektrycznych, elektromechanicznych, elektronicznych, programowalnych, a nawet pneumatycznych. Zróżnicowanych zarówno pod względem przeznaczenia oraz zmiennych parametrów (napięcie, prąd, moc).
Podstawowym kryterium zachowania bezpieczeństwa podczas użytkowania sprzętu elektrycznego jest zaopatrzenie go w widoczne informacje o jego cechach. Oczywiście przy jednoczesnym stosowaniu się do tych wskazówek. Bardzo ważna jest także obudowa szafy. Ponieważ musi ona chronić użytkowników przed porażeniem. A z drugiej strony powinna zabezpieczać znajdujące się w środku instalacje przed wilgocią, zmianami temperatury czy kurzem.
Warto wspomnieć także o samej definicji szaf sterowniczych i rozdzielnic, która mówi że rozdzielnicą i szafą sterowniczą niskonapięciową nazywamy zestaw złożony co najmniej z jednego łącznika niskonapięciowego, wraz ze współpracującym wyposażeniem sterowniczym, pomiarowym, sygnalizującym, zabezpieczającym, regulacyjnym i ze wszystkimi wewnętrznymi połączeniami elektrycznymi, mechanicznymi oraz częściami konstrukcyjnymi.
Na podstawie definicji widzimy jasno, że szafa sterownicza ze wszystkimi komponentami konstrukcyjnymi stanowią rodzaj rusztowania, na którym wspiera się system rozdzielczy.
Przed przystąpieniem do projektowania szafy dobrze jest przeanalizować przepisy i normy jakie obowiązują w danej branży. Po zapoznaniu się z wymaganiami systemowymi można nakreślić wytyczne do projektu szafy.
Proces projektowania szafy sterowniczej
Projektanci tworzący dokumentację szaf sterowniczych muszą podołać coraz to większym wymogom. Z jednej strony czas realizacji powinien być jak najkrótszy, a koszt niski. Natomiast instalacje stają się coraz bardziej skomplikowane i złożone. Z pomocą przychodzą Komputerowe Systemy Wspomaganie Prac Inżynieryjnych, które stosuje się przy tworzeniu schematów elektrycznych. Oprogramowanie wykorzystywane jest do planowania, realizacji i zarządzania złożonymi projektami w dziedzinie szaf sterowniczych i instalacji.
Aby zmniejszyć koszty techniczne zaleca się unikanie ręcznego wprowadzania danych opisowych szaf i systemów sterowania. Dlatego warto posłużyć się oprogramowaniem do tworzenia opisów szaf oraz drukarkami np. drukarka oznaczników LETATWIN LM-550A/PC CE z Ergom-u. Urządzenia te wspierają proces projektowania i wykonania szaf na każdym etapie.
Oprogramowanie do projektowania szaf sterowniczych eliminuje konieczność ręcznego wyszukiwania odpowiednich produktów i dzięki temu konfiguracja wyposażenia szafy jest bardziej zautomatyzowana. Cenny czas zostanie także zaoszczędzony podczas zagospodarowania przestrzeni w szafie jak najbardziej optymalnie. Następnie oprogramowanie tworzy dokumentację listew zaciskowych oraz listy zamówień ( listy części, listy projektowe i montażowe).
Podstawowe rodzaje szaf sterowniczych
Systemy rozdziału prądu, klimatyzacji, infrastruktury IT, systemy sterowania i automatyki we wszystkich dziedzinach przemysłu i infrastruktury oraz w budowie maszyn i urządzeń wymagają stosowania różnego rodzaju obudów i szaf sterowniczych.
Szafy sterownicze możemy klasyfikować ze względu na wielkość, sposób mocowania (wiszące lub wolnostojące), ze względu na materiał szafy (metalowe, z tworzyw sztucznych), modułowe, sterownicze itp. Jednymi z częściej spotykanych są uniwersalne obudowy metalowe stojące (szafy sterownicze stojące) zobacz tu. Mogą występować jako obudowy stojące modułowe (składane) np. obudowy SAREL Spacial SF ze Schneider Electric oraz obudowy metalowe stojące typu monoblok jak np. Spacjal SM. Drugą podstawową grupę szaf sterowniczych stanowią obudowy naścienne (wiszące) zobacz tu. Mogą występować jako obudowy metalowe naścienne np. Spacjal S3D ze Schneider Electric, obudowy naścienne ze stali nierdzewnej jak Spacjal S3X oraz obudowy naścienne poliestrowe jak obudowy ARIA czy Thalassa PLM. Na tym oczywiście nie kończy się mnogość rozwiązań szaf sterowniczych. Na rynku dostępne są różnego rodzaju szafy poliestrowe na fundamentach wkopywanych w grunt, pulpity sterownicze z konsolą i bez, szafy 19” do infrastruktury IT i wiele innych rozwiązań.
Artykuł sponsorowany