Jak dobrać listwy przypodłogowe do Twojego wnętrza?
Kiedy wydaje się, że wnętrze Twojego domu bądź mieszkania jest już wykończone, nierzadko brakującym ogniwem są listwy podłogowe. Jak wykończyć połącznie ściany z podłogą? Poznaj sprawdzone rozwiązania wnętrzarskie i najnowsze trendy.
Listwa przypodłogowa może wydawać się kolokwialnym wręcz elementem, który większość z nas wykorzystuje w swoich czterech ścianach. Niemniej listwy przyścienne mogą stanowić ciekawy element dekoracyjny, który wpłynie na całościowe postrzeganie Twojego wnętrza. Sprawdź, jak dobrać listwy podłogowe i połączyć estetykę z funkcjonalnością.
Dlaczego montujemy listwy przypodłogowe?
Zanim przejdziemy do tego, jakie listwy przypodłogowe warto zamontować w domu bądź mieszkaniu, zatrzymajmy się na chwilę nad sensem ich obecności w naszych wnętrzach. Otóż podstawowym zadaniem, jakie mają listwy wykończeniowe jest ujednolicenie i zamaskowanie łącznie podłogi ze ścianą. Jest to bardzo duże ułatwienie dla każdej ekipy budowlanej, ponieważ bez względu na to, czy traktujemy o wykończeniu podłóg drewnianych czy zastosowaniu paneli podłogowych, idealne przycięcie elementów i połączenie ich ze ścianą bywa niezwykle trudne. Uzupełnianie tych luk fugą czy innym spoiwem często również przynosi niezadowalający efekt, ponieważ materiał pracuje, spoiwo pęka i całość traci walory wizualne. Dlatego tak powszechne są listwy przypodłogowe, gdyż w nieskomplikowany sposób rozwiązują problem łącznia ściany z podłogą.
Nawet najprostsza biała listwa przypodłogowa MDF będzie atrakcyjniejszym estetycznie rozwiązaniem niż innego rodzaju próby wykończenia podłogi. Nie zapominajmy jednak o funkcjonalności. Nawet w przypadku intensywnego zużycia, jakiemu poddawane są cokoły przypodłogowe i listwy panelowe, znacznie łatwiejszym zadaniem jest wymiana listew przypodłogowych niż odnowienie całych ścian i elementów podłogi. Warto mieć to na uwadze szczególnie, jeśli w domu mieszkają dzieci, które nierzadko nie zachowują takiego poziomu ostrożności, jak chcieliby tego rodzice. Zamiast jednak wprowadzać w domu restrykcyjne zasady zabawy, lepiej postawić na solidne listwy przypodłogowe. Samych możliwości łącznia poszczególnych elementów jest wiele, ale jeśli interesują Cię różne sposoby łączenia ściany z podłogą, odsyłamy do artykułu na stronie https://deccoria.pl/artykuly/artykuly/miedzy-sciana-a-podloga-nie-tylko-listwa-jakie-inne-laczenia-mozna-stosowac-5-5323.
Wróćmy jeszcze na chwilę do funkcjonalności. Poza tym, że łatwo dopasować listwy przypodłogowe do każdego rodzaju podłogi, warto wspomnieć także o codziennym utrzymaniu czystości. Zakryte szczeliny dylatacyjne ułatwiają sprzątanie, a podczas mycia podłogi nie musisz obawiać się, że zachlapiesz ścianę. Dzięki obecności listew podłogowych codzienne użytkowanie staje się znacznie łatwiejsze.
Jakie listwy przypodłogowe do paneli?
Panele podłogowe cieszą się ogromną popularnością, ponieważ stanowią bardzo dobry kompromis między niskim kosztem a wytrzymałością. Istotna jest także łatwość montażu. Listwy przypodłogowe do paneli najprościej można dobrać na dwa sposoby - dopasowując ich styl do podłogi lub ściany. Jako że większość osób stosuje panele ze względu na nieduży koszt, tak dobrym wykończeniem takiej podłogi będą również budżetowe listwy przypodłogowe MDF. Listwy MDF to gwarancja solidności i wytrzymałości, która jednocześnie mieści się w akceptowalnym budżecie. Listwy przypodłogowe MDF nie różnią się wizualnie znacząco od swoich drewnianych odpowiedników, a przy tym są wytrzymałe i nie tracą koloru, nawet jeśli zdecydujemy się na białe listwy przypodłogowe MDF.
Jednak zdecydowanie najtańszym rozwiązaniem będą listwy przypodłogowe plastikowe. O ile jednak listwy MDF białe mogą służyć latami, o tyle białe listwy podłogowe z plastiku mogą z czasem szarzeć lub żółknąć. Dlatego jeśli decydujesz się na listwy przypodłogowe PCV, najlepiej wybrać kolor dopasowany do paneli, np. imitujące listwy drewniane lub dopasowane do kolorowych ścian.
Przypodłogowe listwy w modnych kontrastach
Szeroki wybór listew, które znajdziesz w takich sklepach jak 4wall sprawia, że możesz puścić wodze fantazji i zdecydować się na nieco bardziej niecodzienne profile podłogowe. Jeśli obawiasz się, że przy białych ścianach białe listwy przypodłogowe będą zmieniać odcień lub łatwo się brudzić, możesz postawić na efektowny kontrast.
Oczywiście w ofercie sklepów nie brakuje kolorowych listew przypodłogowych, które mogą nadać Twojemu wnętrzu niepowtarzalny styl. Ciekawy dobór listew przypodłogowych z pewnością zwróci uwagę gości. Jak osiągnąć pożądany efekt? Tradycyjnie do jasnych ścian możemy zamontować ciemne listwy wykonane z MDF czy PCV. Obecnie modne jest malowanie ścian na delikatne, pastelowe kolory. Świetnym uzupełnieniem takiej kompozycji może być wyrazista listwa MDF w ciemniejszym lub po prostu intensywniejszym odcieniu.
Listwy przypodłogowe to estetyczny element wykończenia, który komponuje się z każdym rodzajem podłogi. Jest to zarówno estetyczne, jak i praktyczne rozwiązanie, dzięki któremu będziesz przyjemniej spędzać czas w swoim domu.