Salon i jadalnia tworzą część dzienną każdego domu. To tu spędza się najwięcej czasu w ciągu dnia. Dziś najczęściej jadalnia i strefa wypoczynkowa są zaprojektowane jak jedna, otwarta przestrzeń. Aby uniknąć wrażenia chaosu i kiczu, warto zadbać, aby była ona spójna, a więc urządzona w jednym stylu.

Spójny styl i kolory – fundament harmonijnego wnętrza

Przeglądając inspiracje na aranżację salonu i jadalni, na pewno masz uczucie, że podoba Ci się wszystko. Styl skandynawski i loftowy. Plecione meble do jadalni w stylu boho i krzesła pikowane glamour. Zastanawiasz się, czy do zielonej nowoczesnej kanapy można dobrać klasyczne kredensy lub witryny z przeszkleniami, czy do drewnianego stołu do jadalni pasują krzesła tapicerowane.

Aby ułatwić Ci wybór, prezentujemy nasze wskazówki, jak dobrać meble do jadalni i salonu w kilku najpopularniejszych stylach aranżacji wnętrza. Aby wystrój wnętrza był spójny i pełen harmonii, najlepiej trzymać się konsekwentnie jednego stylu lub zmieszać ze sobą najwyżej dwa style.

Jakie meble do salonu i jadalni w stylu loft

Zaczynamy od popularnego stylu loft, czyli industrialnego. Inspiruje się on wnętrzami pofabrycznymi, a materiały, które najbardziej lubi, to beton, szkło, czerwona cegła i czarna stal. Kolorystyka salonu i jadalni loft powinna być chłodna, szara, z elementami czarnymi i ze wzorem surowego drewna.

Jak urządzić loftowy salon? Dobierz prostą kanapę w kolorze szarym lub (z) naturalnej skóry licowej. Do tego stolik kawowy wykonany z metalu i szkła lub z betonową okładziną. Ciekawie wyglądają też stoliki z metalową czarną podstawą i drewnianym blatem.

Zobacz meble loftowe do salonu: https://bromarkt.pl/meble-loftowe-do-salonu

W jadalniach w stylu loftowym zwykle pojawiają się stoły drewniane lub stoły metalowe – te ostatnie najczęściej w wersji z metalową podstawą, malowaną na kolor czarny, i drewnianym lub drewnopodobnym blatem.

Kolekcja mebli w stylu loft BENELLO fot. bromarkt.pl
Kolekcja mebli w stylu loft BENELLO fot. bromarkt.pl

Typowe dla stylu loft są stoły prostokątne, a nie okrągłe. Jeśli zależy Ci na przyjmowaniu większej liczby gości, przejrzyj ofertę stołów rozkładanych.

Inna opcja to stoły szklane. Szkło powinno być transparentne, a baza mebla – stalowa lub drewniana.

Jakie krzesła do jadalni w stylu loft? Wybór jest spory. Bezpieczne i uniwersalne rozwiązanie to krzesła drewniane. Najlepiej, aby miały prosty, surowy wygląd. Mogą to być też sklejkowe krzesła w klimacie vintage, któremu jest blisko do stylu loftowego.

Ciekawie wyglądają krzesła metalowe, choć zwróć uwagę na ich wygodę. Aby siedziało się na nich komfortowo, siedziska powinny być drewniane lub tapicerowane.

Jakie meble do salonu i jadalni w stylu skandynawskim

Styl skandynawski to kolejny bardzo popularny w Polsce styl aranżacji wnętrz. Podstawą są w nim jasne kolory, a przede wszystkim biel oraz jasne drewno – dębowe, bukowe, jesionowe, często bielone.

Scandi to styl prosty, ale raczej klasyczny. Sporo w nim dekoracji, otwartych półek zamiast zamykanej zabudowy i ładnego oświetlenia. Wszystko wygląda jednak naturalnie i bezpretensjonalnie.

Zobacz kanapy i sofy w stylu skandynawskim: https://bromarkt.pl/kanapy-i-sofy

W salonie w stylu skandynawskim nie może zabraknąć skandynawskiej kanapy – na drewnianych nóżkach i o geometrycznym kształcie. Kolorystyka sofy lub narożnika powinna być jasna – biel, gołębia szarość, beż.

Kolekcja mebli skandynawskich ENBER fot. bromarkt.pl
Kolekcja mebli skandynawskich ENBER fot. bromarkt.pl

W stylu skandynawskim jest miejsce na klasyczne kredensy do jadalni – drewniane, czasem bielone lub w kolorze naturalnego drewna. Mogą mieć frezowania i dekoracje, które ocieplają pewną surowość stylistyki skandynawskich wnętrz. Witryny do jadalni z nadstawkami to kolejny typowy dla stylu scandi mebel.

Zobacz stoły do jadalni: https://bromarkt.pl/stoly-do-jadalni

Stół w jadalni w stylu skandynawskim najczęściej jest biały lub w kolorze drewna dębowego czy bukowego. Popularne są również stoły do jadalni z drewnianym blatem i białymi nogami. Spotyka się tu meble prostokątne, ale także stylowe, eleganckie stoły okrągłe.

Zobacz krzesła do jadalni: https://bromarkt.pl/krzesla-do-jadalni

Krzesła w jadalni skandynawskiej mogą być drewniane. Szczególnie dobry pomysł to białe nogi krzesła i tapicerowane siedzisko w kolorze jasnym lub szarym. Polecanym rozwiązaniem do jadalni scandi są również krzesła plastikowe (najlepiej białe) z podstawą drewnianą lub metalową.

Jakie meble do salonu i jadalni w stylu nowoczesnym

Styl nowoczesny ma różne oblicza. Taka aranżacja wnętrza to propozycja dla tych, którzy lubią funkcjonalność i oszczędność formy.

W salonie nowoczesnym króluje sofa lub narożnik o prostej, geometrycznej formie – może być to kanapa modułowa. W strefie wypoczynkowej powinien się również znaleźć stolik kawowy – szklany, metalowy czy z tworzywa. Jeśli wolisz bardziej elegancką opcję, wybierz stolik z blatem ze wzorem marmuru, w kolorze miedzi czy złota.

Nowoczesny salon fot. bromarkt.pl
Nowoczesny salon fot. bromarkt.pl

Styl nowoczesny nie zawsze oznacza minimalizm. Jeśli zależy Ci na bardziej ozdobnym salonie czy jadalni z blaskiem, wybierz styl modern classic, czyli nowoczesność z odrobiną klasyki. Do takiego stylu pasują np. tapicerowane krzesła z podłokietnikami, a do nich elegancki, nowoczesny stół z marmurowym lub szklanym blatem. W salonie mogą się pojawić meble wypoczynkowe o bardziej wyrafinowanej formie, a nawet delikatne dekoracje, jak np. sztukaterie.

artykuł sponsorowany

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 100,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny