Jak dobrać moc pompy ciepła?
Jak dobrać moc pompy ciepła? Jak w ogóle wyliczyć moc pompy ciepła? Na jakie inne parametry warto zwrócić uwagę, kupując pompę ciepła? Jeśli szukasz odpowiedzi na powyższe pytania, zapraszamy do lektury.
Jak dobrać moc pompy ciepła? Jak w ogóle wyliczyć moc pompy ciepła? Na jakie inne parametry warto zwrócić uwagę, kupując pompę ciepła? Jeśli szukasz odpowiedzi na powyższe pytania, zapraszamy do lektury.
- Czym jest pompa ciepła?
- Jak dobrać moc pompy ciepła?
- Jakie są rodzaje pomp ciepła?
Kupując pompę ciepła, należy zwrócić szczególną uwagę na poszczególne parametry. Jakie? Zanim do nich przejdziemy i omówimy również kwestię dobierania mocy pompy ciepła, przypomnijmy, czym właściwie urządzenie tego rodzaju jest. W niniejszym artykule omówimy także rodzaje pomp ciepła. Jeśli jesteś zainteresowany tematem, szczegóły znajdziesz poniżej.
Czym jest pompa ciepła?
Klasyczna pompa ciepła to nic innego, jak urządzenie, które zalicza się do kategorii maszyn cieplnych. Takie pompy ciepła Lublin dostępne na www.velit.pl/pompy-ciepla działają na zasadzie wymuszania przepływu ciepła z tego obszaru, gdzie temperatura jest niższa do obszaru o wyższej temperaturze. Proces ten jest oczywiście rozwiązaniem przeciwnym do standardowego przepływu ciepła. Dlaczego? Ponieważ ciepło „wypompowuje się” z zimniejszego otoczenia do środowiska, gdzie jest cieplej – nie na odwrót.
Dlaczego warto inwestować w pompę ciepła? Przede wszystkim dlatego, że jest to tani i ekologiczny – przyjazny dla środowiska – sposób pozyskiwania ciepła. A zatem do ogrzewania domu nie będziesz potrzebować ani węgla, ani gazu czy innych paliw. Pompa samodzielnie zasysa ciepło z odnawialnych i przede wszystkim naturalnych źródeł, które znajdują się dookoła Twojego domu. Do tych źródeł zalicza się grunt, wodę lub powietrze.
Warto jednak pamiętać, że pompy ciepła nie są całkiem pozbawione kosztów. Według specjalistów około 80% ciepła pozyskiwanych jest z otoczenia, resztę natomiast otrzymujemy dzięki energii elektrycznej. A zatem taką pompę ciepła należy podpiąć do zewnętrznego zasilania.
Jak dobrać moc pompy ciepła?
Kupując pompy ciepła, należy wybierać te urządzenia, które wyróżniają się wysoką trwałością, wydajnością i dobrą jakością. Aby jednak mieć pewność, że dana pompa cieplna będzie wydajną opcją, należy dokładnie przeanalizować swoje potrzeby i sprawdzić parametry interesujących nas produktów. Zatem jak dobrać moc pompy ciepła?
Moc grzewcza (Pg) to nic innego jak wartość, która określa energię z jaką dostarczane jest ciepło do instalacji przez sprężarkę. Dobór mocy pompy ciepła pompy może sprawiać problemy, ale warto wiedzieć, że moc grzewcza powinna pokrywać 100% zapotrzebowania na moc cieplną budynku. W przypadku gdy moc grzewcza będzie niższa niż zapotrzebowanie, konieczne będzie wykorzystanie dodatkowego źródła ciepła, aby wspomóc pracę pompy w najzimniejszych dniach. Jako dodatkowe źródło ciepła nierzadko wykorzystuje się takie rozwiązanie, jak grzałka elektryczna.
Moc grzewczą można obliczyć według wzoru. Wystarczy pomnożyć powierzchnię obiektu przez zapotrzebowanie. Na przykład – jeśli masz nowy budynek o powierzchni 140 m2 ze skuteczną izolacją cieplną, zapotrzebowanie z reguły powinno wynosić około 50 W/m2 – a zatem 50 x 140 = 7 KW.
Przy wybieraniu pompy ciepła ważna jest także moc elektryczna (Pe), chłodnicza (Pch) oraz współczynnik COP. Ten ostatni współczynnik oznacza wydajność cieplną i wyraża stosunek między energią, która jest potrzebna do zasilania układu urządzenia a mocą grzewczą. Oczywiście im większy COP, tym bardziej efektywna jest sama pompa. Moc chłodnicza informuje o tym, jaka jest maksymalna moc poboru przez sprężarkę ciepła z dolnego źródła. Moc elektryczna natomiast to wartość, która informuje, jaką maksymalną ilość energii wykorzystuje sprężarka.
Jeśli masz problem z dobraniem odpowiedniej pompy ciepła, koniecznie zwróć się do specjalisty. Fachowiec pomoże Ci dobrać najlepsze rozwiązanie dla Twojego domu, uwzględniając nie tylko zapotrzebowanie w danym budynku, ale i potrzeby Twoje oraz Twojej rodziny.
Jakie są rodzaje pomp ciepła?
Na rynku można znaleźć kilka rodzajów pomp ciepła, a mianowicie powietrzne, gruntowe oraz wodne. Pompa ciepła powietrzna to kategoria, która obejmuje właściwie dwa warianty – model powietrze-powietrze oraz powietrze-woda. W pierwszym przypadku mamy do czynienia z urządzeniem, które przekazuje wytworzone ciepło do nieruchomości, w drugim natomiast do zbiornika wypełnionego gorącą wodą. Pompy ciepła w wersji powietrze-powietrze są aktualnie relatywnie tanim i popularnym rozwiązaniem. Swoim wyglądem przypominają nieco klimatyzatory, podobnie jak sposobem działania.
Gruntowe pompy ciepła – znane również jako geotermalne – to urządzenia, które pozyskują ciepło przede wszystkim z gruntu. Mowa tu nie tylko o glebie, ale i wodach podziemnych czy skałach. Modele wodne natomiast do pozyskania ciepła wykorzystują płynącą wodę. Dostęp do ciepłej wody użytkowej na pewno poprawi komfort domowników.
artykuł sponsorowany