Rolety zewnętrzne

Jak dobrać rolety?

Rolety na wymiar to zwykle inwestycja na co najmniej kilka lat. Mają za zadanie chronić domowników przed słońcem i wysokimi temperaturami oraz zapewniać prywatność. Powinny być praktyczne, a więc łatwo się czyścić i nie utrudniać otwierania i zamykania, a także mycia okna. Ponadto w każdym domu pełnią także rolę dekoracji. Dokonując wyboru odpowiedniej rolety należy kierować się nie tylko stylistyką i kolorystyką, ale przede wszystkim funkcjonalnością, materiałem, a także modelem. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów rolet. Do najpopularniejszych należą: mini, plisowane, wolnowiszące, w kasecie oraz przeznaczone do okien dachowych. Ostatnią, lecz najważniejszą kwestią jest odpowiedni rozmiar rolety.

Rolety rozmiary

Dobrze dobrany wymiar rolety sprawi, że będzie prawidłowo pełniła swoje funkcje. Aby zakupić model o właściwym rozmiarze, należy zmierzyć nie tylko okna, ale oszacować także preferowaną wysokość i szerokość tkaniny oraz całego mechanizmu. Pomiar powinniśmy dostosować do rodzaju montażu. W przypadku rolet wiszących we wnęce okiennej najlepiej prezentuje się osłona, która delikatnie zakrywa parapet i znajduje się około 25 cm nad wnęką okna. Materiał powinien być szerszy od szyby o 5-10 cm. 

Jeżeli wybrany przez nas model jest montowany na suficie, jego długość musi być o około 5 cm większa od wysokości wnęki. Sprawdzi się szczególnie w przypadku dużych, na przykład balkonowych okien. Aby roleta zmieściła się, należy pamiętać, że szerokość urządzenia podawana przez producenta to zazwyczaj wymiar materiału, a cały mechanizm wraz z uchwytami jest szerszy o 4 cm. 

Decydując się na montaż bezinwazyjny, czyli bezpośrednio na oknie, tkanina powinna lekko nachodzić na ramę okienną, a wysokością zakrywać całą powierzchnię szyby. Zbyt krótka roleta jest nieestetyczna i nie będzie prawidłowo osłaniać wnętrza przed światłem i upalnymi temperaturami. Jest to najczęściej stosowane rozwiązanie, ponieważ montaż jest łatwy i błyskawiczny. Natomiast przy popularnych roletach typu dzień-noc, z żyłką i mechanizmem samozwijającym, powinniśmy pamiętać, aby nie nachodziły na klamkę okna, a przy pomiarach uwzględnić ich oddalenie od szyby.

Rolety jak mierzyć?

Podstawą właściwego doboru rolet są przede wszystkim ich wymiary, czyli szerokość oraz wysokość. Sprawa wydaje się być prosta, ale jednak wiele osób zastanawia się, jak je prawidłowo zmierzyć. Wbrew pozorom to zadanie może okazać się problematyczne, ponieważ inaczej dokonujemy pomiaru dla rolet okiennych, a inaczej dla ściennych. 

W pierwszym przypadku powinniśmy zmierzyć szerokość jedynie szyby okiennej i do tej wartości dodać od 3 do 6 cm, aby roleta była nieco szersza od szyby, ale jednocześnie nie zasłaniała klamki, utrudniając otwieranie i zamykanie okna. Przy określaniu wysokości należy zmierzyć wysokość całego skrzydła okna, czyli od górnej do dolnej listwy. Jeśli planujemy zakup rolet ściennych, określając szerokość bierzemy pod uwagę jedynie wnękę okienną i dodajemy do niej od 4 do 30 centymetrów. Roleta powinna być odrobinę szersza od wnęki okiennej. Szacując wysokość powinniśmy także zmierzyć wnękę i dodać około 7 centymetrów, aby nad wnęką pozostało miejsce do zamocowania mechanizmu.

Podczas pobierania wymiarów rolet, niezależnie od sposobu montażu oraz wybranego modelu, podstawową kwestią jest precyzja. Jedynie bardzo dokładne pomiary dają pewność, że zamówiona i ostatecznie zamontowana roleta będzie idealnie pasować do okna, prawidłowo działać i spełniać nasze oczekiwania. Jeśli nie czujemy się na siłach lub nie jesteśmy pewni wykonanych przez siebie pomiarów, warto skorzystać z pomocy fachowców. Przy okazji, dobrze pomyśleć także o roletach zewnętrznych, na przykład od firmy Petecki, które dodatkowo do funkcji pełnionych przez modele wewnętrzne, oferują domownikom także poczucie bezpieczeństwa.

Jeżeli jesteś zainteresowany oknami, drzwiami czy fasadami zapraszamy do kontaktu poprzez formularz kontaktowy.

artykuł sponsorowany

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 95,3% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły