Wiele osób budujących dom lub wykonujących w nim gruntowny remont mierzy się z wyzwaniami. Dotyczą one głównie aspektów budowlanych. Jednym z nich jest dobór odpowiednich systemów rynnowych do kształtu dachu. W jaki sposób się za to zabrać i o czym należy pamiętać? Przeczytaj nasz artykuł i poznaj wiele przydatnych wskazówek, które pomogą Ci wybrać idealne rynny.

Wybieramy system rynnowy

Przygotowując się do montażu nowych elementów w domu, warto najpierw się czegoś o nich dowiedzieć. Czym w ogóle są systemy rynnowe? To wyroby, których zadaniem jest odprowadzanie wody z powierzchni dachu. Brak rynien może spowodować zawilgocenie pokrycia i ścian, czego efektem będzie pogorszenie izolacyjności. Właśnie dlatego jest to nieodzowna część każdego budynku, której montaż powinien być przeprowadzony z wykorzystaniem wysokiej jakości wyrobów. Warto go poprzedzić określeniem swoich wymagań co do rynien w taki sposób, aby móc je idealnie dopasować do kształtu pokrycia dachowego. Wówczas cała konstrukcja będzie prawidłowo spełniała swoje zadanie.

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z konieczności odpowiedniego wyboru systemów rynnowych. Z tego względu często kierują się walorami estetycznymi. Dostępnych jest mnóstwo modeli, które różnią się od siebie kolorem. Tym samym z łatwością można je dopasować do barwy elewacji. Jednak nie warto skupiać się tylko i wyłącznie na kolorystyce. Jest to powszechny błąd, ponieważ istnieją inne ważniejsze kryteria, którym powinno się poświęcić uwagę. O czym konkretnie mowa?

Z jakiego materiału wybrać rynny?

Jedną z najważniejszych kwestii, na jaką należy zwrócić uwagę podczas wybierania systemów rynnowych, jest materiał, z którego są zbudowane wyroby. Obecnie na rynku jest dostępnych wiele rynien różniących się od siebie sposobem wykonania. Dobrze trafiony wybór zapewni wydajne odprowadzanie wody, minimalizację strat ciepła oraz wytrzymałość na niekorzystne warunki zewnętrzne, takie jak wiatr czy śnieg. Wyróżniamy nowoczesne rynny (sprawdź na: www.galeco.pl) wykonane z surowców takich jak:

 • stal ocynkowana, która jest jednym z najpopularniejszych materiałów wybieranych do tworzenia systemów rynnowych z uwagi na niską cenę i trwałość – trzeba ją jednak regularnie czyścić, by nie dopuścić do korozji;

 • aluminium – jest wybierane najczęściej do obszarów, w których często pada; wynika to z faktu, że jest odporne na korozję i trwałe – nie wymaga regularnej konserwacji;

 • miedź – charakteryzuje się odpornością na korozję i solidnym wykonaniem, jest wybierana w przypadku eleganckich aranżacji;

 • PVC – jest bardzo łatwe w montażu oraz konserwacji, może jednak wymagać wymiany po kilku latach użytkowania, ponieważ nie jest tak trwałe, jak inne rodzaje materiałów.

Wybór materiału, z którego wykonane są nowoczesne rynny, powinien być dobrany pod kątem klimatu występującego w danym regionie, konstrukcji budynku, a na koniec indywidualnych preferencji. Wówczas będzie można cieszyć się doskonałą instalacją służącą do odprowadzania wody z powierzchni pokrycia dachowego.

Jak dobrać rynny odpowiednie do kształtu dachu?
Jak dobrać rynny odpowiednie do kształtu dachu?

Kształt dachu a kształt rynien

Jedną z najważniejszych cech rynien jest ich kształt oraz profil. Najczęściej dobiera się je do konstrukcji pokrycia dachowego. Niedopasowanie może poskutkować przykrymi i często bardzo kosztownymi konsekwencjami. Jakie zagrożenia mogą wynikać z nieprawidłowego wyboru kształtu rynien? Są to między innymi:

 • zmniejszona wydajność odprowadzania wody, która może poskutkować przeciekami, zaleganiem wody i uszkodzeniami ścian oraz sufitów (a nawet powstawaniem pleśni);

 • uszkodzenia mechaniczne – pod wpływem silnego wiatru rynny mogą z łatwością się urwać i na domiar złego zarysować elewację;

 • gorsza izolacja termiczna – nieprawidłowe odprowadzanie wody powoduje moknięcie ścian i w efekcie pogorszenie izolacji termicznej budynku.

Zatem jak odpowiednio dobrać kształt rynny do kształtu dachu, aby uniknąć powyższych problemów? Wiele zależy od ich zastosowania. Wyróżniamy rynny:

 • półokrągłe – są najbardziej uniwersalne i pasują do większości kształtów dachów. Łatwo się je czyści i bardzo szybko odprowadzają wodę;

 • półeliptyczne – charakteryzują się dużą przepustowością wody, zatem można stosować je w przypadku dużych dachów;

 • trapezowe – wykorzystuje się je zwykle przy pokryciach dachowych o większym nachyleniu.

Można wyszczególnić także nowoczesne systemy rynnowe w formie gzymsów, które nie rzucają się w oczy i mają prostokątną budowę.

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Ważniejszym czynnikiem, o którym nie można zapomnieć, jest również wielkość dachu. To od niej zależy, jak rozbudowany powinien być nasz system rynnowy. W określeniu tego przyda się EPD, czyli efektywna powierzchnia dachu. Dzięki niej można obliczyć wielkość powierzchni połaci, z której rynny będą musiały odprowadzić wodę. Większe pokrycia będą wymagały systemów rynnowych o dużej średnicy, która umożliwi im sprawne odprowadzanie wody.

W kontekście wyboru kształtu rynien niezmiernie istotne jest nachylenie dachu. W przypadku mniejszej wartości tego parametru sprawdzą się modele o półokrągłym przekroju. Wówczas odprowadzanie wody będzie najbardziej wydajne. Jeżeli chodzi o większe nachylenia dachów (powyżej 5 stopni), to warto zdecydować się na rynny odporne na większe przeciążenia. W tym przypadku najlepsze okażą się warianty trapezowe.

Montaż rynny może wymagać odpowiedniej wprawy. Jeżeli nie miałeś wcześniej do czynienia z tego rodzaju pracami, warto zlecić instalację systemu odprowadzania wody fachowcom. Dzięki temu masz pewność, że montaż zostanie wykonany z należytą starannością. Specjaliści również mogą odpowiednio doradzić i rozwiać Twoje wątpliwości co do wyglądu i przeznaczenia danej konstrukcji.

Jeśli znasz się na instalacji systemów rynnowych do odprowadzania wody deszczowej, to warto, żebyś zaopatrzył się w potrzebne narzędzia. Niezbędne okażą się też dobre materiały, które zakupisz w jednym z renomowanych sklepów z rynnami.

Postaw na systemy rynnowe Galeco

Jeżeli decydujesz się na montaż systemów rynnowych, postaw na sprawdzoną i zaufaną firmę, która zajmuje się nimi od lat. Galeco to polskie przedsiębiorstwo dostarczające swoim klientom pewne rozwiązania, dzięki którym można stworzyć nowoczesne i funkcjonalne instalacje odprowadzania wody deszczowej. Szeroki wybór produktów sprawia, że każdy może znaleźć artykuły odpowiadające jego wymaganiom. Producent zapewnia atrakcyjne ceny i 15-letnią gwarancję na zakupiony towar.

W ofercie sklepu można znaleźć systemy rynnowe:

 • z tworzywa PVC,

 • stalowe,

 • ocynkowane.

Firma świadczy również usługi w zakresie profesjonalnego doradztwa. Pracownicy z przyjemnością opowiedzą o szczegółach sprzedawanych rozwiązań oraz przedstawią najskuteczniejsze metody odprowadzania wody deszczowej skrojone na miarę Twoich potrzeb.

artykuł sponsorowany