Jak dobrać uchwyt do telewizora? Podpowiadamy!
Możliwość zawieszenia telewizora na ścianie jest niezwykle przydatna. Jest to spora oszczędność miejsca, ponieważ telewizor nie stacjonuje już na szafce, a odpowiedni dobór uchwytu daje możliwość stworzenia ciekawej iluzji ekranu lewitującego w powietrzu. Taka ozdoba zachwyci nie jednego gościa i doda wnętrzu ciekawego charakteru. Samo zamontowanie telewizora na ścianie nie jest trudne, więc nie powinno przysporzyć wielu problemów. Aby wykonać to poprawnie, możliwie jak najprościej i jak najszybciej wystarczy odpowiednio dobrać uchwyt do telewizora. Gdy to zrobimy, będziemy mogli mieć pewność, że cała reszta pójdzie nam z górki.
Wybieramy uchwyt do telewizora – na co zwrócić uwagę?
Najpierw oczywiście powinniśmy zwrócić uwagę na dobór odpowiedniego miejsca pod telewizor. Jeśli chodzi o jakiekolwiek wiercenie w ścianie, to nikogo chyba nie zdziwi fakt, że im solidniejsza jest ściana, tym wytrzyma większe obciążenie. Jeśli natomiast jedyną wolną przestrzenią pod uchwyt do telewizora jest ściana działowa, to już mamy mniejsze pole do popisu. Na szczęście i na ten problem jest rozwiązanie. Wychodząc naprzeciw potrzebom klientów, stworzone zostały zestawy służące do montażu na ścianach działowych. Gdy już znajdziemy odpowiednie miejsce, to w następnej kolejności powinniśmy zdecydować jaki rodzaj uchwytu na telewizor nas interesuje.
Rodzaje uchwytów – dobierz produkt, który ci odpowiada
Mamy dwa podstawowe rodzaje uchwytów na odbiorniki:
- Uchwyty płaskie – są montowane w jednym, konkretnym miejscu, na nich zawieszany jest telewizor i pozostaje on tam już na stałe. To znaczy, że nie możemy dowolnie regulować jego położenia. Warto wobec tego w takim wypadku dobrze przemyśleć kwestię odpowiedniego miejsca na TV. Jeśli będziemy chcieli je zmienić, to pozostanie nam zdemontować uchwyt, zagipsować dziurę i od nowa wywiercić ją w innym miejscu.
- Uchwyty obrotowe – dają tę wygodę, że możemy dzięki nim zmieniać położenie naszego odbiornika. Zależnie od produktu będziemy mogli przesuwać ekran na boki albo w górę i w dół. Będziemy mogli go obracać nawet do pozycji pionowej. Co ważne, taki uchwyt na telewizor daje nam także możliwość pochylania odbiornika w dół i w górę. Dzięki temu możemy ustawić go pod odpowiednim dla nas kątem i dobrać zadowalająca nas pozycję na kanapie. Telewizor dostosowywany jest do nas, nie my do niego.
Uchwyt do telewizora w domu czy w biurze?
Aby możliwie jak najlepiej dopasować produkt do swoich potrzeb, przed zakupem uchwytu warto zadać sobie pytanie gdzie i do czego będziemy go najczęściej wykorzystywać. Jeśli potrzeba ci uchwytu statycznego, który będzie wykorzystywany na przykład na wystawie, albo w biurze jako panel informacyjny, zainwestuj w porządny uchwyt płaski. Jeśli natomiast szczególnie cenisz sobie wygodę i mobilność ekranu, uchwyt obrotowy będzie strzałem w dziesiątkę. Dzięki obrotowej głowicy będziesz w stanie łatwo dopasować kąt widzenia, tak aby wszyscy oglądający cieszyli się dobrą jakością filmu.
VESA – prosty sposób na montaż
Połączenie odbiornika z uchwytem mogłoby wydawać się dla nas trudne. W końcu telewizory są różne, posiadają odmiennych producentów i to samo dotyczy uchwytów. Dlatego, aby ułatwić życie klientom, powstał tak zwany standard VESA, czyli Video Electronic Standards Association. Standard ten dzieli na kilka rodzajów.
Możemy wybrać uchwyt do telewizora w standardzie VESA 75, VESA 100 lub VESA 100/200. Liczby umieszczone w nazwach standardów oznaczają ilość milimetrów, o które oddalone są od siebie poszczególne śruby montażowe. Śruby są 4 zarówno w pierwszym, jak i w drugim standardzie. Kształt blachy do montowania uchwytu w tych przypadkach jest kwadratem. W trzecim standardzie natomiast jest to prostokąt o sześciu śrubach montażowych umieszczonych na prostokącie o wielkości 100 × 200 mm. Śruby tak jak w drugim standardzie dla uchwytów do telewizora umieszczone są od siebie w odległości 100 milimetrów. Jak widać, dobór odpowiedniego uchwytu nie jest aż tak trudny. Wystarczy jedynie zapoznać się z dostępnymi standardami VESA i sprawdzić, do którego z nich dostosowany jest nasz telewizor.
Artykuł powstał we współpracy z Ihaa.pl
artykuł sponsorowany