Jaka lampa sufitowa do łazienki? Sprawdź polecane rodzaje oświetlenia

Jak rozmieścić oświetlenie w łazience?

Najważniejszą lampą w łazience zawsze powinna być sufitowa. W niektórych fragmentach pomieszczenia pojawić się musi również oświetlenie punktowe, które doświetli np. lustro i prysznic. Jeśli chcesz podkreślić atmosferę wnętrza i stworzyć w nim przyjemną aurę, zdecyduj się także na lampy dekoracyjne. Nie zapominaj jednak, że podstawą komfortowego użytkowania łazienki jest dobrej jakości lampa sufitowa.

Większa łazienka wymagać będzie większej ilości źródeł oświetlenia. Gdy zaaranżowana jest w ciemnych barwach, tym bardziej powinno się w niej umieścić więcej lamp, które rozjaśnią przestrzeń. Planując oświetlenie pomieszczenia, zacznij od podzielenia go na strefy. W ten sposób będziesz mógł dobrać główne lampy sufitowe, lampy boczne i dekoracyjne.

Światło w łazience powinno mieć moc dopasowaną do wielkości pomieszczenia, ale też preferencji domowników. Ciężko zatem powiedzieć, z jaką intensywnością powinno się rozświetlać każde wnętrze. Zaleca się jednak, żeby w łazienkach o powierzchni 10 m2 znalazły się przynajmniej cztery np. halogeny sufitowe, które będą świecić z mocą 50 W.

Lampy na sufit w łazience – jakie wybrać?

Do łazienki potrzeba zupełnie innych lamp niż do reszty domu. Odpuść sobie wszelakie lampki biurkowe czy podłogowe, które mogą zagrażać bezpieczeństwu domowników przebywających w pomieszczeniu. Postaw na bezpieczne rozwiązania, takie jak lampy sufitowe. Dzięki nim zapewniona będzie swoboda ruchów w łazience i komfort jej użytkowania.

W małej łazience w bloku lepiej nie używać zwisających lamp sufitowych – takie mogą sprawdzić się w dużych salonach kąpielowych. W niewielkiej przestrzeni stawiaj raczej na plafony i wbudowane w sufit oprawy oświetleniowe. Dzięki nim zapewnisz dobre światło w całej łazience. Tego typu lampy są też znacznie bardziej komfortowe podczas sprzątania pomieszczenia. Z kolei prosta konstrukcja lamp sufitowych sprawia, że pasują dosłownie do każdej łazienki. Najlepszej jakości lampy sufitowe znajdziesz tutaj: sofario.com.

Ciekawe oświetlenie do łazienki – warto zwrócić na nie uwagę!

Popularne modele lamp sufitowych do łazienki

Oświetlenie należy dopasować nie tylko do wielkości łazienki, ale też jej aranżacji. Zależnie od wystroju pomieszczenia lampy sufitowe mogą być eleganckie w stylu glamour, chromowane w klimacie nowoczesnym albo w formie oprawek do minimalistycznego wnętrza. Przytulności łazience dodadzą też lampy z abażurami, które podkreślą klimat pomieszczenia.

W celu uzyskania miękkiego oświetlenia należy użyć plafonu sufitowego. Nada on łazience niesamowicie przytulnego wyrazu, przez co pomieszczenie będzie jeszcze bardziej komfortowe do użytkowania. Uniwersalnym rozwiązaniem są też szklane kule na chromowanej ramie. Oryginalnym oświetleniem będą z kolei ruchome wpusty sufitowe, które można dowolnie ustawiać tak, aby rzucały światło pod wybranym kątem.

Na to uważaj, wybierając oświetlenie sufitowe do łazienki!

Nigdy nie kieruj się wyłącznie designem lamp. Muszą być one przede wszystkim bezpieczne w użytkowaniu. Oprawy oświetleniowe powinny być odporne na zachlapanie, a więc najwyższej jakości. W trudnych warunkach, jakie zwykle panują w każdej łazience, nie może dochodzić do zagrażających życiu sytuacji (np. spięć prądu). Właśnie dlatego trzeba zwracać uwagę na jakość wykonania lamp do tego pomieszczenia.

Pamiętaj, że prąd i woda nie są swoimi najlepszymi towarzyszami. Właśnie dlatego unikaj mocowania w łazience lamp, które nie są przeznaczone do tego pomieszczenia. Źle dopasowane oświetlenie nie będzie mieć odpowiedniego zabezpieczenia przed porażeniem prądem. Nie będzie też prawdopodobnie odporne na działanie wilgoci. Właśnie dlatego zaleca się kupno niskonapięciowych opraw do łazienki.

Lampy dedykowane do pomieszczeń kąpielowych produkowane są z myślą wyłącznie o tych wnętrzach. Oświetlenie do łazienek jest więc odporne na wodę, wilgoć i parę wodną. Wybierając lampy sufitowe, pamiętaj o przeczytaniu informacji na temat stopnia ochrony IP – powinien być na poziomie minimum 44. W celu zapewnienia domownikom bezpieczeństwa w łazience nigdy nie umieszczaj też oświetlenia bliżej niż 60 cm od miejsca narażonego na bezpośredni kontakt z wilgocią.

artykuł sponsorowany

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 100,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły