Jak dopasować panele ogrodzeniowe do stylu posesji? Zobacz, czym się kierować
Cała posesja wraz z panelami ogrodzeniowymi to prawdziwa wizytówka domu. Dlatego warto zadbać o to, aby ogrodzenie było odpowiednio dopasowane do bryły i jej koloru. W ten sposób dana posesja nie tylko będzie mogła cieszyć oko gości czy przechodniów, ale wprawiać w dumę samych właścicieli! Jak zatem podejść do wizualnego dopasowania paneli ogrodzeniowych? Na co przede wszystkim zwrócić uwagę? Sprawdź!
Panele ogrodzeniowe a styl posesji. Na co zwrócić uwagę?
Panele ogrodzeniowe powinny być odpowiednio dopasowane do stylu domu i otoczenia. Gdy wybiera się je na etapie budowy domu, można dobrze wszystko przemyśleć i już wtedy zdecydować się na panele, które będą dobrze współgrały z budynkiem. Warto w takim przypadku zastanowić się, jaki efekt jest oczekiwany – nowoczesny i minimalistyczny, czy ozdobny, tradycyjny? Jeśli natomiast dom został już wybudowany, a jedyne co pozostaje, to dobór ogrodzenia – najlepiej jest określić, w jakim stylu jest utrzymany budynek.
Styl klasyczny, nowoczesny a może rustykalny? Do którego z nich będą pasować panele ogrodzeniowe?
Styl klasyczny jeszcze do niedawna cieszył się największą popularnością, jeśli chodzi o stawianie domów w Polsce. Budynek w tym stylu jest elegancki i ponadczasowy. Może być to tradycyjny parterowy dworek, albo też po prostu – klasycznie wykończony dom piętrowy. W takim przypadku panele ogrodzeniowe powinny być proste, ale zdecydowanie mile widziane są delikatne zdobienia. Kute żelazo czy ażurowe elementy ozdobne doskonale sprawdzą się w tym przypadku.
Nowoczesne domy to coraz popularniejsze rozwiązanie w Polsce. Cechują je gładkie i proste linie oraz jednolita kolorystyka. To modernistyczne rozwiązanie, które nie będzie tak ozdobne jak w stylu klasycznym. Dlatego też panele ogrodzeniowe w tym przypadku mogą być prostą, ażurową konstrukcją, składającą się ze stalowych, sztywnych drutów. Im mniej zdobień, tym lepiej.
Warto wspomnieć jeszcze o stylu rustykalnym, który znacząco różni się od dwóch wyżej wymienionych. To zupełnie inny, wiejski i naturalny klimat. Bardzo często domy utrzymane w takiej stylistyce są otoczone zielenią. Wtedy stalowe panele się nie sprawdzą. Zdecydowanie lepiej postawić na drewniane lub kompozytowe ogrodzenie – z paneli osłonowych lub tradycyjnie – z drewnianych sztachet.
Kolor paneli ogrodzeniowych – jak wpływa na estetykę posesji?
Podczas doboru koloru ogrodzenia, najlepiej kierować się kilkoma zasadami. Barwa powinna nawiązywać do któregoś z kolorów wykorzystanych na posesji np. dachu, elewacji czy dekoracji elewacji. W przypadku paneli ogrodzeniowych sytuacja jest dość komfortowa. Nawet jeśli znalezienie idealnego koloru paneli jest trudne, można je z powodzeniem pomalować na barwę nawiązującą do danego elementu posesji. Warto wtedy także zwrócić uwagę na fundamenty paneli ogrodzeniowych – powinny również nawiązywać kolorem do elewacji czy np. wyłożonego na terenie posesji chodnika.
W przypadku dopasowywania koloru paneli ogrodzeniowych do posesji mocne kontrasty są raczej niewskazane. Jeśli dom jest utrzymany w ciemnych barwach takich jak antracyt czy czerń, a sam budynek nawiązuje do stylu klasycznego lub nowoczesnego, warto postawić na równie ciemne panele ogrodzeniowe. Jeśli natomiast przeważającym kolorem na posesji jest biel, to warto podbić efekt i rozjaśnić okolicę domu za sprawą białych paneli ogrodzeniowych.
Inną opcją są również panele zielone. To często wybierana barwa, używana jako akcent kolorystyczny posesji, albo jako kolor całej elewacji. W takim przypadku zieleń ogrodzenia wzmocni naturalny efekt posesji. Trzeba tylko pamiętać, aby odcienie zieleni były w miarę możliwości zbliżone, albo przynajmniej utrzymane w tej samej temperaturze barwowej.
Panele ogrodzeniowe 2D czy 3D – jakie wybrać?
Panele ogrodzeniowe powinny być dopasowane do stylu domu również pod względem designu. Poszczególne modele są dostępne w różnych wariantach. Do najpopularniejszych należą panele 2D i 3D. Te pierwsze są płaskie, nie mają żadnych ozdobników w postaci tłoczeń, załamań. Oczka w tym przypadku mają taką samą wielkość na całej powierzchni panelu. Wersje 3D są stworzone z nieco cieńszych drutów i mają ozdobnik w postaci przetłoczenia. Na panelach ogrodzeniowych takich przetłoczeń może być kilka lub jedno. Wybór zależy od stylu posesji.
Nowoczesne aranżacje najczęściej docenią prostotę paneli 2D. Takie modele nie odciągają wzroku od stylu budynku. Stanowią funkcjonalny i subtelny dodatek na posesji. Klasyczne domy natomiast polubią się z panelami 3D. Delikatne przetłoczenia w kształcie litery „v” mogą nawiązywać do innych dekoracyjnych elementów – ozdobnych filarów czy kutych elementów dekoracyjnych w klasycznym ogrodzie.
Nie tylko panele – dopasuj też elementy systemu ogrodzeń
Warto pamiętać, że do stylu posesji należy dobrać nie tylko same panele, ale również słupki, bramy, furtki oraz podmurówkę. Wszystkie elementy powinny pasować do siebie oraz otoczenia, aby całość była spójna. Słupki, furtki i bramy muszą być wykonane z tego samego materiału i utrzymane w kolorze paneli – najlepiej zdecydować się na jedną serię, co znacząco ułatwi wybór. Jednym z większych błędów jest dobór eleganckiej, ozdobnej bramy z kutymi elementami do prostych paneli ogrodzeniowych. Nawet jeśli elementy te są z dwóch innych serii, należy trzymać się danego stylu i nie mieszać minimalizmu z eleganckimi ozdobami.