Faktoring, czyli właściwie co?

Faktoring to narzędzie finansowe umożliwiające uzyskanie środków z wystawionej faktury jeszcze przed terminem jej zapadalności. W skrócie - firma wykonuje usługi, wystawia fakturę, zgłasza chęć jej wcześniejszego sfinansowania i otrzymuje środki na konto - nawet w 5 minut!  Instytucja finansująca, zwana faktorem, wypłaca przedsiębiorcy - zwanemu faktorantem - 100% wartości faktury netto lub jej część niemal natychmiast po zgłoszeniu faktury do finansowania. Obecnie dynamicznie rozwijający się rynek oferuje w 100% on-linowy proces finansowania faktur, dzięki czemu formalności są ograniczone do minimum. 

Jak działa faktoring? Jak w kilku prostych krokach zacząć korzystać z tej formy finansowania?  

Nawiązanie współpracy z faktorem

Z usług faktoringu mogą skorzystać firmy, które wystawiają odroczone terminy płatności na fakturach. Finansować można faktury wystawione już 7-dniowym terminem.

Pierwszym krokiem do nawiązania współpracy z faktorem jest złożenie wniosku o przyznanie limitu faktoringowego. Następnie przedsiębiorca musi dodać faktury do finansowania oraz wybrać typ finansowania (np. faktoring cichy lub jawny). Następnie  faktor podejmuje decyzję o przyznaniu pieniędzy - jeśli decyzja jest pozytywna, przedsiębiorca może dostać środki na konto nawet w 5 minut (najszybsze na rynku jest pod tym względem NFG). W przypadku wyboru faktoringu cichego - odpowiednią kwotę na konto faktora zwraca faktorant - przedsiębiorca, który wystawił fakturę. W przypadku faktoringu jawnego - kontrahent faktoranta. 

Wystawienie faktury

Faktorant realizuje usługi , a następnie wystawia za nie klientowi fakturę z odroczonym terminem zapłaty. W branżach takich jak transport, budowlanka czy usługi normą jest wystawianie faktur z 30, 60 a nawet 90 dniowym terminem płatności. Zbyt długie oczekiwanie na wynagrodzenie za wykonane usługi może zachwiać płynnością finansową przedsiębiorstwa - szczególnie narażone są te małe i średnie. Faktoring jest zatem idealnym rozwiązaniem dla firm, które potrzebują pieniędzy od ręki, aby płynnie realizować swoje plany biznesowe i regulować na bieżąco swoje zobowiązania. 

Wprowadzenie faktury do systemu

Kiedy już faktor przyzna przedsiębiorcy limit faktoringowy na finansowanie faktur, wystarczy w kilku prostych krokach wprowadzić dane faktury do sfinansowania do Systemu faktora. Środki można otrzymać nawet w 5 minut! Jest to możliwe dzięki całkowitej automatyzacji procesów weryfikacji wiarygodności faktoranta. Wszystko odbywa się przez w 100% przez internet - szybko i wygodnie. 

Weryfikacja wiarygodności 

Firma faktoringowa przed udzieleniem finansowania musi sprawdzić, czy przedsiębiorca, który chce spieniężyć fakturę, jest wiarygodny. Faktor dokonuje więc tak zwanej oceny ryzyka transakcji. W ciągu kilku minut podejmowana jest decyzja - jeśli jest ona pozytywna, środki na koncie firmowym lądują nawet w 5 minut. 

Należy dodać, że ocena ryzyka dokonywana przez firmy faktoringowe nie jest tak rygorystyczna jak w bankach. Wynika to z faktu, że zabezpieczeniem w tej formie udzielonego finansowania jest wierzytelność z faktury, czyli zobowiązania, które już realnie powstało. 

Wypłata środków 

Gdy zostanie wydana pozytywna decyzja o finansowaniu, faktor przelewa błyskawicznie środki na konto faktoranta. 

Dzięki uwolnieniu zamrożonych środków z faktury firma może terminowo regulować swoje zobowiązania - składki ZUS, podatki czy należności wobec podwykonawców i dostawców, zachowując przy tym płynność finansową, a dzięki temu wszystkiemu - wzmocnić zaufanie swoich klientów. 

Spłata faktora. Cesja jawna czy cicha?

Dalszy przebieg procesu faktoringu zależy od jego rodzaju:

  • W faktoringu z cesją jawną, spłaty faktury wraz z opłatami za usługę finansowania dokonuje kontrahent na specjalne konto przekazane przez faktora. Zatem faktorant nie musi się już martwić o pokrycie należności - o ile nastąpi ona w terminie i kontrahent okaże się wypłacalny. Warto też pamiętać, że w faktoringu jawnym, jak sama nazwa wskazuje, trzeba poinformować kontrahentów o dokonaniu cesji wierzytelności , a ci muszą wyrazić zgodę na regulowanie płatności z faktorem, nie zaś wystawcą faktury.
  • W faktoringu z cesją cichą, spłaty faktury wraz z opłatami za finansowanie dokonuje faktorant. Zaletą tego rozwiązania jest brak konieczności poinformowania kontrahenta o zawarciu umowy faktoringowej. Kontrahent opłaca fakturę jak zawsze - na konto wystawiającej ją firmy.

Oferty faktoringu na rynku

Do tej pory faktoring był domeną banków, obecnie na rynku pojawiają się innowacyjne fintechy, które stawiają w 100% na technologię i automatyzację, tworząc nowe rozwiązania w zakresie usług finansowych dla mikroprzedsiębiorców. 

Warto szukać bezpiecznych firm z mocnym zapleczem technologicznym proponujących wygodne rozwiązania online, takich jak NFG, prekursor internetowego faktoringu w Polsce. Faktor NFG finansuje mikro- i małe przedsiębiorstwa, wypłacając pieniądze z faktur w ciągu 5 minut. Cały proces przeprowadzany jest online. Spieniężyć można całość lub część faktury netto, a limity faktoringowe wahają się od 5 000 zł do 250 0000 zł. Co więcej - NFG jako nieliczne na rynku oferuje faktoring cichy. 

Więcej informacji na: https://nfg.pl/.

artykuł partnera

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 100,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny