Odkurzacz wodny - ceny, opinie, zasada działania i sposób prania na mokro

Tak jak wszystkie odkurzacze - odkurzacz wodny ma swoje wady i zalety. Dla niektórych będzie on optymalnym czy wręcz idealnym pomysłem, u innych rozczaruje i nie sprawdzi się w codziennej praktyce. Odkurzacze z filtrem wodnym są dużo tańsze niż jeszcze kilka lat temu . Przyjrzyjmy się wspólnie najlepszym modelom, sprawdźmy jak działają i czy warto zamienić stary model odkurzacza workowego na odkurzacz wodny.

Nie wiesz, ile może kosztować budowa domu? Albo remont mieszkania? Oblicz to samodzielnie na Kalkulatorach Budowlanych!

Czyszczenie wykładziny przy użyciu cheicznego odkurzacza wodnego

Jak działa odkurzacz wodny?

Odkurzacz wodny to rodzaj odkurzacza bezworkowego. System działania odkurzacza z filtrem wodnym jest bardzo prosty. Powietrze wraz z brudem i kurzem przedostaje się rurą do pojemnika z wodą. Woda oddziela zanieczyszczenia od powietrza. Niektóre modele odkurzaczy wodnych wyposażone są w dodatkowe filtry. Jeśli woda nie zatrzymała wszystkich zanieczyszczeń, filtr dokona reszty.

Filtr wylotowy Hepa stosowany w wielu tego typu odkurzaczach, pozwala na wyeliminowanie drobnych cząsteczek z którymi nie poradziła sobie woda, na przykład roztoczy czy mikro-drobinek kurzu.

Zasadniczo odkurzacze wodne mogą wciągnąć więcej rodzajów zanieczyszczeń niż tradycyjne odkurzacze workowe. Jednak nie wszystkie modele poradzą sobie z mokrym błotem czy rozlanymi na podłodze płynami. Funkcje takie są dostępne w niektórych modelach.

Odkurzaczem wodnym z filtrem wyczyścimy nie tylko dywany ale również poszycia mebli czy podłogi gładkie. Odkurzacz wodny poradzi sobie dobrze z różnymi powierzchniami i tkaninami, na przykład obiciami foteli czy kanap.

Odkurzacze parowe i odkurzacze piorące

Odkurzacz parowy jest specyficzną odmianą odkurzacza wodnego. Czyści i odkurza przy zastosowaniu gorącej pary. Specyfika odkurzacza parowego polega na kierowaniu na zabrudzoną powierzchnię pary pod ciśnieniem.

Po usunięciu zanieczyszczeń para jest zasysana do wnętrza odkurzacza. Stosowanie odkurzacza parowego ma na celu usuwanie zaschniętego brudu. Ponadto odkurzacz parowy oczyszcza dywany i inne powierzchnie.

W tej kategorii wyróżniamy mopy parowe oraz parownice. Mopy parowe mają mniejszą moc i nadają się do mniej zabrudzonych powierzchni. Mopy parowe nie są tak skuteczne i tak dokładne jak odkurzacze parowe. Parownice to odkurzacze parowe które skutecznie czyszczą panele, żaluzje, dywany a nawet okna, nie wspominając o rozmaitych tapicerkach. Do skutecznego czyszczenia różnych powierzchni niezbędne jest posiadanie różnych końcówek i ściereczek. Czasem są one załączane w zestawie przez producenta, czasem trzeba nabyć je oddzielnie.

Kolejną kategorią są odkurzacze piorące. Jest to nic innego jak odkurzacz wodny z opcją prania. Składa się z dwóch komór czy pojemników. W jednym umieszcza się wodę ze środkiem piorącym, do drugiego wpływa brudna woda z zanieczyszczeniami.

Podczas czyszczenia dywanów wytwarzana jest piana która następnie razem z brudem jest zasysana do środka. Podobnie jak w przypadku standardowego odkurzacza wodnego, odkurzacz piorący jest polecany dla alergików. Często odkurzacze piorące pozwalają odkurzać w trybie na mokro oraz do wyboru w trybie na sucho.

W wypowiedziach konsumentów na forach internetowych dominują opinie pozytywne na temat odkurzaczy parowych oraz parowych mopów. Duża grupa osób jest zadowolona ze stosunku jakości do ceny, jaką prezentuje ich odkurzacz parowy. W opiniach padają nazwy producentów takich jak Electrolux, Clatronic, Karcher czy Hyla. 

Wady i zalety odkurzacza wodnego

Odkurzacz wodny z filtrem ma bardzo dużo zalet. Dodatnimi stronami posiadania takiego sprzętu jest to, że odkurzanie będzie po prostu bardziej wydajne i dokładniejsze. Odkurzacz wodny działa do pewnego stopnia jak nawilżacz powietrza, dzięki czemu w mieszkaniu przyjemniej się oddycha po jego użyciu.

Design odkurzaczy wodnych to niewątpliwie również ich dodatnia strona. Większość jest projektowana ze smakiem i znawstwem zasad wzornictwa przemysłowego. Ważniejsze jest jednak to, że odkurzacz wodny poradzi sobie z tapicerką samochodową, każdym rodzajem podłogi oraz dywanami, czy tkaninami na fotelach, gdzie odkurzacz workowy nie zawsze staje na wysokości zadania.

Niestety odkurzacze wodne posiadają również sporo wad. Przede wszystkim bywają dużo cięższe niż ich standardowe odpowiedniki. Po drugie istnieje niezbędna konieczność czyszczenia takiego odkurzacza po każdym użyciu. Jest to niewygodne i zabiera czas, szczególnie że trzeba to zrobić zaraz po zakończeniu odkurzania.

Odkurzacze wodne mimo iż przez ostatnie lata staniały, są nadal droższe niż tradycyjne odkurzacze workowe. Ich cena jest znaczna szczególnie w przypadku odkurzaczy piorących, myjących podłogi czy odkurzaczy parowych.  

Opinie na temat odkurzaczy wodnych lub z filtrem wodnym są na ogół pozytywne. Konsumenci coraz częściej pytają o takie odkurzacze sprzedawców, a także posiłkują się opiniami na forach internetowych i serwisach z opiniami.

Ceny odkurzaczy z filtrem wodnym

Wśród mnogości firm które mają w swojej ofercie odkurzacze wodne lub wielofunkcyjne wyróżnia się Zelmer. Marka ma w swoim asortymencie kilka modeli odkurzaczy wodnych, które ze względu na wiele różnych zastosowań można nazwać wielofunkcyjnymi.

Na uwagę zasługuje  829.0ST Aquos tej marki. Jest to odkurzacz z filtrem wodnym. Odkurzacz Zelmer posiada funkcję zbierania rozlanych płynów. Czyszczenie odkurzacza zgodnie z informacją producenta ogranicza się do wylania brudnej wody po zakończeniu sprzątania. Odkurzacz wodny Zelmer został wyposażony w tzw. turboszczotkę, która usuwa głębokie zabrudzenia oraz sierść zwierząt. Cena tego modelu to około 380 zł.

Opinie osób które zakupiły odkurzacz Zelmer 829.0ST Aquos są również najczęściej pozytywne. Przeważają opinie że czyści skutecznie i dokładnie różne rodzaje powierzchni. Wadą jego są dość duże gabaryty - bez wyposażenia waży ponad 6,5 kg. Jednak z pewnością zasługuje na miano wielofunkcyjnego.

Odkurzacze wielofunkcyjne posiada w swojej ofercie również Hyla. Wśród kilku różnych modeli warto przyjrzeć się bliżej odkurzaczowi piorącemu Nimbus. Jest to dość drogi sprzęt - kosztuje około 1400 zł. Jednak przy jego pomocy można czyścić na mokro praktycznie wszystkie powierzchnie.

Zestaw piorący Nimbus Hyla pierze dywany i wykładziny na mokro. Doskonale radzi sobie z tapicerką samochodową oraz poszyciem mebli. Mimo, że nie należy do tanich, ze względu na pozytywne opinie warto zastanowić się nad jego zakupem.

Hyla ma również do zaproponowania bardzo wymagającym konsumentom MSPL Limited Edition, który jest narzędziem wielofunkcyjnym. Jest to odkurzacz z filtrem wodnym który oprócz oczyszczania, inhaluje i odświeża powietrze. Eliminuje roztocza i joduje powietrze. Jest polecany do stosowania w mieszkaniach gdzie przebywają osoby z alergią lub astmą. MSPL Limited Edition jest bardzo drogi, kosztuje ponad 8 tysięcy zł.

Producentem sprzętu AGD który również proponuje odkurzacze wodne jest Samsung. Warto przyjrzeć się bliżej w szczególności odkurzaczowi Wet & Dry tej marki.

Jest to odkurzacz z filtrem wodnym który zapewnia trzy różne tryby pracy - na mokro, na sucho oraz z filtrem wodnym. Ważne, że do sprzątania różnych powierzchni nie trzeba zmieniać końcówek - wystarczy przyciskiem wybrać odpowiedni tryb pracy.

Odkurzaczem Wet & Dry Samsung można także spryskiwać dywany wodą oraz środkami piorącymi. Odkurzacz został wyposażony w filtr Hepa - czyli w antyalergiczny filtr który neutralizuje i oczyszcza mieszkanie z alergenów.

Odkurzacz wodny kontra odkurzacz workowy

Odkurzacze workowe również mają dużo dodatnich cech. Obecna technologia pozwala wytwarzać urządzenia wysokiej jakości w przystępnych cenach. Odkurzacze workowe mają swoich wiernych zwolenników. Wśród modeli tych urządzeń możemy znaleźć prawdziwe perełki.

Odkurzacz workowy Electrolux Ultraone ZUOERGO+ to urządzenie nad którym warto pochylić się z uwagą. Posiada elektroniczny wskaźnik zabrudzenia worka, jak również wylotowy filtr dla alergików. Jak widać, nie tylko odkurzacze wodne mogą być przyjazne dla alergików. Marka Electrolux zdobyła sobie zasłużone zaufanie klientów.

Odkurzacze workowe i wodne ciągle konkurują ze sobą na rynku. Pojawiają się opinie, że odkurzacze z filtrem wodnym są przereklamowane. Jak zwykle prawda leży gdzieś pośrodku.

Producentów oferujących odkurzacze wodne, odkurzacze parowe i piorące jest bardzo duża ilość. Są w różnych przedziałach cenowych w zależności od zaawansowania funkcji i trybów pracy. Bez kłopotu można znaleźć odkurzacz wodny za 300 -600 zł. Jeśli zdecydujemy się na wielofunkcyjne narzędzie które będzie odkurzać, prać i wciągać mokre plamy zapłacimy oczywiście znacznie więcej.

Najlepsze promocje w sklepach - sprawdź ceny!

Ocena: 4,7/5 (głosów 9)
, aktualizacja 9 czerwca 2019
Zobacz cenniki usług powiązanych z tym artykułem
Komentarze (4)
 • 09 grudnia 2017 08:12 - bartosz.2 napisał(a) ocena: 0 głosowało: 0

  trochę chyba przesada z tym, że są cieżkie, są cięższe w funkcji piorącej przez wodę którą się wlewa do pojemnika z płynem. znam z uzycia thomas wodny, piorący wielkośc i waga nie ma znaczenie bo kółtka są tak rozstawione ze mega wygodnie się nim manewruje.

 • 20 września 2018 09:09 - Monik80 napisał(a) ocena: 0 głosowało: 0

  szukam wodnego odurzacza dla siebie i przyznam, że zwlenników i przeciwników jest. Kazdy patrzy z innej perspektywy. Ci narzekajacy nie chca myc pojemnika po uzyciu. No ale to oczywista sprawa jak dla mnie. Mi w RTV jak pytałam o wodny pokazał Pan takiego zielonego właśnie Thomas. Oni podobno są własnie specami od wodnych, bo głownie takie mają w sprzedazy.

 • 28 maja 2019 12:05 - ~Adam napisał(a) ocena: 0 głosowało: 0

  Odkurzacz za 7000tys.zl który jest tylko odkurzaczem. To nie jest odkurzacz piorący.
  Bo ma tylko pojemnik z dysza która rozprowadza chemię czyszcząca oraz zwykła szczatke która trzeba machać i wciąga brud. Każdy odkurzacz wodny to potrafi.
  Niby nie ma filtrów i oczyszcza powietrze.
  Jako oczyszczacz powietrza się nie sprawdza bo jest głośny, duży i na pewno nie będzie się go używać. Jako odkurzacz spoko. Ciąg ma mocny, ładnie pachnie po sprzątaniu, nie rozpyla kurzu. Ale każdy wodny odkurzacz ro ma. A nie każdy odkurzacz kosztuje 7tys.!
  Duzo lepszy jest rainbow. Niby ma filtr hepa który trzeba wymieniać, ale za to mam dodatkowe certyfikaty czystości powietrza które hyla nigdy mieć nie będzie. Ma lepszy system prania dywanów ponieważ ma szczotki specjalne a nie ten szajs. Oraz ma mocniejszy ciąg powietrza..
  Jeśli już to polecam rainbow.
  Jednak za te cenę to ani jeden ani drugi ie jest tego wart.
  Powtórzę, nigdy nie użyje się go jako oczyszczacz powietrza. Bo duży, ciężki i strasznie głośny. Normalny oczyszczacz kosztuje w granicy 1000zl i jest bezglosny, można przy nim spać. Ma filtry, ale który nie ma? Owe ie hyla? Ale ona nie oczyszcza tak dokładnie jak te z filtrami.
  Jak odkurzacz piorący trzeba dokupić zestaw który kosztuje 1500zl i nic nie daje bo to chemii czyści nie odkurzacz.
  Wystarczy kupić zwykły karcher wodny za ponad 1000zl dokupić dobra chemię i jest to samo, plis oczyszczacz który będzie się używać a te ten głośny potwór który zużywa aż 200w, gdzie normalny oczyszczacz z nawilżacze pobiera ok 50w i mamy zestaw za 3000zl który jest lepszy
  Pisał to właściciel tych odkurzaczy. Który dał się naciągnąć

 • 21 lipca 2019 12:07 - ~Ilona napisał(a) ocena: 1 głosowało: 1

  Matko... nie wyobrazam sobie miec odkurzacz droższy od mojego samochodu :D Odkurzacz ma odkurzać a nie wygladac. Ma byc funkcjonalny, lekki i dobrze zbierac co powinien. Workowy zilan kosztował mnie 169 zł w zamowieniu online w k-markcie. Mniej niz zakladałam i cena tutaj jest hardcorowa biorac poduwage jakosc sprzatannia. Odkurzacz moze nie jest jakos bardzo cichy, ale ciągnie jak smok, ma z tego co czytalam najwyzsza moc 1200w w stosunku do innych odkurzaczy

Dodaj komentarz
Podpis:
captcha


Wyszukaj na stronie:

Ta strona korzysta z plików cookies.

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies w celu zbierania danych analitycznych (analizowania ruchu na stronie) oraz profilowania reklam przez naszych partnerów. Szczegóły znajdziesz w naszej polityce prywatności. Jeżeli nie wyrażasz na to zgody, zablokuj pliki cookies w przeglądarce.

Zamknij