Fotowoltaika - korzyści na każdym poziomie

Jak Polska długa i szeroka, instalacje fotowoltaiczne są praktycznie wszędzie, co jest bardzo dobrym znakiem, ponieważ to jedna z odpowiedzi na niebezpieczny kryzys klimatyczny oraz energetyczny. Oba te zagrożenia niosą ze sobą poważne ryzyko destabilizacji normalnego funkcjonowania. Fotowoltaika zapewnia możliwość produkowania własnej, czystej energii, dzięki czemu uniezależniamy się od rosnących stale cen energii, a jednocześnie nie emitujemy szkodliwych substancji. Nie ma wątpliwości, że fotowoltaika to same zalety, dlatego powinniśmy pomyśleć o tej inwestycji. Nie jest może mała, ale szybko się zwraca, zwłaszcza że można dzięki niej zaoszczędzić!

Jak działa instalacja fotowoltaiczna?

Każdy, kto planuje założenie instalacji fotowoltaicznej, powinien orientować się w obszarze tego, jak ona działa. Podstawą jest wiedzieć, że panele słoneczne to po prostu pojedyncze ogniwa połączone w zestawy. To w nich dochodzi do zamiany promieniowania słonecznego na energię elektryczną. Panel wykorzystuje tzw. zjawisko fotowoltaiczne, co ma miejsce, jak pojedyncza cząstka światła, określana jako foton, pada na ogniwo. To, co niezwykle ważne - panel fotowoltaiczny produkuje prąd, ale stały, dlatego też w instalacji musi znajdować się inwerter zmieniający go na prąd zmienny. To właśnie taki mamy w naszych domach. W skład całego zestawu wchodzą też takie elementy, jak okablowanie, zabezpieczenia oraz konstrukcja wsporcza. Coraz częściej też do instalacji fotowoltaicznej dokupuje się magazyn energii, co jest bardzo dobrym rozwiązaniem, bo dzięki niemu zaoszczędzić można jeszcze więcej!

Jak działa instalacja fotowoltaiczna i ile można dzięki niej zaoszczędzić?
Jak działa instalacja fotowoltaiczna i ile można dzięki niej zaoszczędzić?

Instalacja fotowoltaiczna - ile można dzięki niej zaoszczędzić?

Każda instalacja jest inna, co dotyczy mocy, miejsca umiejscowienia, warunków klimatycznych itp. Oznacza to, że ciężko do końca określić, jak duże mogą być oszczędności, niemniej można przyjąć, że już panele o małej mocy, na przykład 3kW, pozwolą na zaoszczędzenie około 1500 zł rocznie. A przy wzroście mocy, te oszczędnością wzrastają. Ogólnie cała inwestycja zwraca się już średnio po 5-8 latach. Okres ten może być szybszy, jeśli zainwestujemy w fotowoltaikę z magazynem energii (sprawdź na: https://sunvival.pl/fotowoltaika-z-magazynem-energii). To połączenie pozwala zwiększyć oszczędności z inwestycji w PV, zwiększając jednocześnie poziom autokonsumpcji energii w gospodarstwie domowym. Zgodnie z nazwą - urządzenie to magazynuje energię, dostarczając ją do budynku również w nocy i pochmurne dni. 

Podsumowując, warto przemyśleć taką inwestycję, decydując się nie tylko na instalację fotowoltaiczną, ale i dodatkowo magazyn energii!

ikona podziel się Przekaż dalej