Jak działa lokalizator GPS do samochodu? Podpowiadamy, na co zwrócić szczególną uwagę
Żyjemy w czasach, kiedy pakiet usług, które odpowiadają za lokalizację pojazdu to już nie tylko opcja, ale wręcz obowiązek. Zanim jednak zdecydujemy się na zakup lokalizatora GPS do śledzenia samochodu, warto dokładnie zastanowić się nad wyborem odpowiedniego rozwiązania. Wbrew pozorom, na rynku działa kilka różnych systemów, które podchodzą do kwestii lokalizacji pojazdu na wiele różnych sposobów.
Z tego artykułu dowiesz się:
Czym powinien wyróżniać się dobry lokalizator GPS do samochodu osobowego?
Bez wątpienia kończy się era, kiedy w zupełności wystarczały tradycyjne lokalizatory, których nie można było łączyć ze sobą w spójny, przemyślany ekosystem. Takie rozwiązania nie interesują już ani właścicieli flot pojazdów, ani użytkowników prywatnych.
O wiele bardziej cenimy sobie taki lokalizator GPS do auta, który jest częścią większej, rozbudowanej platformy. Takie rozwiązania oferuje na przykład firma Navifleet. Jej ofertę wyróżnia to, że podchodzi do kwestii lokalizowania aut w sposób niezwykle kompleksowy.
Firma stawia na schemat, gdzie satelita określa położenie nadajnika GPS w pojeździe, jednak przy okazji zbierane są dane nie tylko o położeniu samochodu. Software przetwarza też dane o zużyciu paliwa, czasie pracy kierowcy czy warunkach atmosferycznych.
Dopiero taka paczka danych jest wysyłana przez sieć, by trafić w przyjaznej dla oka, graficznej formie, na urządzenie administratora, czyli osoby, która albo loguje się do konta użytkownika za pomocą aplikacji webowej, albo korzysta z dedykowanego oprogramowania na smartfon. To ogromne ułatwienie pracy i wniesienie możliwości analitycznych w firmie na zupełnie nowy poziom.
Jakie dane mogą być wysyłane przez nadajniki GPS?
Navifleet podeszło do tej kwestii w sposób bardzo kompleksowy. Firma świetnie rozumie, że różne są oczekiwania wybranych grup docelowych. Nieco więcej informacji mogą chcieć otrzymać na przykład zarządcy wielkich flot transportowych, na jakie składa się kilkanaście czy kilkadziesiąt TIR-ów.
Inaczej do lokalizatora GPS mogą zaś podejść korporacje taksówkarskie, firmy wypożyczające samochód na godziny czy po prostu właściciele niewielkich, zatrudniających zaledwie kilka osób, działalności gospodarczych. Na szczęście wybór dedykowanych urządzeń jest całkiem spory.
Można kupić lokalizator samochodu, który wskaże jego położenie, a nawet informacje o kierunku poruszania się. Dodatkowo administrator będzie mógł też przejrzeć historię trasy, raporty spalania, dane z tachografu, a nawet podejrzeć wyświetlacz ulokowany na desce rozdzielczej. Takie kompleksowe systemy pozwalają też na diagnostykę sieci GPS i GSM, a nawet na pracę w trybie służbowym i prywatnym.
Na rynku są też oczywiście mniej zaawansowane urządzenia, gdzie lokalizator GPS wskaże tylko położenie pojazdu, jego cyfrowy ślad na mapie, prędkość przemieszczania geograficznego czy długość przebytej trasy. Można więc dopasować urządzenie do tego, jakie dane chcemy analizować.
Czy lokalizator GPS samochodu osobowego wpływa na zwiększenie bezpieczeństwa?
Tak, zdecydowanie jest to rozwiązanie, które pozytywnie wpływa na bezpieczeństwo kierowcy. Gdyby na przykład doszło do stłuczki poza granicami Polski, a pracownik nie znałby języka obowiązującego w danym kraju, to z pomocą administratora systemu będziemy w stanie szybko wezwać pomoc.
To także kopalnia wiedzy dla właścicieli firmy, skąd mogą czerpać wiele interesujących danych m.in. o spalaniu pojazdu, a także wyznaczać nowe korytarze transportowe, co może korzystnie wpłynąć na sytuację finansową przedsiębiorstwa.
Artykuł sponsorowany