Jak działa monitoring sieciowy (IP) i w jakich sytuacjach sprawdzi się najlepiej?
Monitoring IP wykorzystuje potencjał istniejących sieci komputerowych, dzięki czemu jest łatwy w montażu, relatywnie tani, a jednocześnie bardzo wygodny. Umożliwia zdalny podgląd obrazu ze smartfona lub innego urządzenia łączącego się z internetem, a także inteligentną detekcję ruchu, gwarantując bezpieczeństwo, posesji, biura, sklepu lub zakładu. Oto krótki poradnik, jak wybrać dobry monitoring sieciowy.
Monitoring IP – co to jest?
Monitoring sieciowy, w odróżnieniu od analogowego, wykorzystuje do transmisji strumienia protokół internetowy – IP (Internet Protocol). Najważniejsze elementy systemu posiadają adres sieciowy, to z kolei daje duże możliwości konfiguracji.
Typowy zestaw do monitoringu tworzą:
- Zestaw kamer do monitoringu (sprawdź na: https://www.eltrox.pl/monitoring/monitoring-ip/zestawy-ip.html ), które rejestrują obraz. Można je kupić w wielu wariantach w zakresie budowy (np. obrotowe, sufitowe) i parametrów (rozdzielczość, rejestracja obrazu w nocy, dodatkowe parametry
- Rejestrator – jego zadaniem jest zapis obrazu z kamer, udostępnianie obrazu w sieci, niektóre modele umożliwiają także zdalne zarządzanie systemem.
- Dodatkowe elementy, takie jak zasilacze, kable, switche, czy akcesoria montażowe.
Istotnym elementem może być także dysk do przechowywania danych. Proste zestawy nie zawsze zawierają ten element, jednak dysk można dokupić również osobno. Niektóre systemy monitoringu pozwalają zapisywać obraz w chmurze, wykorzystując popularne platformy, takie jak OneDrive, czy DropBox.
Zalety monitoringu sieciowego IP
Zaletą monitoringu sieciowego jest opcja integracji z lokalną siecią internetową i możliwość bezprzewodowej komunikacji (za pośrednictwem wi-fi). To także uproszczona konfiguracja, łatwy montaż (ograniczenie ilości kabli) oraz możliwość połączenia z systemami smart home (np. w zakresie powiadomień o potencjalnym niebezpieczeństwie czy uruchomieniu alarmu). Monitoring sieciowy jest rozwiązaniem skalowalnym, co oznacza, że sprawdzi się do zastosowań domowych, a także – przy odpowiedniej rozbudowie – w profesjonalnym użytku przemysłowym, usługowym, czy biznesowym. Oprócz tego do największych zalet monitoringu IT należy:
- Możliwość zdalnego dostępu, czyli podglądu na żywo (np. poprzez dedykowaną aplikację na smartfonie), a także zarządzanie najważniejszymi parametrami. W niektórych systemach możliwe jest także zdalne obracanie kamer.
- Bardzo duży zasięg działania, możliwość szerokiego rozlokowania elementów systemu (przede wszystkim kamer).
- Odporność na zakłócenia, możliwość inteligentnej analizy obrazu dzięki dodatkowym funkcjonalnościom rejestratora i kamer.
Dodatkowe funkcjonalności monitoringu i integracja z automatyką domową
Nowoczesne rejestratory i kamery są wyposażane przez producentów w szereg opcji zwiększających komfort obsługi i – przede wszystkim – bezpieczeństwo. Wśród tych najbardziej przydatnych warto wymienić:
- Detekcję ruchu – kamera włącza się tylko wtedy, gdy w zasięgu jej działania pojawi się osoba lub przedmiot (gdy nie występują żadne zdarzenia, może pozostawać w stanie czuwania).
- Inteligentną analizę obrazu – to innowacyjna technologia umożliwiająca reagowanie na określone zdarzenia: przekroczenie wyznaczonej linii, pojawienie się osoby w wyznaczonym obszarze, czy tworzenie stref, które zostaną wyłączone z monitorowania.
- Doświetlenie na podczerwień – pozwala rejestrować obraz także w całkowitej ciemności, z zachowaniem szczegółów i odpowiedniego kontrastu.
Nowoczesny system monitoringu może stać się częścią automatyki domowej. Po wykryciu ruchu w monitorowanym obszarze urządzenia te mogą wysyłać powiadomienia (w formie sms) na smartfony, a także włączać alarm lub oświetlenie, mogące odstraszyć intruza.
Szeroki wybór kamer oraz systemów monitoringu znajdziesz na https://www.eltrox.pl/
artykuł sponsorowany