Czym jest i jak działa ogrzewanie ścienne?

Ogrzewanie ścienne to jedno z rodzajów ogrzewania płaszczyznowego, stanowiące alternatywę, jeśli chodzi o ogrzewania podłogowe. To swego rodzaju innowacja w ogrzewaniu. Ciepłe powietrze przenika przez powierzchnię ściany i zostaje oddane do otoczenia. Instalacje ogrzewania ściennego mogą wyglądać bardzo podobnie, jak instalacje podłogówki. W ścianie montuje się wężownice z rur miedzianych lub z tworzywa sztucznego. Kierunek wężownicy powinien być przewidziany w projekcie. Po zamontowaniu rur należy wykończyć powierzchnię ściany. Najczęściej wybieranym rozwiązaniem jest warstwa tynku. Grubość zaprawy tynkarskiej nie może być mniejsza niż 10 mm. Ściany możemy też wykończyć płytami kartonowo gipsowymi. W ostatnich latach w ofertach sprzedaży pojawiły się także płyty prefabrykowane z przygotowanymi rurami instalacji. To instalacje grzewcze które ystarczy je zamontować na ścianie i podłączyć pod centralne ogrzewanie. Temperatura powierzchni ściany wyposażonej w ogrzewanie płaszczyznowe wynosi 30-40 0C. Równomierny rozkład temperatury na całej powierzchni ściany zapewnia wysoki komfort grzewczy w pomieszczeniu. Warto także dodać, że ciepło zostaje oddane do pomieszczenia bez podbijania kurzu z podłogi. Dzięki temu ścienne ogrzewanie płaszczyznowe jest szczególnie polecane dla alergików. Jeśli interesują cię koszty niezbędnego ogrzewania centralnego, przeczytaj ten artykuł.

Ogrzewanie ścienne a ogrzewanie podłogowe wodne

Oba rodzaje ogrzewania działają na podobnych zasadach, jednak posiadają pewne różnice. Jedną z najważniejszych jest mniejsza bezwładność cieplna ogrzewania ściennego. Dzięki temu system grzewczy szybciej reaguje na potrzeby użytkowników. Pomieszczenie szybciej się nagrzewa, a po wyłączeniu czynnik grzewczy efektywniej wytraca temperaturę.

Istotną różnicą jest także rozkład temperatury w pomieszczeniu. Ogrzewanie podłogowe wodne sprawia, że najcieplejsza jest powierzchnia przy stopach. Im wyżej pomieszczenia, tym temperatura staje się niższa. Ścienne ogrzewanie płaszczyznowe eliminuje to zjawisko. Temperatura w ogrzewanym pomieszczeniu jest równomiernie rozłożona, bez względu na wysokość.

Do często wymienianych różnic należy także temperatura powierzchni oddającej ciepło. Ogrzewanie podłogowe wodne pracuje w nieco niższej temperaturze. Przyjmuje się, że temperatura powierzchni grzewczej (podłogi) nie może przekraczać 290 C. Instalacje ogrzewania na ścianie daje nam możliwość zwiększenia zakresu temperatur czynnika grzewczego. Temperatura powierzchni grzewczej może w tym wypadku wynosić 350 C.  Dzięki zastosowaniu wyższych temperatur ogrzewanie płaszczyznowe może być znacznie wydajniejsze. Wiąże się to z możliwością ograniczenia jego powierzchni. Więcej o ogrzewaniu podłogowym przeczytasz w tym artykule.

W ogrzewaniu ściennym nie występuje też problem oporu nawierzchni podłogowej. Takie instalacje ogrzewania sprawiają, że nasza podłoga może być wykończona w dowolny sposób i ozdobiona dywanem. Nie ma to wpływu na wydajność tak jak w przypadku ogrzewania podłogowego, dlatego ścienne ogrzewanie płaszczyznowe jest chętniej wybierane do salonów, gabinetów i sypialni.

Czy ogrzewanie ścienne ma jakieś wady?

Niestety, instalacje ogrzewania na ścianie posiadają swoje wady. Ścienne ogrzewanie płaszczyznowe posiada pewne ograniczenia montażowe. Działa z największą wydajnością, gdy zostanie umieszczone na ścianie zewnętrznej. Obecność okien i drzwi balkonowych zmniejsza wolną, możliwą do zagospodarowania przestrzeń ściany. Dlatego w niektórych przypadkach okazuje się, że nie mamy dostatecznie dużo miejsca na ogrzewanie płaszczyznowe. W takim wypadku możemy zdecydować się na montaż wężownicy na ścianach działowych. Podłączone pod centralne ogrzewanie zapewnią co prawda komfort cieplny, jednak stracimy możliwość zagospodarowania ściany. Płaszczyznowe ogrzewanie domu nie może być bowiem zasłonięte przez meble, obrazy, ani żadne inne elementy wyposażenia pomieszczeń.

Istotnym minusem może okazać się również konieczność dobrego zaizolowania ścian zewnętrznych. Co prawda tego typu problemy nie występują w nowym budownictwie. Współczynnik przenikania ciepła przez ściany wyposażonej w tanie ogrzewanie ścienne musi wynosić U ≤ 0,4 W/m2. Nowoczesne przegrody zewnętrzne spełniają już ten warunek. Problem pojawia się podczas modernizacji istniejących już obiektów. Ogrzewanie płaszczyznowe montowane na starszego typu, niezaizolowanych ścianach zewnętrznych powinno być poprzedzone termomodernizacją budynku. Jeśli chcesz oszacować budżet na ogrzewanie w domu, wykorzystaj ten prosty kalkulator kosztów budowy.

Pompy ciepła - najlepsze modele

Ogrzewanie ścienne jako sposób na chłodzenie budynku

Ścienne wężownice przyłączone pod centralne ogrzewanie można też wykorzystać do chłodzenia pomieszczeń w czasie letnim. Proces odbywa się poprzez chłodzenie pasywne i pozwala na obniżenie temperatur w pomieszczeniu o kilka stopni w stosunku do temperatury zewnętrznej. Aby nasze ogrzewanie ścienne posiadało możliwość chłodzenia, wystarczy zastosować pompę ciepła z odwracalnym obiegiem chłodniczym. Należy jedynie pamiętać, że temperatura ściany nie może spaść poniżej temperatur punktu rosy. Optymalna temperatura powierzchni ściany w czasie chłodzenia to 18-19 0C.

Ogrzewanie wodne czy elektryczne?

Ogrzewanie domu może wykorzystywać różne nośniki energii cieplnej. W przypadku ogrzewania ściennego największą popularnością cieszą się instalacje wodne oraz elektryczne. Centralne ogrzewanie jest najbardziej opłacalne pod względem finansowym. Tanie ogrzewanie domu okazuje się też bardzo wydajne. Moc cieplna przekazywana przez powierzchnie ścian z ogrzewaniem wodnym może wynosić około 200 do 280 W/m2 ściany. Jedynym istotnym minusem tego rozwiązania jest konieczność wygospodarowania miejsca na kocioł grzewczy, oraz wygospodarowanie czasu na regularne dokładanie opału.

Takie problemy nie występują w przypadku ogrzewania ściennego zasilanego energią elektryczną. Kable ogrzewania elektrycznego posiadają mniejszą średnice niż rury w instalacji wodnej. Dzięki temu ogrzewanie ścienne zajmuje mniej miejsca. Dużym atutem tego rozwiązania jest też komfort użytkowy i łatwość sterowania ogrzewaniem. Niestety, nie jest to tanie ogrzewanie. Koszty zastosowania instalacji elektrycznej mogą być nawet kilkukrotnie wyższe w porównaniu z ogrzewaniem niskotemperaturowym. Dokładne koszty poznasz po lekturze tego artykułu. Dodatkową niedogodnością jest także fakt, że ogrzewanie elektryczne prowadzi do wytwarzania pola elektromagnetycznego.

Jakie są koszty ogrzewania ściennego?

Instalacje ogrzewania ściennego nie są tanim rozwiązaniem. Ostateczna cena zależy oczywiście od specyfiki projektowej, wielkości pomieszczenia i jakości zastosowanych materiałów. Nie bez znaczenia będzie także rodzaj zasilania. Ogrzewanie ścienne możemy przyłączyć pod zwykły kocioł grzewczy, pompę ciepła, instalacje solarną bądź kotły kondensacyjne. Każde z tych rozwiązań wygeneruje nieco inne koszty inwestycyjne. Możemy jednak przyjąć, że ścienne ogrzewanie płaszczyznowe będzie o około 20 % droższe niż standardowe ogrzewanie wodne. Koszty montażu będą też nieco wyższe niż przy zwykłej podłogówce.

Jednak na szczególną uwagę zasługują koszty eksploatacyjne. Ogrzewanie domu przy pomocy wodnej instalacji ściennej będzie tańsze niż ogrzewanie podłogowe wodne. Jest to związane z mniejszą bezwładnością cieplną instalacji oraz równomiernym rozkładem temperatur w pomieszczeniu. Wodne ogrzewanie ścienne jest dodatkowo wykonane z rur o mniejszej średnicy (ok. 10 mm). Mniejsza ilość czynnika grzewczego wpływa korzystnie na bilans kosztów ogrzewania. Szacuje się, że tanie ogrzewanie ścienne może być nawet o 25 % tańsze w eksploatacji niż tradycyjne centralne ogrzewanie. Jednak owa oszczędność drastycznie spada w przypadku niewłaściwie lub niedostatecznie zaizolowanych ścian zewnętrznych.Czy do montażu ogrzewania ściennego konieczny jest projekt?

Z pewnością tak. Każde ogrzewanie płaszczyznowe, także jeśli chodzi o ogrzewania podłogowe, powinno być dobrze zaplanowane i wykonane przez doświadczonych pracowników. Projekt musi zostać wykonany w oparciu o indywidualne parametry budynku. Tylko dzięki odpowiedniemu rozplanowaniu wszystkich elementów ogrzewania płaszczyznowego będziemy w stanie uzyskać odpowiedni komfort cieplny w pomieszczeniach. Projekt powinien zostać wykonany przez doświadczonego inżyniera. Dzięki temu zminimalizujemy ryzyko doboru niewłaściwych elementów instalacji, które sprawią, że w naszym budynku będzie za zimno, za ciepło czy zbyt duszno.

Prace możemy, co prawda, wykonać bez żadnego projektu, jednak wiąże się to ze znacznym ryzykiem, a czasem także ze zwiększeniem kosztów inwestycji. Nie każdy wykonawca jest w stanie odpowiednio dobrać średnicę rur, obliczyć moc grzewczą czy ustalić rozstaw wężownicy. Niedociągnięcia wykonane na etapie montażu będą trudne, a czasem wręcz niemożliwe do wyeliminowania w czasie eksploatacji budynku. Wszelkie poprawki po nałożeniu zaprawy tynkarskiej wiążą się ze zniszczeniem uprzednio wykonanej instalacji. To z kolei zwiększy koszt inwestycji i przez pewien czas utrudni korzystanie z budynku, dlatego dobry projekt okazuje się skutecznym zabezpieczeniem interesów inwestora. Omawiany rodzaj ogrzewania płaszczyznowego to poważny rywal dla ogrzewania podłogowego. Niebawem podłogowe ogrzewanie może odejść do lamusa.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 97,5% czytelników artykuł okazał się być pomocny