Jak działa pompa ciepła typu split?
Pompa ciepła split to popularny rodzaj pomp ciepła, który jest tak samo często wybierany do domów mieszkalnych, jak i budynków komercyjnych. Jeśli planujesz termomodernizację budynku lub właśnie budujesz dom i szukasz efektywnego źródła ciepła, rozważ zakup pompy ciepła typu split. Sprawdź, jak działa tego typu urządzenie i dowiedz się, z jakich dofinansowań możesz skorzystać przy zakupie.
Z tego artykułu dowiesz się:
Pompa ciepła split – co to jest?
Pompa ciepła typu split: https://www.immergas.pl/klient-indywidualny/powietrzne-pompy-ciepla-split to rodzaj pompy, która do produkcji energii grzewczej wykorzystuje ciepło z powietrza. Tego typu pompa składa się z dwóch modułów:
- jednostki zewnętrznej, która znajduje się na zewnątrz budynku i obejmuje cały układ chłodniczy (sprężarkę, parownik zawór rozprężny),
- jednostki wewnętrznej, umieszczanej w budynku, na którą składają się zamknięte elementy układu hydraulicznego (pompa obiegowa, wymiennik płytowy, naczynie przeponowe).
Jednostka zewnętrzna odpowiada za pobranie energii cieplnej z otoczenia (w tym wypadku z powietrza). Następnie przekazuje energię do jednostki wewnętrznej, gdzie dochodzi do jej przetworzenia – odpowiednio na ciepło lub chłód.
Jak działa pompa ciepła typu split?
Pompa ciepła typu split działa na zasadzie przemiany termodynamicznej. Cały proces opiera się na przenoszeniu ciepła z obszaru o niższej temperaturze do obszaru o wyższej temperaturze. W przypadku pomp ciepła typu split ciepło jest pobierane z powietrza zewnętrznego, a następnie oddawane do ogrzewanej przestrzeni. Jak dokładnie przebiega ten proces?
- Powietrze zewnętrzne jest zasysane do parownika.
- W parowniku czynnik chłodniczy absorbuje ciepło z powietrza, w wyniku czego jego temperatura spada.
- Sprężarka podnosi ciśnienie czynnika chłodniczego, co powoduje wzrost jego temperatury.
- Gorący czynnik trafia na skraplacz, który przekazuje energię cieplną do ogrzewanej przestrzeni.
- Czynnik chłodniczy oddaje ciepło w skraplaczu, w wyniku czego jego temperatura spada.
- Czynnik chłodniczy trafia na zawór rozprężny, gdzie obniżane jest jego ciśnienie i temperatura, aby na koniec ponownie wrócić do parownika.
Pompa ciepła typu split – jak sfinansować jej zakup?
Zakup pompy ciepła split to wydatek rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych. Warto jednak wiedzieć, że koszty zakupu pompy można zminimalizować. Wystarczy skorzystać z jednego z dwóch programów rządowych: Moje Ciepło lub „Czyste Powietrze”.
Moje Ciepło to program autorstwa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Program ma na celu wsparcie rozwoju pomp ciepła w Polsce. Jest skierowany do właścicieli nowych budynków jednorodzinnych. W ramach tego programu można otrzymać dofinansowanie na zakup i montaż pompy ciepła w wysokości do 21 000 zł.
„Czyste Powietrze” to program dopłat do wymiany starych pieców oraz docieplenia domów jednorodzinnych. Jego głównym założeniem jest pomoc właścicielom w termomodernizacji budynku i zachęta do wymiany starych pieców na paliwo stałe na nowoczesne źródła ciepła, które spełniają najwyższe normy. W ramach programu „czyste Powietrze” można otrzymać nawet 135 000 zł na kompleksową termomodernizację.