Pompa ciepła split – co to jest?

Pompa ciepła typu split: https://www.immergas.pl/klient-indywidualny/powietrzne-pompy-ciepla-split to rodzaj pompy, która do produkcji energii grzewczej wykorzystuje ciepło z powietrza. Tego typu pompa składa się z dwóch modułów:

  • jednostki zewnętrznej, która znajduje się na zewnątrz budynku i obejmuje cały układ chłodniczy (sprężarkę, parownik zawór rozprężny),
  • jednostki wewnętrznej, umieszczanej w budynku, na którą składają się zamknięte elementy układu hydraulicznego (pompa obiegowa, wymiennik płytowy, naczynie przeponowe).

Jednostka zewnętrzna odpowiada za pobranie energii cieplnej z otoczenia (w tym wypadku z powietrza). Następnie przekazuje energię do jednostki wewnętrznej, gdzie dochodzi do jej przetworzenia – odpowiednio na ciepło lub chłód.

Jak działa pompa ciepła typu split?

Pompa ciepła typu split działa na zasadzie przemiany termodynamicznej. Cały proces opiera się na przenoszeniu ciepła z obszaru o niższej temperaturze do obszaru o wyższej temperaturze. W przypadku pomp ciepła typu split ciepło jest pobierane z powietrza zewnętrznego, a następnie oddawane do ogrzewanej przestrzeni. Jak dokładnie przebiega ten proces?

  1. Powietrze zewnętrzne jest zasysane do parownika.
  2. W parowniku czynnik chłodniczy absorbuje ciepło z powietrza, w wyniku czego jego temperatura spada.
  3. Sprężarka podnosi ciśnienie czynnika chłodniczego, co powoduje wzrost jego temperatury.
  4. Gorący czynnik trafia na skraplacz, który przekazuje energię cieplną do ogrzewanej przestrzeni.
  5. Czynnik chłodniczy oddaje ciepło w skraplaczu, w wyniku czego jego temperatura spada.
  6. Czynnik chłodniczy trafia na zawór rozprężny, gdzie obniżane jest jego ciśnienie i temperatura, aby na koniec ponownie wrócić do parownika.

Pompa ciepła typu split – jak sfinansować jej zakup?

Zakup pompy ciepła split to wydatek rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych. Warto jednak wiedzieć, że koszty zakupu pompy można zminimalizować. Wystarczy skorzystać z jednego z dwóch programów rządowych: Moje Ciepło lub „Czyste Powietrze”.

Moje Ciepło to program autorstwa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Program ma na celu wsparcie rozwoju pomp ciepła w Polsce. Jest skierowany do właścicieli nowych budynków jednorodzinnych. W ramach tego programu można otrzymać dofinansowanie na zakup i montaż pompy ciepła w wysokości do 21 000 zł.

„Czyste Powietrze” to program dopłat do wymiany starych pieców oraz docieplenia domów jednorodzinnych. Jego głównym założeniem jest pomoc właścicielom w termomodernizacji budynku i zachęta do wymiany starych pieców na paliwo stałe na nowoczesne źródła ciepła, które spełniają najwyższe normy. W ramach programu „czyste Powietrze” można otrzymać nawet 135 000 zł na kompleksową termomodernizację.

ikona podziel się Przekaż dalej