Wentylacja mechaniczna z rekuperacją -  schemat

Co to jest wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła?

Wentylacja mechaniczna z rekuperatorem czyli wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła to rekuperacja. Rekuperator to maszyna która wprawia w ruch powietrze i kontroluje ten ruch. Rekuperacja która jest wentylacją mechaniczną pozwala na odzyskiwanie ciepła z brudnego powietrza które jest usuwane z pomieszczeń, również przez ten system.

Rekuperator

Rekuperator pozwala ogrzać się powietrzu nawiewanemu poprzez powietrze wywiewane z pomieszczenia. Mimo że wentylacja mechaniczna opiera się na ruchu powietrza w dwie strony - powietrze czyste (które ma się nagrzać), napływające z zewnątrz, nie miesza się z powietrzem (ogrzewającym) które jest wywiewane. Rekuperator posiada wewnątrz specjalne filtry, które blokują pyły znajdujące się w powietrzu. Więcej na temat rekuperatora przeczytasz w tym artykule.

System do wymiany powietrza

To wszystko oznacza, że wentylacja mechaniczna z rekuperatorem jest systemem do wymiany powietrza na czyste i świeże oraz do odzyskania ciepła które zostało zgromadzone uprzednio w pomieszczeniu. Warto podkreślić, że wentylacja mechaniczna z rekuperatorem nie może zastąpić systemu grzewczego w budynku. Jednakowoż rekuperacja posiadająca GWC może również chłodzić pomieszczenia.

Jak działa rekuperacja?

Wentylacja mechaniczna z rekuperatorem to tak zwana wentylacja zrównoważona. Jest efektywna i oszczędna. Pozwala o każdej porze roku na prawidłową i oszczędną wentylację pomieszczeń.

Jak działa wentylacja mechaniczna z rekuperatorem? Otóż cały system opiera się na centrali wentylacyjnej, czyli na maszynie nazywanej rekuperatorem. To tam dochodzi do wymiany ciepła i powietrza. Jak było wspomniane na wstępie, rekuperacja pozwala na odzyskanie nawet 50% ciepła (najczęściej około 30%). Istnieją jednak takie rekuperatory, które pozwalają na odzyskanie dużo większej ilości ciepła, a mianowicie 95%. W oszacowaniu kosztów wentylacji pomoże ci ten kalkulator kosztów budowy domu.

Rekuperacja do poprawnego działania potrzebuje, oprócz rekuperatora, kanałów wentylacyjnych, czerpnia który jest otworem w zewnętrznej ścianie i wymienników ciepła. System rekuperacyjny to również wyrzutnia czyli otwór przez który usuwane jest stare powietrze.

Czerpnia i wyrzutnia zaliczają się do króćców przyłączeniowych. Pozostałe to: nawiew do pomieszczeń oraz wyciąg z pomieszczeń. Nawiew do pomieszczeń jest to kanał którym ogrzane i przefiltrowane powietrze dostaje się do pomieszczeń z rekuperatora. Natomiast wyciąg z pomieszczeń to kanał którym uchodzi zużyte powietrze wprost do rekuperatora. Kanały mogą się rozgałęziać.

Innymi słowy wentylacja mechaniczna z rekuperatorem to dwa strumienie powietrza które powstają w rekuperatorze. Co ważne, rekuperator posiada filtry. Mogą to być filtry różnego rodzaju, jednak generalnie mają one za zadanie zatrzymać zanieczyszczenia, czyli na przykład pył i kurz. Filtry występują w różnych klasach, tak więc i filtracja może być różnej jakości. Wszystko na temat wentylacji mechanicznej zebraliśmy dla ciebie w tym miejscu.

Czy wiesz że…

Na rynku dostępnych jest wiele ofert dotyczących kupna na raty instalacji fotowoltaicznej. Liczba rat oraz oprocentowanie może być bardzo zróżnicowane, dlatego warto poszukać najlepszej dla siebie oferty.

Aktualnie największą liczbę możliwych rat oferuje firma Sunday Polska. Jest to pierwsza taka oferta na rynku w formie 84 rat 0%. Aby umówić się na bezpłatną konsultację i otrzymać indywidualną ofertę instalacji wystarczy wypełnić formularz.

Sprawdź!

Podsumowanie

Wentylacja mechaniczna z rekuperatorem to doskonałe rozwiązanie pozwalające na realne oszczędności. Jednak aby było to możliwe dom musi być przynajmniej dostatecznie energooszczędny. Stolarka drzwiowa i okienna musi być szczelna, nie mogą występować mostki cieplne. Jeśli występują szpary przez które ucieka powietrze to rekuperator nie będzie prawidłowo spełniał swojej funkcji. W przypadku budynków o słabej szczelności i niskiej energooszczędności lepszym rozwiązaniem wydaje się najzwyklejsza wentylacja grawitacyjna.

Energooszczędne rozwiązania

Jednak decydując się na budowę domu, z myślą o długofalowych oszczędnościach warto zdecydować się na rozwiązania energooszczędne, a w tym system wentylacji mechanicznej z rekuperatorem. Zapewni to optymalną wymianę powietrza, nie będzie następować wychładzanie budynku - tak jak ma to miejsce przy wentylacji grawitacyjnej, jak również nie będą występować straty energetyczne. Warto zaznaczyć, że budowa domów o wysokiej energooszczędności jest już obowiązkiem inwestorów, a do 2021 roku domy nowo budowane będą musiały mieć prawie zerowe zużycie energii, zgodnie z prawem unijnym.

Zalety wentylacji mechanicznej z rekuperatorem

Wentylacja mechaniczna z rekuperatorem posiada bardzo dużo zalet. Można dzięki niej szybko wywietrzyć pomieszczenie, pozbyć się nieprzyjemnych zapachów oraz nie być narażonym na zanieczyszczenia z zewnątrz. Rekuperacja dobrze sprawdzi się w domu w którym mieszka alergik ponieważ filtruje powietrze. W domach w których funkcjonuje rekuperacja nie osadza się kurz w takich ilościach jak w domu bez tego typu wentylacji. Wentylacja mechaniczna z rekuperatorem powoduje że wydatnie zwiększa się komfort i standard życia mieszkańców domu. Jeśli interesuje cię ten temat, przeczytaj także artykuł: Wentylacja mechaniczna i grawitacyjna w domu.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 85,7% czytelników artykuł okazał się być pomocny