Klinkierowe cegły – dlaczego są wyjątkowe?

Cegły klinkierowe to dobry wybór do dekoracji elewacji wiejskich domów i domków letniskowych. Naturalność materiału, jego uniwersalność i różnorodność faktur pozwala tworzyć zarówno ciekawe elementy dekoracyjne, jak i projektować tradycyjny mur. Faktura klinkieru jest zawsze indywidualna, nie można jej skopiować. Wynika to z faktu, że podczas wypalania materiał poddawany jest działaniu wysokiej temperatury, co prowadzi do jego deformacji: na powierzchni pojawiają się pęknięcia, sczernienia lub przepalenia, w zależności od miejsca, w którym znajdował się w piecu. Cegły klinkierowe nadają budynkom rustykalny wygląd. Zazwyczaj wykorzystuje się je do budowy elewacji, ale można je również stosować do wznoszenia ścian wewnątrz domów. Cegły klinkierowe są od dawna używane do budowy kominków, pieców i piekarników, ponieważ są bardzo odporne na wysokie temperatury.

Cegła klinkierowa na elewacje – jak fugować?

Warto wiedzieć, że cegła klinkierowa na elewacje posiada chropowatą powierzchnię, którą łatwo zabrudzić, dlatego też ważne jest, aby uważać podczas fugowania i nie śpieszyć się. Należy najpierw przygotować zaprawę, taką jak do murowania cegły klinkierowej, ale bez dodatku wapna, fuga musi być półsucha i mieć konsystencję mokrej ziemi – dzięki temu uniknie się zabrudzeń. Po przygotowaniu zaprawy można przystąpić do pracy, używając pojemnika na zaprawę, tacki do spoinowania, kielni spoinówek dopasowanych do szerokości fugi. Z tacki zgarnia się zaprawę za pomocą spoinówki, którą uciska się masę między płytkami. Po zaschnięciu można nadać jej odpowiedni kształt przy wykorzystaniu skrobaka. Po pełnym wyschnięciu całości, fugę szczotkujemy w celu wyczyszczenia powierzchni.

Najlepsza cegła klinkierowa – jaką wybrać?

Klinkier to specjalny rodzaj materiału budowlanego, który wytwarza się z gliny poprzez podgrzanie jej do wysokiej temperatury (1200 stopni Celsjusza). Dawniej proces ten był wykonywany ręcznie w specjalnych piecach. Obecnie do produkcji wprowadzono zautomatyzowane urządzenia, które umożliwiają pracę ze znacznie większymi ilościami. Cegły klinkierowe mają kilka zalet w porównaniu z tradycyjnymi cegłami czerwonymi:

  1. są gęstsze;
  2. są bardziej wytrzymałe;
  3. posiadają specjalną powłokę, która chroni ich powierzchnię przed deszczem;
  4. są odporne na ogień i chemikalia;
  5. nie wymagają szczególnej pielęgnacji;
  6. mają piękny wygląd.

Wiemy zatem, że klinkier jest dużo lepszy od zwykłej cegły, jednak jaka jest najlepsza cegła klinkierowa? My szczerze możemy polecić produkty firmy Feldhaus. Jest to firma, która od ponad 160 lat zajmuje się produkcją klinkieru. Pełną ich ofertę można znaleźć pod adresem: https://www.feldhaus.pl/produkty/c/cegly-klinkierowe

artykuł sponsorowany

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 100,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły