Tuje - co powinniśmy o nich wiedzieć

Tuje, czyli żywotniki, to rośliny, które zaliczane są do rodziny cyprysowatych - Cupressaceae. Warto wiedzieć, że do rodzaju żywotnik - Thuja, zalicza się 6 gatunków roślin, w tym przede wszystkim zimozielone drzewa, a czasami nawet i krzewy. Są to rośliny jednopienne, co znaczy, że na osobniku żeńskim występują kwiaty żeńskie, a na osobnikach męskich pojawiają się kwiaty męskie.

Rośliny charakteryzują się złuszczającą się podłużnymi pasami korą, a także łuskowatymi liśćmi ułożonymi na pędach nakrzyżlegle. U młodych siewek są one w postaci małych i krótkich igiełek. Szyszki tego rodzaju są niewielkie, wydłużone i składają się one z kilku łusek w kolorze brązowym.

Do najbardziej popularnych tui zaliczane są między innymi tuje szmaragdowe i tuje Brabant, które są doskonałymi tujami na żywopłoty. Jednak zanim zdecydujemy się na uprawę tui szmaragdowych, czy też tui Brabant, musimy wiedzieć, jak uprawia się tuje na żywopłot, jakie odstępy zachować przy ich sadzeniu, a także, jak przebiega rozmnażanie tui i ich pielęgnacja.

Tuje na żywopłot - rozmnażanie tui i ich uprawa

W pierwszej kolejności zacznijmy od tego, że tuje to rośliny, które nie są bardzo wymagające, przez co chętniej kupowane są one do naszych ogrodów. Jeśli chodzi o wymagania glebowe, są one z reguły tolerancyjne i wystarczy zapewnić im żyzne, wilgotne i zasadowe gleby, choć przed zakupem konkretnego gatunku i odmiany lepiej zapoznać się z wymaganiami każdej rośliny.

Przejdźmy jednak do rozmnażania tui, które może być przeprowadzane na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest wysiew nasion w okresie wiosennym po stratyfikacji, lecz sposób ten jest dość pracochłonny i wymaga znacznie więcej czasu. Dlatego też większą popularnością cieszy się rozmnażanie tui przez sadzonki, ponieważ te bardzo łatwo się ukorzeniają.

Polecane sekatory w super cenach - sprawdź je!

Decydując się na zakup tui na żywopłot, powinniśmy wiedzieć, jak gęsto sadzić tuje, ale nie możemy zapominać także o kilku innych aspektach. Pierwszym z nich jest to, że jeśli chcemy, by nasz żywopłot był równy, powinniśmy już na samym początku wybierać sadzonki o takim samym lub zbliżonym wzroście. Co więcej, przy zakupie musimy pamiętać także o tym, że sadzonki powinny wyglądać zdrowo, ich bryła korzeniowa musi być dobrze rozwinięta oraz muszą być one wolne od chorób i szkodników.

Dodatkowo powinniśmy też pamiętać o tym, żeby wybierać balotowane lub doniczkowe rośliny, dlatego, że są one zdecydowanie bardziej wytrzymałe niż te, które sprzedawane są z nagim korzeniem. Sadzonki z nagim korzeniem są bardziej podatne na przesychanie i uszkodzenia systemu korzeniowego. Sprawdź także ten artykuł z poradami, jak sadzić tuje.

Jak gęsto sadzić tuje - w jakiej odległości sadzić tuje w naszym ogrodzie

Aby nasz żywopłot z tui był posadzony równo, warto wyznaczyć sobie sznurkiem miejsce sadzenia. Wzdłuż wyznaczonej linii wykopujemy odpowiednio duży dołek, którego wielkość zależy od wielkości drzewka i od tego, jak duża jest bryła korzeniowa. Przy tym musimy też pamiętać, że drzewka sadzimy na takiej głębokości, na jakiej rosły w szkółce.

Kolejnym elementem ważnym podczas sadzenia jest to, jaki odstęp zachowamy między roślinami. Pamiętajmy, że odległość między tujami różni się w zależności od tego, czy sadzimy tuje na żywopłoty, czy też sadzimy je w luźnych grupach. Musimy też wiedzieć, że to, w jakiej odległości zasadzimy tuje, zależy również od konkretnego gatunku i odmiany, ponieważ mniejsze odmiany można sadzić bliżej siebie.

Tuje w ogrodzie oraz jak gęsto sadzić tuje, w jakiej odległości sadzić tuje
Jak gęsto sadzić tuje i w jakiej odległości sadzić tuje krok po kroku

To, jak gęsto sadzić tuje, zależy także od efektu, jaki chcemy uzyskać. Z tui przeważnie tworzy się zwarte i formowane żywopłoty, natomiast jeśli chcemy uzyskać luźniejszą ścianę, powinniśmy zachować między sadzonkami odstęp około 20 cm. Natomiast w przypadku formowanych żywopłotów, powinniśmy sadzić po 4 sadzonki na 1 m2. Odmiany takie jak tuja Brabant i tuja szmaragdowa powinny być sadzone co około 60 cm, a tuje szybko rosnące warto zasadzić w odstępie 90-100 cm.

Sadzenie tui w przypadku luźnych grup, możemy wykonywać w tak naprawdę dowolnych odstępach, pamiętając jednak o tym, by nie były one sadzone bliżej niż w odstępie 50 cm między roślinami. Co więcej, po posadzeniu nie możemy zapominać o tym, by podlać nasze rośliny i zwłaszcza w pierwszym roku zabezpieczyć je przed mrozem. Roślinę zabezpieczyć możemy np. korą sosnową.

Jeśli zastosujemy się do wszystkich wyżej wymienionych zasad, możemy mieć większą pewność, że nasze rośliny będą rozwijały się prawidłowo, a ich pokrój będzie charakterystyczny do danego gatunku i odmiany. Dodatkowo w ten sposób możemy po latach cieszyć się zwartym i gęstym żywopłotem na naszym ogrodzie.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 91,7% czytelników artykuł okazał się być pomocny