Kiedy przesadza się piwonie? Jesienią, latem, a może na wiosnę?

Przesadzanie piwonii najlepiej przeprowadzić późnym latem lub wczesną jesienią. Z pewnością nie warto wykonywać tej czynności na wiosnę, ponieważ roślina może mieć trudności z prawidłowym ukorzenieniem i nie będzie kwitła przez cały sezon.

Optymalny termin przesadzania piwonii przypada na koniec sierpnia lub początek września. Czynności wykonywane późnym latem lub wczesną jesienią dają roślinie możliwość delikatnego ukorzenienia się przed sezonem zimowym. Dobrze przesadzona roślina wypuści pierwsze pędy już w kwietniu. Nie zaleca się natomiast przesadzania rośliny późną jesienią. Piwonia nie ma wtedy czasu na ukorzenienie, a sadzonki będą podatne na przemarznięcie podczas wystąpienia niskich, zimowych temperatur. Jeśli w kwietniu nie pojawią się nowe pędy, może to oznaczać, że młoda sadzonka całkowicie przemarzła.

Kluczową kwestią jest nie tylko sam termin przesadzania piwonii, ale i wybór odpowiednich warunków pogodowych. Kiedy przesadza się piwonie? Z pewnością nie latem podczas działania intensywnych promieni słonecznych. Wykopane korzenie nie mogą być umieszczone w miejscu silnej ekspozycji słonecznej, bowiem doprowadzi to do ich nadmiernego przesuszenia. Dlatego przesadzanie piwonii najlepiej zaplanować na pochmurny dzień lub na godziny wieczorne. Jeśli szukasz więcej porad i inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o piwoniach.

Kiedy sadzić piwonie?

Kolejna warta uwagi kwestia to termin na sadzenie rośliny. Sadzonki będą dostępne w ofercie sprzedaży o każdej porze roku. Największa dostępność przypada na wrzesień. Sadzonki są bowiem przesadzane i rozdzielane późnym latem lub wczesną jesienią. System korzeniowy sadzonki jest wtedy odsłonięty, co pozwala na analizę jego stanu i wybór zdrowej rośliny.

Sadzenie możemy także przeprowadzić na wiosnę. Dotyczy to sadzonek sprzedawanych w specjalnych pojemnikach. Nie zaleca się natomiast sadzenia rośliny latem. Zbyt niski poziom wilgoci oraz intensywna ekspozycja słoneczna mogą utrudnić prawidłowe ukorzenienie się piwonii.

Warto także dodać, że samo przesadzanie piwonii przeprowadzamy w ostateczności. Przesadzana roślina powinna znajdować się w jednej lokalizacji przez przynajmniej dwa lata, a w przypadku odmian drzewiastych pięć lat. Sadzonki jednoroczne nie nadają się do przesadzania bez względu na wybór warunków pogodowych.

Polecane nawozy dla Twoich kwiatów - sprawdź je!

Przesadzanie piwonii krok po kroku

Wiemy już, kiedy przesadza się piwonie i co wpływa na wybór terminu. Z pewnością warto także wyjaśnić, jak wykonać ową czynność. Przesadzanie piwonii nie jest skomplikowane, a prace ograniczają się do kilku czynności.

Pierwszy krok polega na dokładnym obkopaniu rośliny. Prace wykonujemy delikatnie, aby nie uszkodzić systemu korzeniowego. Po obkopaniu każdej ze stron możemy podważyć roślinę i delikatnie wyciągnąć.

Krzew piwonii w ogordzie, a także informacje, jak i kiedy przesadzać piwonie, najlepszy termin, sadzenie, podłoże, stanowisko
Jak i kiedy przesadzić piwonie krok po kroku, czyli przesadzanie, sadzenie i romnażanie piwonii w ogrodzie

Drugim krokiem będzie przycięcie pędów do ok. 3 cm nad oczkiem. Wykopany system korzeniowy trzeba jeszcze dokładnie przepłukać bieżącą wodą. Dzięki temu ocenimy stan korzeni i wybierzemy najdelikatniejsze miejsca, w których wykonamy późniejszy podział.

Kolejny istotny krok to usunięcie uszkodzonych i zaatakowanych przez pleśń części korzeni. Po przygotowaniu rośliny możemy dokonać podziału na mniejsze sadzonki. Czynność wykonujemy za pomocą sekatora lub noża ogrodniczego. Piwonia posiada zwarty i twardy system korzeniowy, a jego rozdzielenie może wymagać nieco czasu.

Rozdzielone sadzonki można dodatkowo zaprawić. Specjalnie dobrane preparaty zaprawiające uchronią roślinę przed grzybami i pleśnią, zwiększając szansę dobrego ukorzenienia.

Ostatni krok to sadzenie rośliny w nowej lokalizacji. Termin przesadzania piwonii zazwyczaj pokrywa się z największą dostępnością nowych sadzonek. Może być to zatem okazja do zakupu nowych roślin, które w kwietniu wypuszczą nowe pędy i zakwitną na wiosnę. Warto także pamiętać, że piwonia lubi miejsca mocno nasłonecznione z niskim poziomem wilgoci. Roślina dobrze radzi sobie zarówno w nasadzeniach pojedynczych, jak i grupowych. Wybierając odpowiednie miejsce do sadzenia, należy wziąć pod uwagę docelowe rozmiary konkretnych odmian piwonii. Duże rośliny krzewiaste nie mogą znajdować się w zbyt bliskiej odległości od siebie. Przyjmuje się, że na 1 metr kwadratowy przypadają maksymalnie dwie rośliny.

Sadzonki wkopujemy na odpowiednią głębokość i przykrywamy przekompostowaną korą. Odmiany krzewiaste wsadzamy na głębokość około 10 – 15 cm. Warto tutaj pamiętać o wyborze dobrej lokalizacji. Sadzonka musi być umieszczona lekko skośnie, co umożliwi efektowne rozkrzewienie.

Odmiany bylinowe sadzimy tak, aby pąki znajdowały się 3 do 5 cm pod ziemią. Zbyt głębokie nasadzenie utrudni wypuszczenie pędów na wiosnę i może sprawić, że roślina nie wyrośnie w kwietniu. To z kolei może ograniczyć kwitnienie w pierwszym sezonie po przesadzeniu.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 98,5% czytelników artykuł okazał się być pomocny