Iglaki w ogrodzie - co warto wiedzieć

Tuje zwane potocznie żywotnikami, zaliczają się do rodziny cyprysowatych. W zależności od gatunku są to krzewy lub drzewa iglaste wywodzące się z Azji oraz Ameryki Północnej. Zimozielone igły, początkowo są szpilkowate, po czym później zmieniają się w łuskowate liście. Wśród gatunków wymienia się między innymi żywotnik zachodni oraz olbrzymi, które zawitały również w Polsce. Oprócz nich w pozostałych krajach można spotkać żywotnik koreański i japoński.

Do najpopularniejszych odmian żywotników zalicza się między innymi tuja brabant oraz tuja szmaragd. Wspomniane iglaki najczęściej wykorzystywane są na żywopłot. Tworzą wysokie, kolumnowe krzewy wyróżniające się bardzo szybkim przyrostem. Ponadto uprawa tuji nie jest trudna. Iglaki mają naprawdę niewielkie wymagania. Do znanych odmian żywotników kulistych zaliczamy żywotniki takie jak Krasnal, Danica, Ericoides czy też Globosa. W naszych ogrodach najczęściej uprawiane są odmiany żywotnika zachodniego.

Kiedy przycinać tuje?

Zanim dowiemy się, kiedy przycinać tuje, wcześniej musimy rozgraniczyć kilka rodzajów obsadzeń. Ponieważ najczęściej obsadzamy iglaki na żywopłot, to przycinanie tui ma na celu formowanie żywopłotu, a także wyrównanie go do oczekiwanej wysokości. Najczęściej przycinamy je raz w roku, ale nie jest to konieczne, jeżeli według nas wysokość żywopłotu nie została przekroczona. Jednak w ogrodzie nie brakuje żywotników traktowanych jako rośliny ozdobne, to ich formowanie może odbywać się nawet 2-3 razy w roku. Najrzadziej przycinanie tui planujemy w przypadku wolnorosnących odmian. Tutaj ich formowanie odbywa się nawet raz na kilka lat.

Zastanawiając się, kiedy przycinać tuje, do wyboru mamy dość długi okres. Na pewno pierwsze przycinanie tui powinno odbywać się, zanim rozpocznie się wegetacja. Wtedy zabieg planujemy na wiosnę, a najlepiej na przełomie marca i kwietnia. Ten moment poznamy po powolnym pęcznieniu pączków na gałęziach. Nie musimy się obawiać, iż przycinanie tui na wiosnę może narazić młode pędy na przemarznięcie. Tak naprawdę iglaki są niezwykle odporne na niesprzyjające warunki pogodowe, a po przycięciu bardzo szybko ulegają regeneracji.

Drugie przycinanie tui możemy zaplanować w czerwcu. Jest to również prawidłowa odpowiedź na pytanie, kiedy przycinać tuje w ciągu roku. W czerwcu zauważymy, że młode pędy przestają być jasnozielone. W momencie, gdy zaczną one ciemnieć, możemy zaplanować ich przycięcie. Ostatnie przycinanie tui powinniśmy zaplanować w sierpniu. Jest to ostatni moment, by zadbać o tego typu pielęgnację przed okresem zimowym. Jest to najlepsza odpowiedź na pytanie, kiedy przycinać tuje przed zimą. Wtedy nowe pędy zdążą jeszcze odrosnąć i zdrewnieć, dzięki czemu ujemne temperatury nie doprowadzą do ich uszkodzeń. Dopiero planujesz uprawę krzewów w ogrodzie? Sprawdź także ten artykuł z poradami, jak sadzić tuje.

Jak przycinać tuje krok po kroku?

Wiedząc już, kiedy przycinać tuje, warto zainteresować się również tym, jak robić to w prawidłowy sposób? Do przycinania iglaków wykorzystujemy ręczne nożyce ogrodowe lub mechaniczne. Przy dużych żywopłotach sprawdzą się spalinowe lub elektryczne nożyce ogrodowe. Natomiast w przypadku kilku żywotników posadzonych jako solitery, w zupełności wystarczy akumulatorowy sekator.

To, jak przycinać tuje w dużej mierze zależy od przeznaczenia żywotników, terminu cięcia, a także wieku sadzonki. Na przykład tuja szmaragd, która była niedawno posadzona, powinna być przycinana dopiero gdy osiągnie ok. 1,5 metra wysokości. Wtedy młode pędy przycinamy o 1/3 długości. Tego typu zabieg wykonujemy zawsze wiosną. Starsze sadzonki przycinamy nawet o połowę. W okresie wiosennym również dbamy o usunięcie wszystkich uschniętych lub połamanych gałęzi. Jak przycinać tuje w czerwcu? Zarówno tuja brabant, jak i również tuja szmaragd w tym czasie powinna być przycięta na tą samą długość, co wiosną.

Przycinanie tui sekatorem w ogrodzie oraz porady, kiedy przycinać tuje i jak przycinać tuje
Jak przycinać tuje i kiedy przycinać tuje w ogrodzie, czyli przycinanie tui krok po kroku

Pozostaje jeszcze odpowiedzieć na pytanie, jak przycinać tuje w sierpniu? W tym terminie musimy uniknąć drastycznego cięcia, ponieważ młode pędy nie zdołają odrosnąć przed nadejściem pierwszych przymrozków. Dlatego gałęzie delikatnie przycinamy na maksymalną długość wynoszącą 2 cm. Jest to zabieg gwarantujący lepsze zakrzewienie się żywotników. W ten sposób unikniemy przerzedzeń w żywopłocie. Przycinając solitery, pamiętamy również o formowaniu do zaplanowanego kształtu. Przycinanie wolno rosnących iglaków, warto zaplanować raz w roku w okresie wiosennym.

Kiedy sadzić tuje?

Mając na uwadze, jak przycinać tuje, warto odpowiedzieć sobie również na pytanie, w jakim terminie najlepiej jest je posadzić. Zaleca się, aby korzystać z dwóch terminów sadzenia: wiosennego oraz jesiennego. Kiedy sadzić tuje wiosną? Najlepiej tę czynność zaplanować na przełomie marca oraz kwietnia. Natomiast w okresie jesiennym możemy zaplanować sadzenie od września, aż do końca października. Warto w przypadku jesiennego sadzenia przyglądać się panującym warunkom atmosferycznym. Panująca w ostatnich latach łagodna zima może nas mocno zmylić, co do zbyt późnego terminu sadzenia żywotników. Niestety pogoda może okazać się bardzo niesprzyjająca, przez co młode sadzonki nie dotrwają do wiosny.

Kiedy sadzić tuje w ciągu roku? Tak, jak wcześniej wspomniano, żywotniki możemy sadzić w ogrodzie niemalże przez cały okres wegetacyjny. Do tego celu są przeznaczone sadzonki w pojemnikach. Ważne jest to, aby dostosować odpowiednie warunki do panującej pogody. Zarówno tuje brabant, jak i również szmaragd, które są sadzone w czasie upałów, powinny być przez 2-3 tygodnie obficie podlewane. Gdy sadzonki się przyjmą, wtedy możemy podlewać je w sposób umiarkowany, ponieważ roślina zacznie sobie radzić w niesprzyjających warunkach.

Uprawa tuji nie jest zbyt skomplikowana. Drzewka iglaste doskonale czują się na żyznym, a także przepuszczalnym podłożu. Warto wybrać słoneczne lub półcieniste stanowiska. Przed posadzeniem żywotników, warto zastanowić się nad wyborem ich miejsca, ponieważ krzewy źle zniosą ewentualne przenosiny. Oczywiście, jak każde iglaki, tuje bardzo dobrze czują się na podłożu o kwaśnym odczynie.

Pielęgnacja tuji

Uprawa tuji polega również na odpowiednim dbaniu o krzewy w ciągu roku. Do jednych z najważniejszych czynności zalicza się regularne podlewanie. Jeżeli panuje susza, to warto podlewać żywotniki raz w tygodniu, pamiętając o obfitym nawodnieniu. Zdecydowanie częściej podlewamy młode sadzonki, które potrzebują wody nawet co drugi dzień. Najlepiej jest podlewać żywotniki wcześnie rano lub dopiero wieczorem. Pamiętajmy o tym, by nie zraszać igieł, które mogą być później poparzone przez promienie słoneczne. Innym negatywnym skutkiem zraszania drzewek iglastych, jest pojawienie się na gałęziach grzybów i pleśni.

Pielęgnacja tuji krok po kroku obejmuje także odpowiednie nawożenie. Zabiegi zasilając glebę, powinniśmy zaplanować w dwóch terminach: wiosną oraz jesienią. Nawożenie wiosenne powinna przypadać na okres od kwietnia do początku maja. Natomiast jesienią żywotniki nawozimy od września, aż do połowy października. Jeżeli mamy młode sadzonki lub kondycja żywotników nie jest najlepsza, warto zaplanować także nawożenie letnie, które powinno przypaść w lipcu.

Mając na uwadze, jak i kiedy przycinać żywotniki, a także w jaki sposób wygląda pielęgnacja tuji, możemy doczekać się naprawdę okazałych iglaków. Najważniejsze jest jednak to, aby zapewnić im odpowiednie wymagania uprawowe. Jeżeli wszystkie pozostałe zabiegi pielęgnacyjne będziemy wykonywać w wyznaczonych terminach, to tuje odwdzięczą nam się bardzo dużym zagęszczeniem, a także szybkim przyrostem. Oczywiście warto mieć na uwadze również odmiany wolno rosnące, które będą dość mocno różnić się od żywotników szmaragd lub brabant.

ikona podziel się Przekaż dalej