Aksamitka - uprawa z nasion

Aksamitka - Tagetes należąca do rodziny astrowatych to roślina jednoroczna, którą najprościej rozmnożyć w sposób generatywny, poprzez nasiona. Można je kupić w sklepach ogrodniczych lub pozyskać z kwitnących kwiatów. Jednak w przypadku różnego rodzaju mieszańców lub rzadkich odmian, uzyskane rośliny potomne mogą nie zachować cech rośliny matecznej, lecz danego gatunku. Dlatego nasiona pobiera się od tradycyjnych odmian, jak aksamitka wąskolistna czy aksamitka rozpierzchła.  Chcąc mieć pewność, że roślina będzie posiadała cechy danej odmiany, najbezpieczniej jest kupić nasiona od sprawdzonego producenta. Generatywnie rozmnaża się wiele kwiatów nie tylko jednorocznych, ale także bylin jak np. sasanki czy fiołki wonne.

Kwiaty turki, bo tak często nazywana jest aksamitka, uprawiane są w naszym kraju od XIX wieku. Aksamitka rozpierzchła i wąskolistna często wysadzane są w warzywnikach, gdyż chronią warzywa przed nicieniami. W naszym klimacie nie stosuje się wysiewu aksamitki wprost do gruntu, gdyż wiosenne chłody spowalniają kiełkowanie, a nocne majowe przymrozki mogą zaszkodzić roślinie. Kwiaty aksamitki to gatunek bardzo wrażliwy na mróz. Nawet jeżeli nie przemarznie, to kwitnienie nastąpi bardzo późno, dopiero pod koniec lata. Dzięki przygotowaniu rozsady w domu sezon wegetacyjny aksamitek się wydłuży, a kwiaty pojawią się już w czerwcu. Dorosłe rośliny dobrze znoszą jesienne chłody i kwitną do pierwszych zimowych mrozów.

Kiedy siać aksamitki i jak to zrobić?

W naszym klimacie aksamitki wąskolistne jak też aksamitki rozpierzchłe mają krótki okres wegetacyjny. Dlatego by go wydłużyć, siew rozpoczynamy już w kwietniu. Taki termin siewu pozwoli na dłuższe cieszenie się tymi pięknymi kwiatami. Rozsadę możemy przygotować w szklarni, w inspekcie lub w domu w doniczkach lub skrzynkach. Kwiaty turki wymagają temperatury około 20 stopni C do kiełkowania i wzrostu. Idealnym miejscem do uprawy z nasion w domu są nasłonecznione parapety. Jeżeli wysiew aksamitki przeprowadzamy w nieogrzewanych rozsadnikach czy inspektach, wtedy konieczne jest ich okrywanie na noc w chłodniejsze dni słomianymi matami lub agrowłókniną. Kwiaty turki mają niewielkie wymagania glebowe i do ich uprawy wystarczy przeciętna ogrodowa ziemia. Zanim przeprowadzimy siew, podłoże należy dokładnie zwilżyć.

Przygotowanie aksamitki do wysiewu, a także wysiew aksamitki do gruntu
Wysiew aksamitki do gruntu w ogrodzie krok po kroku oraz uprawa i pielęgnacja

Chociaż można wykonać siew nasion rzutowo, czyli rozrzucając je po powierzchni, a następnie nakrywając ziemią, to lepiej zrobić to punktowo. Nasiona są duże, więc nie jest to trudne zadanie. Umieszczamy nasiono na głębokości 1 cm. Zalecany jest wysiew aksamitki w odstępach 10 cm. Pozwoli to uniknąć pikowania. Doniczki lub skrzynki stawia się w słonecznym, lub półcienistym miejscu. Już po tygodniu lub dwóch powinny pojawić się roślinki. Jeżeli nasiona nie wschodzą, może to oznaczać, że temperatura jest zbyt niska. O tym, kiedy siać aksamitki decyduje przede wszystkim temperatura, jaką możemy im zapewnić. Kiedy siać aksamitki do gruntu? Termin siewu do gruntu to kwiecień, lecz należy mieć na uwadze, że przy niskich temperaturach wschody mogą być słabe i opóźnione. Czas kwitnienia będzie wtedy krótki. Uprawa kwiatów aksamitek z nasion w gruncie wymaga osłaniania roślin, lecz nawet najmniejszy mróz może je zniszczyć. Dlatego lepiej przeprowadzić wysiew nasion w domu. Jeśli szukasz więcej inspiracji i informacji, sprawdź także ten artykuł o odmianach aksamitek.

Polecane nawozy dla kwiatów w domu i ogrodzie

Aksamitka - przygotowanie rozsady

Kwiaty aksamitki siane rzutowo wymagają pikowania po około 2 tygodniach od wschodu. Gdy rosną zbyt gęsto, należy je rozsadzić do większych pojemników lub oddzielnych doniczek. Zarówno aksamitka wąskolistna, jak i aksamitka rozpierzchła czy wzniesiona dobrze znoszą przesadzanie. Można przesadzać bez obaw nawet kwitnące rośliny. Przed pikowaniem ograniczamy podlewanie, by łatwo przenieść roślinki wraz z ziemią. Kwiaty turki należy podlewać oszczędnie i nie dopuścić do ich przelania. Może to skutkować gniciem korzeni. Termin wysadzenia do gruntu to druga połowa maja, gdy miną nocne przymrozki. Przy zimnej pogodzie bezpieczniej jest przesunąć to na początek czerwca.

Wcześniej rośliny należy zahartować. Hartuje się trzytygodniowe kwiaty turki. W pogodne dni wynosi się doniczki na zewnątrz, a na noc wnosi do domu. Po kilku dniach, gdy nie ma ryzyka przymrozku, można zostawić je na noc na zewnątrz. Okres hartowania powinien wynosić około 7 dni. Dopiero po tym terminie aksamitka rozpierzchła czy aksamitka wąskolistna może być posadzona w miejsce docelowe. Jeżeli uprawa z nasion ma służyć pozyskaniu sadzonek na balkon lub taras, wtedy sadzenie do gruntu można przeprowadzić wcześniej, już na początku maja. Posadzone w skrzynkach i donicach kwiaty aksamitki wnosi się na noc do domu, a wystawia w na zewnątrz w dzień. Optymalny rozstaw sadzonek to 20 x 30 cm. Rośliny mają wtedy wystarczająco miejsca do rozrostu.

Zastanawiając się, kiedy siać aksamitki, należy uwzględnić ich wrażliwość na przymrozki. Chcąc, by rośliny rosły zdrowe, kwitły długo i obficie, przeprowadza się wysiew aksamitki w kwietniu i zapewnia optymalne warunki do rozwoju. Wymaga to odrobinę pracy i troski, lecz dzięki temu możemy samodzielnie uzyskać sadzonki tych pięknych kwiatów.

ikona podziel się Przekaż dalej