Pomysł na inteligentny dom

Historia i rozwój technologii BMS

Historia systemów BMS sięga 1975 roku, kiedy to szkocka firma Pico Electronics wprowadziła technologię o nazwie X10, umożliwiającą wymianę informacji poprzez linie zasilające. Przesyłanie danych polegało na przetworzeniu od 5 do 8 bitów, zawierających adres odbiornika oraz pożądaną funkcję, na impulsy modulujące falę nośną o częstotliwości 120 kHz. Technologia X10 pozwalała na realizowanie funkcji takich jak włączanie i wyłączanie, sprawdzenie stanu odbiornika, czy sterowanie oświetleniem przez wybór jednego z poziomów jasności.

W oparciu o produkt firmy Pico Electronics powstały nowe, otwarte standardy i platformy, m.in. CEBus oraz LonWorks (stosowana do dziś). Pojawienie się jednolitych standardów komunikacyjnych otworzyło wielu producentom możliwość wytwarzania modułów automatyki budynkowej, współpracującej z rozwiązaniami innych firm. Do rozwoju systemów automatyki budynkowej przyczyniły się nieustannie zaostrzane przepisy, dotyczące ochrony środowiska i redukcji zużycia energii. System BMS pozwalał na zmniejszenie zużycia energii w dużych budynkach np. poprzez odcięcie ogrzewania poza godzinami pracy, czy dostosowanie pracy klimatyzacji do składu powietrza oraz liczby obecnych pracowników. Współczesne systemy automatyki dzielą się na zamknięte i otwarte. Konstrukcja pierwszych jest objęta tajemnicą przez producenta. Drugie pozwalają na wykorzystanie modułów sterujących wyprodukowanych przez różne firmy. Dzięki temu doboru elementów składowych można dokonywać w oparciu o dostępny budżet oraz ceny poszczególnych jednostek.

Media komunikacyjne - inteligentny dom bezprzewodowy

Obecnie stosowane systemy BMS do wymiany informacji wykorzystują jedno z trzech mediów.

  1. Istniejące instalacje zasilające pozwalają na zainstalowanie automatyki budynkowej bez potrzeby dokładania nowych żył transmisyjnych. Łączność ta korzysta z przewodów telefonicznych bądź linii zasilających. Podstawową wadą tego typu komunikacji jest wpływ zakłóceń elektromagnetycznych na jej jakość.
  2. Dodatkowe magistrale przewodowe - wymiana danych za pomocą dedykowanych magistrali zapewnia wysoki standard połączeń. Wiąże się jednak z potrzebą zamontowania dodatkowych przewodów, co zwiększa koszt instalacji oraz prac związanych z modyfikacją istniejącej sieci.
  3. Łączność bezprzewodowa - inteligentny dom bezprzewodowy jest najpopularniejszą formą systemu, stosowaną obecnie w budynkach. Nie wymaga okablowania, co znacznie ułatwia jego montaż. Smarthome bezprzewodowy pozwala na operowanie różnymi rozwiązaniami technicznymi za pomocą pilota lub aplikacji w smartfonie. Jego cena jest również znacznie niższa od pozostałych rozwiązań. Często do kontroli systemu wykorzystuje się istniejące sieci oparte o protokół TCP/IP. Oznacza to, że sterowanie urządzeniami może odbywać się za pomocą zwykłego komputera wyposażonego w kartę sieciową.

Inteligentny dom

Jakie korzyści niesie ze sobą inteligentny dom?

Osoby, które cenią nowoczesne rozwiązania i dbają o codzienny komfort, z pewnością docenią zalety, jakie niesie ze sobą inteligentny dom. Systemy otwarte mają tę cechę, że można je dowolnie rozbudowywać, dodając kolejne funkcje. W efekcie pozwala to na zdalne zarządzanie urządzeniami czy instalacjami, które wykonano w późniejszym czasie. Oznacza to możliwość ciągłego podnoszenia komfortu i bezpieczeństwa budynku. Kolejną zaletą tego rozwiązania jest możliwość zdalnego sterowania systemem za pośrednictwem Internetu lub aplikacji w telefonie. Pozwalają one np. na uruchomienie ogrzewania w budynku na kilka godzin przed powrotem domowników z podróży. Równie przydatne jest sterowanie roletami zewnętrznymi. Odsłanianie ich w dzień i zasłanianie na noc stwarza wrażenie obecności domowników, co znacznie ogranicza ryzyko włamania. Podobne efekty można osiągnąć, wykorzystując sterowanie oświetleniem zewnętrznym. Co zapewnia Smarthome?

Komfort

Inteligentny dom bezprzewodowy to rozwiązanie, które w znacznym stopniu wpływa na komfort codziennego życia mieszkańców budynku. Jego podstawową zaletą jest możliwości takiego zaprogramowania systemu, że będzie on automatycznie dostosowywał parametry pracy urządzeń do potrzeb domowników lub określonych okoliczności. Przykładowo skorelowanie elementów takich jak sygnał porannego budzika, sterowanie roletami i uruchamianie odtwarzacza zapewniają idealny klimat porannej pobudki. Im bardziej rozbudowany system Smarthome, tym więcej stwarza możliwości zarządzania zarówno pojedynczymi instalacjami jak i tworzenia ich kombinacji:

  • sterowanie oświetleniem – umożliwia zaprogramowanie włączania i wyłączania oświetlenia w pomieszczeniu podczas obecności domownika (czujniki ruchu), pozwala na sterowanie jasnością światła, a także włączanie i wyłączanie o godzinach zaprogramowanych przez użytkownika lub po zapadnięciu zmroku (czujnik natężenia światła),
  • sterowanie roletami – może być realizowane za pomocą pilota, zdalnie – za pośrednictwem aplikacji internetowej lub po zaprogramowaniu godziny odsłonięcia i zasłonięcia,
  • zarządzanie urządzeniami audio-wideo – uruchomienie odtwarzacza, wybór utworu czy natężenia dźwięku mogą być zaprogramowane w centrali – stopniowo pogłaśniana muzyka doskonale zastąpi budzik,
  • regulowanie pracy klimatyzacji – pozwala na dostosowanie pracy klimatyzatora do jakości powietrza we wnętrzu,
  • sterowanie ogrzewaniem – możliwość ustawiania wydajności pieca C.O. pozwala na dostosowanie temperatury po preferencji domowników, a także do ich obecności w domu – sterowanie przez Internet
  • sterowanie bramami wjazdową i garażową – nie tylko pozwala na wygodny wjazd na teren posesji czy do garażu bez wysiadania z samochodu, ale też umożliwia wpuszczanie na teren posesji innych osób, bez wychodzenia z domu.

Inteligentny dom

Bezpieczeństwo

Bezpieczeństwo domu i domowników jest priorytetem dla każdego właściciela. Dlatego decydując się na inteligentny dom, z pewnością zadba on o uwzględnienie w systemie elementów, które umożliwią kontrolę nieprzewidzianych wypadków. Podstawą jest oczywiście system alarmowy, jednak jego zakres może być bardzo zróżnicowany. Do dyspozycji są detektory ruchu, czujniki czadu i dymu, czujniki zalania, czujniki kontaktowe w oknach i drzwiach, monitoring wizyjny i wiele innych. Wiele jest też możliwości ich programowania. Przykładowo wykrycie ruchu na dolnej kondygnacji budynku może uruchamiać oświetlenie oraz przesyłać informację o intruzie do smartfona właściciela. Czujnik dymu skorelowany ze zraszaczami uruchomi je w sytuacji zagrożenia. Ciekawym rozwiązaniem, jakie oferuje inteligentny dom bezprzewodowy jest przesyłanie obrazu z kamer monitoringu do aplikacji w smart fonie lub laptopie. W efekcie można kontrolować wnętrze budynku będąc setki kilometrów dalej.

Korzyści materialne

Dla wielu osób z pewnością ważnym atutem systemu Smarthome są korzyści materialne. Wymierny jest wzrost wartości samego budynku i to nie tylko o cenę instalacji, ale też z powodu jego nowoczesności i luksusowego standardu. Znaczne korzyści zapewnia też oszczędzanie energii niezbędnej do zasilania różnych domowych instalacji oraz oszczędność paliwa, niezbędnego do ogrzania budynku i wody gospodarczej. Wyłączanie oświetlenia po wyjściu domownika z pokoju czy zmniejszanie wydajności pieca C.O. to tylko dwa z wielu źródeł oszczędności. Oszczędzać można np. wodę, jeśli czujnik wilgoci na trawniku nie pozwoli na uruchomienie zraszaczy. Na koszty ogrzewania wpłyną też żaluzje i rolety. Zasłaniane zimą zapobiegną utracie ciepła w budynku, a latem, przy dużym nasłonecznieniu obniżą natężenie pracy klimatyzacji.

Wszystkie instalacje w jednym systemie – oferta SmartEkoDom

Otwarty, bezprzewodowy system inteligentny dom ( https://www.smartekodom.pl/inteligentny-dom/ ) umożliwia jednoczesne zarządzanie oświetleniem, ogrzewaniem, klimatyzacją roletami sterowanie bramami przez Internet oraz innymi elementami automatyki budynkowej za pomocą jednej centrali. Może być również skorelowany z fotowoltaiką i pompami ciepła, co umożliwia automatyczne sterowanie produkcją energii. Przykładem jest Fotowoltaika Nexwell, w skład którego wchodzą panele słoneczne i inteligentny dom. Sklep SmartEkoDom proponuje też inne ciekawe rozwiązania wchodzące w skład produktu Nexwell. Zalicza się do nich system alarmowy o wielu funkcjach, a także system Nexo. Ten ostatni został zbudowany z myślą o domach jednorodzinnych i umożliwia integrację instalacji technicznych domu, alarmu oraz wideo domofonu i systemu kamer IP i CCTV.

artykuł sponsorowany

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 100,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny