Jak kłaść płytki heksagonalne, by stworzyć modne wnętrze
Moda na ceramikę w kształcie plastra miodu nie przemija. Wszystko dzięki jej walorom dekoracyjnym. Już sam kształt przyciąga uwagę i zdobi wnętrze. Jest wszechstronny i daje niemal nieograniczone możliwości aranżacyjne. Te modne kafle można stosować samodzielnie lub ciekawie łączyć z inną ceramiką. Dzisiaj pokażemy, jak kłaść płytki heksagonalne, by wpisywały się w modne trendy aranżacji wnętrz.
Płytka heksagon - zalety
O tej największej już wspomnieliśmy. Płytki sześciokątne są dekoracyjne, a ich kształt wyróżnia się we wnętrzu. Są też uniwersalne — wiele rozwiązań można stosować zarówno na podłodze, jak i na ścianach. Równie dobrze prezentują się w łazience, kuchni, salonie, przedpokoju czy sypialni.
Ich możliwości dekoracyjne zwiększa różnorodność. Płytki heksagon od https://sklep.terradeco.com.pl/plytki-hexagonalne dostępne są wersji monocolor, w imitacji drewna, kamienia, betonu, metalu i marmuru. Bogata lista patchworkowych opcji zawiera heksagony ze wzorami geometrycznymi, florystycznymi i ornamentyką dalekowschodnią. Bardziej odważni mają do dyspozycji płytki sześciokątne, będące mieszaniną wszystkich tych archetypów.
Płytka heksagonalna doskonale wygląda w otoczeniu innej ceramiki. Dzięki temu łatwo stworzyć unikatowe kompozycje.
Oto kilka wskazówek, jak kłaść płytki heksagonalne, aby stworzyć ciekawe, modne wnętrze.
Płytki heksagonalne podłogowe - rozwiązanie dla odważnych
Te modne kafelki świetnie zdobią podłogę. Dzięki nim dom nabiera nowoczesnego i wizualnie lekkiego charakteru. Ci, którzy nie boją się odważnych aranżacji, mogą sięgnąć po płytki heksagonalne podłogowe patchwork. Jednym z najciekawszych sposobów układania jest pokrycie nimi całej podłogi. Tworzą wówczas formę dywanu. Zastosowanie ich we wszystkich pomieszczeniach wprowadza estetyczną spójność.
W mniejszych przestrzeniach warto postawić na stonowane opcje. Świetne okazują się takie kolekcje jak Aparici Carpet. Charakteryzują się one arrasową ornamentyką i przetarciami. Zabieg postarzania tonuje kolorystykę i wzornictwo. Taka heksagonalna płytka podłogowa patchwork nabiera subtelności.
W większych, przestronniejszy wnętrzach sprawdza się płytka heksagon o mocniejszym wzornictwie. Należy jednak pamiętać, że często w jednej paczce modne kafelki dobierane są losowo. Otrzymujemy kombinację zupełnie innych elementów, które na podłodze będą szczególnie intensywne.
Jeśli boisz się takich odważnych rozwiązań, masz jeszcze inne rozwiązania.
Płytka heksagonalna podłogowa - ciekawe łączenia
Ceramika sześciokątna wdzięcznie komponuje się z innymi, bardziej stonowanymi propozycjami. Motywy florystyczne rewelacyjnie wyglądają w połączeniu z imitacją drewna. Tworzą wówczas wnętrze w stylu boho. Taka kompozycja może przybrać także wersję romantyczną. Wystarczy wybrać płytki sześciokątne z motywem dużych kwiatów.
Geometryczne wzory świetnie łączą się z imitacją betonu, kamienia i lastryko. Tworzą wtedy nowoczesne, industrialne i lekkie aranżacje.
Jak łączyć ze sobą różne rodzaj płytek heksagonalnych podłogowych?
Heksagony to także monochromatyczne propozycje. Możesz tworzyć ciekawe kompozycje złożone z elementów w różnych kolorach. W tym wypadku warto pamiętać, aby były to wyroby tego samego producenta. Rozmiary ceramiki różnych firm mogą się nieznacznie różnić między sobą. Milimetrowe odchylenia na pierwszy rzut oka nie są widoczne, ale utrudniają układanie i wpływają na estetykę wykończenia.
W kolejnej opcji płytki heksagon układane są w części podłogi, a następnie łączone z odpowiednio dociętymi kaflami kwadratowymi lub prostokątnymi. Najpopularniejsze zestawienie to monocolor i imitacja drewna. Jest to trudniejsze zadanie. Wymaga precyzyjnych wyliczeń i dokładnego przycinania elementów. Tylko wówczas podłoga prezentuje się efektownie.
Trzecim, modnym sposobem układania płytek jest łączenie jednokolorowej podłogi z elementami o innej barwie ułożonymi w dużych odległościach od siebie. Taka punktowa płytka heksagonalna podłogowa wprowadza ciekawy akcent.
Heksagony ścienne - moda na różnorodność
Płytki sześciokątne są rewelacyjne do ozdabiania wnętrz. Świetnie zastępują tapety w pokoju. Doskonale zdobią ścianę nad blatem w kuchni. Powiększają łazienkę. Są wizualnie lekkie, dlatego polecane są w szczególności do niewielkich wnętrz.
Jak kłaść płytki heksagonalne na ścianach, by były modne, a jednocześnie uniwersalne?
Opcji jest co najmniej kilka.
Modne niedbalstwo
Ciekawym zabiegiem w aranżacji wnętrz jest stworzenie efektu niedokończenia. Możliwe jest to właściwie jedynie z płytką heksagonalną. Ceramikę układa się wówczas tylko na części ściany, resztę pokrywa farbą.
Sprawdza się to w salonie i sypialni, a także w łazience. W ostatnim przypadku należy tylko pamiętać o zastosowaniu farby odpowiedniej do pomieszczenia o dużej.
Płytka heksagon w formie drobnej mozaiki - lekkość aranżacji
Ceramika sześciokątna standardowo dostępna jest w rozmiarze 25x25 cm. Te wartości mogą różnić się o około 1,5 cm w zależności od producenta. Dostępne są też mozaiki heksagonalne. Jeden element składa się wówczas z co najmniej kilkunastu drobnych heksagonów.
Takie rozwiązania dostępne są zarówno w wersji monochromatycznej, jak i patchworkowej. Świetnie prezentują się w kuchni nad blatem oraz w łazience nad umywalkami lub pod prysznicem. W niewielkich wnętrzach można zastosować opcje na wysoki połysk, które dodatkowo rozjaśniają i optycznie powiększają pomieszczenia.
Drobną mozaikę można znaleźć także w wersji imitującej beton, kamień, lastryko. Ciekawą opcją są metalizowane płytki heksagon marki El Molino, które rewelacyjnie przełamują surowy charakter wnętrz industrialnych.
Drobna mozaika świetnie wygląda ułożona na całej wybranej ścianie.
Łączenie płytek heksagonalnych na ścianie
Łączenie różnych heksagonów ze sobą jest jedną z modniejszych form. Opcji w tym wypadku jest kilka. Odważni mogą zastosować patchworkowe rozwiązania o dużej różnorodności. Ułożenie ich na całej ścianie będzie przyciągać wzrok i zdominuje wnętrze.
Zwolennicy stonowanych aranżacji mogą łączyć monochromatyczne heksagony z pasem patchworku. Taki układ świetnie sprawdza się jako dekoracja ścienna w kuchni oraz w łazience pod prysznicem.
Płytka heksagon w wersji 3D - moda na przestrzeń
Trójwymiarowa ceramika jest hitem ostatnich sezonów, a jej popularność z pewnością będzie rosła. Płytka heksagonalna w wersji 3D odgrywa w ofertach światowych marek szczególną rolę. Jest wyjątkowo dekoracyjna. Takie nowoczesne rozwiązania potrafią stworzyć wnętrze w każdym stylu.
Wśród przestrzennych płytek heksagonalnych znajdują się głównie monochromatyczne propozycje. Akcentem dominującym są wypukłości ich fragmentów lub wklęsłe wzory. Modne są także drobne tłoczenia.
Jak układać płytki heksagonalne ścienne w wersji 3D?
Te dekoracyjne propozycje najlepiej wyglądają w częściach reprezentacyjnych domu: w kuchni, jadalni, łazience, a także w przedpokoju.
Lepiej unikać ich jednak nad blatem kuchennym, gdyż w zagłębieniach może gromadzić się brud. Z takiej faktury będzie trudny do usunięcia. Lepiej ułożyć je na przeciwległej ścianie.
Podobny problem może być w łazience, gdzie uciążliwy może okazać się osad z mydła. W tym pomieszczeniu lepiej postawić na płaską płytkę heksagon.
Salon, sypialni i przedpokój - oto są królestwa tych modnych kafelków. Jedną z opcji jest ułożenie monochromatycznych rozwiązań na całej, wybranej ścianie. Kolejnym rozwiązaniem jest połączenie płytek heksagonalnych 3D w różnych odcieniach, co z pewnością zwiększa efekt w aranżacji.
Można je także zestawiać z gładkimi wersjami heksagonów. W tym wypadku również należy pamiętać o zasadzie jednego producenta. Jeśli to możliwe lepiej wybrać płytki heksagonalne z tej samej serii.
Podsumowanie
Heksagony to skarbnica rozwiązań i morze możliwości. Nic dziwnego, że tak chętnie po nie sięgamy. Tworzą wnętrze ciekawe, inspirujące i przede wszystkim indywidualne. Moda na nie nie przeminie tak łatwo. Wręcz przeciwnie - popularność ich będzie rosła wraz z odwagą klientów i wyobraźnią producentów.
artykuł sponsorowany