FAvi

Źródło: https://favi.pl/produkty/p/lozko-blekitne-tapicerowane-ze-stelazem-160x200-cm-vienne?v=630948

- Odbiór kolorów zależy od płci, wieku, charakteru, stylu życia i aktualnego nastroju.-

Inaczej oddziałują na nas barwy ciepłe, a inaczej chłodne. Do pierwszej grupy zaliczamy żółtą, pomarańczową i czerwoną, do drugiej natomiast zieloną, niebieską i fioletową.  Co ciekawe, każdy z wyżej wymienionych kolorów może posiadać odcień z przeciwstawnej strony skali. Ciepłe barwy charakteryzują się wyraźnym dodatkiem źółci, za chłodny charakter konkretnych odcieni odpowiada z kolei domieszka bieli. Ciepłe kolory pobudzają do działania, zimne uspokajają i wyciszają.

- Ciepłe kolory cechuje dodatek żółci, zimne natomiast domieszka bieli. –

Podczas wyboru farb do mieszkania powinniśmy się przede wszystkim zastanowić nad tym, co będziemy w danym pomieszczeniu robić. W większości przypadków ludzie instynktownie stronią od zimnych odcieni, wybierając do swoich domów raczej ciepłe barwy. Jeśli stoisz przed koniecznością zakupu nowych farb czy tapet, ich kolory wytypuj zgodnie z przeznaczeniem urządzanej przestrzeni. Zobaczysz, że to działa!

Gdy już wiesz jaka barwa Cię interesuje i będziesz szukać mebli i dodatków na FAVI skorzystaj z selekcji kolorów, dzięki której z łatwością znajdziesz wymarzone przedmioty w wybranej przez siebie kolorystyce.

Favi

Źródło: https://favi.pl/produkty/p/tapeta-wielkoformatowa-artgeist-heavenly-landing-300x210-cm?v=623848

Udowodniono, że ciepłe kolory, takie jak czerwień czy żółć, otwierają człowieka i pozytywnie wpływają na jego zdolności komunikacyjne. Chłodne barwy (niebieska, zielona, fioletowa) sprawiają, że zamykamy się w sobie, wyciszamy i odpoczywamy. Ich uspokajające działanie powoduje, że idealnie nadają się do pokojów zbyt energicznych dzieci, które mają problemy ze skupieniem i wypełnianiem swoich obowiązków. Jako dopełnienie chłodnych odcieni można wykorzystać którąś z neutralnych barw, czyli białą, szarą lub czarną. Kolory wnętrz wiele mówią o ich mieszkańcach.

Otwarci i przyjacielscy ludzie najchętniej otaczają się jasnymi, soczystymi barwami. Ciemniejsze, wyważone odcienie to domena spokojnych samotników, którzy traktują dom jako oazę wyciszenia.

Spójrz na ten piekny pokój w dziewczęcych jasnych barwach. Mebelki w bieli a do tego dodatki w ciepłych kolorach sprawiają, że pokój nabiera lekkości i przytulnego charakteru. Dzięki oryginalnym wzorom tekstyliów i czujemy, że jesteśmy w królestwie młodej, szczęśliwej osoby.

Favi 

Źródło: https://favi.pl/produkty/p/zestaw-do-pokoju-dzieciecego-fino?v=151537

Przeciwieństwiem zimnych, pasywnych kolorów są barwy ciepłe i aktywne. Do grupy tej należą przede wszystkim: pomarańcz, żółć, czerwień i purpura. Kolory te, a zwłaszcza ich wyraziste odcienie, powinno się stosować na niewielkich przestrzeniach lub tylko w formie dodatków czy dekoracji. Większa ilość mocnych barw mogła nadać wnętrzu agresywnego charakteru, dlatego na ściany bardziej nadają się stłumione, spokojniejsze odcienie.

Favi

Źródło: https://favi.pl/produkty/p/lozko-klara-mb?v=695909

Każdy z nas może przyznać, że w niektórych pomieszczeniach czuje się świetnie, w innych natomiast odczuwa wyraźny dyskomfort. Za atmosferę wnętrza, a zatem i za nasz nastrój odpowiadają właśnie barwy. Aż 80% informacji odbieramy za pomocą wzroku, co następnie odbija się na naszej psychice. Kolory, wzory i struktury są w stanie ożywić lub przytłumić przestrzeń. To wszystko składa się na nasze pierwsze wrażenie z danego domu czy mieszkania. Dlatego też nie powinniśmy lekceważyć tego etapu urządzania wnętrz i poświęcić więcej czasu na wybór właściwych farb czy tapet do mieszkania.

- Aż 80% informacji odbieramy za pomocą wzroku. -

Kolory odgrywają istotną rolę nie tylko w pomieszczeniach mieszkalnych. Z ich dobroczynnych właściwości powinno się korzystać także w budynkach administracyjnych czy usługowych. Dzięki odpowiedniemu doborowi barw w klasach możemy pobudzić dzieci do nauki czy pomóc im w skupieniu się na lekcji.Niektóre odcienie pozytywnie wpływają na apetyt. Dlaczego więc nie umieścić ich na ścianach w restauracji czy stołówce?

Nasza psychika reaguje na otaczające nas kolory po swojemu. Dzięki kontaktom z przyrodą naturalnie odbieramy zieleń drzew i trawy, błękit nieba i mórz, biel śniegu i szarość zimowego krajobrazu. Kolor brązowy znajdziemy w przyrodzie w trakcie wszystkich pór roku. Jako barwa ziemi i pni drzew symbolizuje stabilność, trwałość i bezpieczeństwo. Kolor żółty przywodzi na myśl ciepło słońca i beztroskę letnich dni. Inne barwy, takie jak pomarańcz, czerwień czy fiolet pojawiają się w naturze na krótko – w postaci płatków kwiatów. Analizując barwy przyrody możemy stwierdzić, jak będą one oddziaływać na człowieka i która z nich najlepiej sprawdzi się dla danego typu osobowości.

- Znaczenie i oddziaływanie kolorów pomoże nam zrozumieć przyroda, czyli naturalne środowisko życia człowieka. -

Istotnym czynnikiem, który wpływa na odbiór poszczególnych kolorów, jest źródło światła. Wiele zależy od tego, czy na daną barwę patrzymy w świetle dziennym czy w sztucznym świetle jarzeniówek. Światło dzienne może się od siebie różnić w zależności od pory dnia, na sztuczne z kolei wpływ ma rodzaj żarówek i ilość lamp. Światło słoneczne ma ciepły odcień, sztuczne może mieć ciepły lub zimny ton. To wszystko rzutuje na naszą percepcję kolorów.

artykuł sponsorowany

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 0,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny