FAvi

Źródło: https://favi.pl/produkty/p/lozko-blekitne-tapicerowane-ze-stelazem-160x200-cm-vienne?v=630948

- Odbiór kolorów zależy od płci, wieku, charakteru, stylu życia i aktualnego nastroju.-

Inaczej oddziałują na nas barwy ciepłe, a inaczej chłodne. Do pierwszej grupy zaliczamy żółtą, pomarańczową i czerwoną, do drugiej natomiast zieloną, niebieską i fioletową.  Co ciekawe, każdy z wyżej wymienionych kolorów może posiadać odcień z przeciwstawnej strony skali. Ciepłe barwy charakteryzują się wyraźnym dodatkiem źółci, za chłodny charakter konkretnych odcieni odpowiada z kolei domieszka bieli. Ciepłe kolory pobudzają do działania, zimne uspokajają i wyciszają.

- Ciepłe kolory cechuje dodatek żółci, zimne natomiast domieszka bieli. –

Podczas wyboru farb do mieszkania powinniśmy się przede wszystkim zastanowić nad tym, co będziemy w danym pomieszczeniu robić. W większości przypadków ludzie instynktownie stronią od zimnych odcieni, wybierając do swoich domów raczej ciepłe barwy. Jeśli stoisz przed koniecznością zakupu nowych farb czy tapet, ich kolory wytypuj zgodnie z przeznaczeniem urządzanej przestrzeni. Zobaczysz, że to działa!

Gdy już wiesz jaka barwa Cię interesuje i będziesz szukać mebli i dodatków na FAVI skorzystaj z selekcji kolorów, dzięki której z łatwością znajdziesz wymarzone przedmioty w wybranej przez siebie kolorystyce.

Favi

Źródło: https://favi.pl/produkty/p/tapeta-wielkoformatowa-artgeist-heavenly-landing-300x210-cm?v=623848

Udowodniono, że ciepłe kolory, takie jak czerwień czy żółć, otwierają człowieka i pozytywnie wpływają na jego zdolności komunikacyjne. Chłodne barwy (niebieska, zielona, fioletowa) sprawiają, że zamykamy się w sobie, wyciszamy i odpoczywamy. Ich uspokajające działanie powoduje, że idealnie nadają się do pokojów zbyt energicznych dzieci, które mają problemy ze skupieniem i wypełnianiem swoich obowiązków. Jako dopełnienie chłodnych odcieni można wykorzystać którąś z neutralnych barw, czyli białą, szarą lub czarną. Kolory wnętrz wiele mówią o ich mieszkańcach.

Otwarci i przyjacielscy ludzie najchętniej otaczają się jasnymi, soczystymi barwami. Ciemniejsze, wyważone odcienie to domena spokojnych samotników, którzy traktują dom jako oazę wyciszenia.

Spójrz na ten piekny pokój w dziewczęcych jasnych barwach. Mebelki w bieli a do tego dodatki w ciepłych kolorach sprawiają, że pokój nabiera lekkości i przytulnego charakteru. Dzięki oryginalnym wzorom tekstyliów i czujemy, że jesteśmy w królestwie młodej, szczęśliwej osoby.

Favi 

Źródło: https://favi.pl/produkty/p/zestaw-do-pokoju-dzieciecego-fino?v=151537

Przeciwieństwiem zimnych, pasywnych kolorów są barwy ciepłe i aktywne. Do grupy tej należą przede wszystkim: pomarańcz, żółć, czerwień i purpura. Kolory te, a zwłaszcza ich wyraziste odcienie, powinno się stosować na niewielkich przestrzeniach lub tylko w formie dodatków czy dekoracji. Większa ilość mocnych barw mogła nadać wnętrzu agresywnego charakteru, dlatego na ściany bardziej nadają się stłumione, spokojniejsze odcienie.

Favi

Źródło: https://favi.pl/produkty/p/lozko-klara-mb?v=695909

Każdy z nas może przyznać, że w niektórych pomieszczeniach czuje się świetnie, w innych natomiast odczuwa wyraźny dyskomfort. Za atmosferę wnętrza, a zatem i za nasz nastrój odpowiadają właśnie barwy. Aż 80% informacji odbieramy za pomocą wzroku, co następnie odbija się na naszej psychice. Kolory, wzory i struktury są w stanie ożywić lub przytłumić przestrzeń. To wszystko składa się na nasze pierwsze wrażenie z danego domu czy mieszkania. Dlatego też nie powinniśmy lekceważyć tego etapu urządzania wnętrz i poświęcić więcej czasu na wybór właściwych farb czy tapet do mieszkania.

- Aż 80% informacji odbieramy za pomocą wzroku. -

Kolory odgrywają istotną rolę nie tylko w pomieszczeniach mieszkalnych. Z ich dobroczynnych właściwości powinno się korzystać także w budynkach administracyjnych czy usługowych. Dzięki odpowiedniemu doborowi barw w klasach możemy pobudzić dzieci do nauki czy pomóc im w skupieniu się na lekcji.Niektóre odcienie pozytywnie wpływają na apetyt. Dlaczego więc nie umieścić ich na ścianach w restauracji czy stołówce?

Nasza psychika reaguje na otaczające nas kolory po swojemu. Dzięki kontaktom z przyrodą naturalnie odbieramy zieleń drzew i trawy, błękit nieba i mórz, biel śniegu i szarość zimowego krajobrazu. Kolor brązowy znajdziemy w przyrodzie w trakcie wszystkich pór roku. Jako barwa ziemi i pni drzew symbolizuje stabilność, trwałość i bezpieczeństwo. Kolor żółty przywodzi na myśl ciepło słońca i beztroskę letnich dni. Inne barwy, takie jak pomarańcz, czerwień czy fiolet pojawiają się w naturze na krótko – w postaci płatków kwiatów. Analizując barwy przyrody możemy stwierdzić, jak będą one oddziaływać na człowieka i która z nich najlepiej sprawdzi się dla danego typu osobowości.

- Znaczenie i oddziaływanie kolorów pomoże nam zrozumieć przyroda, czyli naturalne środowisko życia człowieka. -

Istotnym czynnikiem, który wpływa na odbiór poszczególnych kolorów, jest źródło światła. Wiele zależy od tego, czy na daną barwę patrzymy w świetle dziennym czy w sztucznym świetle jarzeniówek. Światło dzienne może się od siebie różnić w zależności od pory dnia, na sztuczne z kolei wpływ ma rodzaj żarówek i ilość lamp. Światło słoneczne ma ciepły odcień, sztuczne może mieć ciepły lub zimny ton. To wszystko rzutuje na naszą percepcję kolorów.

Projektant wnętrz - znajdź projektanta w Twoim mieście
Wybierz z ponad 6 000 polecanych projektantów wnętrz z serwisu Fixly:

artykuł sponsorowany

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 0,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny