Jak Korzystać z Gazu LPG w Domu: Praktyczny Przewodnik i Wskazówki
Gaz LPG jest doskonałą alternatywą dla innych metod ogrzewania, szczególnie jeśli nie ma możliwości podłączenia budynku do sieci gazowej. Jakie korzyści wynikają z wyboru LPG i o czym należy pamiętać, decydując się na ten wariant ogrzewania?
Z tego artykułu dowiesz się:
Korzyści z wyboru gazu LPG do domu — wszystko, co musisz wiedzieć!
LPG, czyli Liquefied Petroleum Gas, jest mieszaniną gazów propanu i butanu, w postaci skroplonej. Jest on wykorzystywany w różnych dziedzinach, najbardziej znany jest oczywiście jako paliwo samochodowe, ale doskonale sprawdza się również w przemyśle. Dzięki doskonałym właściwościom stosowany jest także w budynkach mieszkalnych, gdzie wykorzystywany jest do zasilania kuchenek gazowych oraz efektywnego ogrzewania. Więcej o gazie LPG przeczytać można w artykule https://gazdlaciebie.pl/co-to-jest-gaz-lpg/.
Wykorzystanie w domu do ogrzewania gazu ciekłego niesie ze sobą wiele korzyści. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom instalacyjnym pozwala skutecznie ogrzać dom, dostarcza gaz niezbędny do gotowania oraz zapewnia ciepłą wodę użytkową.
Wśród największych korzyści związanych z ogrzewaniem domu gazem LPG jest wydajność energetyczna takiego rozwiązania. Co to oznacza w praktyce? Że gaz spala się bardzo efektywnie, nawet niewielka jego ilość potrafi dostarczyć dużą ilość ciepła. Właściwość ta sprawia, że dom można ogrzać efektywnie i szybko.
LPG w domu pozwala na bardzo ekologiczne ogrzewanie przestrzeni. W procesie jego spalania do atmosfery emitowanych jest znacznie mniej substancji szkodliwych, takich jak dwutlenek węgla lub siarki, czy tlenki azotu.
Atutem, który sprawia, że gaz LPG do domu jest coraz częściej wykorzystywany, jest bezpieczeństwo. Jest on przechowywany w specjalnych zbiornikach, cechujących się dużą wytrzymałością i szczelnością, natomiast instalacja gazowa wyposażona jest w odpowiednie zawory bezpieczeństwa, których zadaniem jest odcięcie dopływu gazu w przypadku wykrycia nieprawidłowości (np. problemów ze szczelnością układu). LPG jest też rozwiązaniem, które nie przysparza trudności podczas transportu i przechowywania, dzięki czemu dostawa gazu do domu jest zdecydowanie prostsza.
Własny zbiornik z gazem LPG, który pozwala na skuteczne ogrzanie domu, to doskonałe rozwiązanie, aby zyskać niezależność energetyczną.
Zbiorniki podziemne — gaz LPG do domu nawet bez sieci
Obecnie brak sieci gazowej w pobliżu nie jest już problemem. Dzięki specjalnym zbiornikom, LPG może być wykorzystywane w miejscach, w których nie ma możliwości przyłączenia gazu ziemnego. W takich sytuacjach gaz niezbędny do prawidłowego działania ogrzewania przechowywany jest w specjalnych zbiornikach naziemnych lub podziemnych.
Szczególnym zainteresowaniem cieszą się modele podziemne, które pozwalają na estetyczne ukrycie zbiornika pod powierzchnią gruntu. Są one przygotowane ze specjalnych antykorozyjnych materiałów, zapewniających bezpieczeństwo zbiornika nawet w trudnych warunkach, jakie panują pod ziemią. Stałe narażenie na wilgoć oraz obecność mikroorganizmów wymaga zapewnienia wysokiej jakości zabezpieczeń.
O czym pamiętać decydując się na wykorzystanie LPG w domu?
Decydując się na instalację gazu płynnego do ogrzewania domu, należy pamiętać, że profesjonalny projekt i prawidłowe wykonanie instalacji to podstawa. W pierwszej kolejności należy zastanowić się, jaki wariant zbiornika będzie wykorzystany. Do wyboru pozostają modele naziemne i podziemne, a podczas podejmowania decyzji pod uwagę należy wziąć nie tylko preferencje estetyczne, ale głównie możliwości techniczne montażu oraz dostępny budżet.
Kolejnym czynnikiem jest właściwy dobór pojemności zbiornika, uwzględniający zapotrzebowanie energetyczne budynku. Jeśli będzie on zbyt mały, to niezbędne będą częstsze dostawy gazu do ogrzewania domu. To z kolei może generować wyższe koszty użytkowania.
Trzeba także pamiętać, że zbiornik i instalacja muszą przechodzić regularne przeglądy techniczne. Podczas prac serwisowych posiadający odpowiednie uprawnienia specjaliści sprawdzają stan techniczny przewodów, zaworów oraz samego zbiornika. Zgodnie z przepisami inspekcja musi być wykonywana nie rzadziej niż co 2 lata.