Noniusz - co to jest

Noniusz jest niczym innym jak narzędziem przeznaczonym do wykorzystywania pomiarów zewnętrznych oraz wewnętrznych. Dzięki niej zmierzymy nie tylko szerokość, ale również głębokość różnych przedmiotów. Dokładność suwmiarki jest niezwykle duża. Ponieważ działka elementarna pozwala na odczytanie wymiarów z dokładnością do setnych części milimetra.

Budowa suwmiarki nie jest skomplikowana. Noniusz składa się przede wszystkim z prowadnicy oraz suwaka. Dzięki temu możemy odczytywać wykonywane pomiary. Zastosowanie suwmiarki jest niezwykle szerokie. Możemy z niej korzystać swobodnie w przypadku wielu prac naprawczych oraz budowlanych. Noniusz sprawdza się przede wszystkim przy mierzeniu parametrów bardzo małych przedmiotów na przykład wkrętów, śrub, średnicy drutu, przewodu oraz wielu innych. Pomocna jest w branżach stolarskich, dekarskich, meblarskich, jak i również motoryzacyjnych. 

Rodzaje suwmiarek

Chociaż najpopularniejszym typem suwmiarki jest suwmiarka analogiczna, to jednak nie musimy się ograniczać tylko i wyłącznie do niej. Warto dowiedzieć się, jakie są jeszcze pozostałe rodzaje suwmiarek, czym się one wyróżniają, a także jak w każdym rodzaju prezentuje się działka elementarna suwmiarki. Wtedy również będzie nam łatwiej ocenić nie tylko dokładność suwmiarki, ale również dowiedzieć się, jak wygląda zasada działania konkretnego narzędzia.

W takim razie wymieniamy takie suwmiarki jak:

  • Suwmiarka analogiczna - jak już wcześniej wspomniano, ten typ suwmiarki składa się z prowadnicy oraz suwaka. Dokładność suwmiarki podawana jest w setnych części milimetra.
  • Suwmiarka czujnikowa - tego typu urządzenie składa się z listwy zębatej, która jest umieszczona na suwaku. Dodatkowym elementem jest czujnik zegarowy.
  • Suwmiarka elektroniczna - ten typ suwmiarki jest nie tylko najdokładniejszy, ale jednocześnie nie wymaga od nas praktycznie żadnego wysiłku, jeżeli chodzi o pomiar suwmiarką. Urządzenie składa się ze wskaźnika cyfrowego, jak i również prowadnicy, która jest wyposażona dodatkowo w liniał pojemnościowy.
Suwmiarka leżąca na planie, a także noniusz, suwmiarka z noniuszem, dokładność suwmiarki, zasada działania
Jaka jest zasada działania i dokładność suwmiarki, a także noniusz i suwmiarka z noniuszem

Przeglądając wszystkie rodzaje suwmiarek, na pewno stwierdzimy, że największa dokładność suwmiarki, a także zasada działania bez większych komplikacji przypadnie suwmiarce elektronicznej. Jednak nie każdy rzeczywiście posiada taką w swoim warsztacie. W związku z tym, przydatną umiejętnością, będzie wiedza na temat tego, jak odczytywać dane z manualnej suwmiarki. Tym bardziej, że dokładność suwmiarki tego typu z powodzeniem usatysfakcjonuje osoby wykorzystujące ją w celach amatorskich. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł z informacjami, jak mierzyć suwmiarką.

Suwmiarka z noniuszem - zasada działania

Jeżeli interesuje nas zasada działania suwmiarki, a także jak odczytywać prawidłowy wynik, to z pewnością warto skorzystać z poniższego poradnika. Okazuje się, że dokonywany pomiar suwmiarką nie jest wcale taki trudny. Już wiemy, że suwmiarka z noniuszem składa się z dwóch części. Pierwsza z nich jest nieruchoma i jednocześnie zawiera podziałkę milimetrową. Gdybyśmy sugerowali się tylko odczytem z tej podziałki, to dokładność suwmiarki ograniczyłaby się tylko do dziesiątych części milimetra.

Dlatego właśnie suwmiarka z noniuszem jest zdecydowanie dokładniejsza. Dzięki niej dokładność suwmiarki wzrasta do setnych części milimetra. Noniusz jest częścią ruchomą, na której znajduje się działka elementarna suwmiarki. Chcąc dowiedzieć się, jak odczytywać pomiar suwmiarką, w pierwszej kolejności musimy przyłożyć narzędzie do mierzonego przedmiotu. Następnie przesuwamy ruchomą część suwmiarki, tak aby jak najdokładniej objąć całą średnicę elementu. Na nieruchomej części widnieje, ile milimetrów grubości lub średnicy posiada konkretny przedmiot. Jeżeli zależy nam na dokładniejszym pomiarze, to w grę wchodzi działka elementarna suwmiarki znajdująca się na noniuszu.

Pomiar suwmiarką z dolnej podziałki odczytujemy z kreski, która idealnie pokryje się z kreską z górnej podziałki. Na pozostałych dziewięciu kreskach zauważymy minimalny lub widocznych odchył. W ten sposób łatwo odczytamy, jaki jest wynik w milimetrach z częściami dziesiętnymi. Suwmiarka z noniuszem może być dokładniejsza, jednak jej odczyt będzie wymagać od nas nieco więcej uwagi i precyzji.

Przeglądając wszystkie rodzaje suwmiarek, gdy uznamy, że pomiary przez nas są wykonywane bardzo często, a także liczy się jak największa precyzja, warto w takim przypadku zaopatrzyć się w suwmiarkę elektroniczną. Szczękami obejmujemy konkretny przedmiot, a następnie dociskamy je aż dociśniemy maksymalnie ich powierzchnię do krawędzi przedmiotu. Następnie odczytujemy wynik, jaki pokazuje nam się na wyświetlaczu. Zanim przejdziemy do pomiaru kolejnego przedmiotu, powinniśmy wcześniej wyzerować licznik.

ikona podziel się Przekaż dalej