Jak korzystać z sauny – temperatura, wilgotność, optymalny czas przebywania w saunie i poza nią
Sauna fińska, mokra lub parowa niesie ze sobą wiele cennych korzyści. Jednak w każdej z nich obowiązują konkretne zasady korzystania. Należy wiedzieć, jak przygotować się przed wejściem do sauny, jaki jest czas przebywania w kabinie, a także jakie kroki podejmujemy zaraz po wyjściu. Pamiętajmy, iż każdy typ sauny kieruje się własnymi zasadami, do których warto się dostosować.
Jeśli planujesz remont lub wykończenie łazienki, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza zyskasz dostęp do najlepszych ofert.
Z tego artykułu dowiesz się:
Jak korzystać z sauny?
Pytanie dotyczące tego, jak korzystać z sauny, stawiane jest najczęściej przez osoby, które wcześniej nie miały z do czynienia z przebywaniem w kabinie. Pewne zasady dla każdego typu sauny są wspólne. Do nich zaliczymy:
- Sprawdzenie przeciwwskazań - zanim skorzystamy z sauny, dokładnie zapoznajmy się z listą wszystkich przeciwwskazań. Konkretne dolegliwości i choroby uniemożliwiające korzystanie z łaźni muszą być koniecznie przestrzegane. Jest to podstawowa zasada mająca wpływ na nasze zdrowie i bezpieczeństwo.
- Odpowiednią dietę – przed wejściem do sauny, należy unikać spożywania ciężkostrawnych i zbyt sytych posiłków. Nie można wchodzić do kabiny pod wpływem alkoholu. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o saunach.
- Zadbanie o higienę – jak korzystać z sauny, by nie stworzyć sobie większego problemu zdrowotnego? Zarówno z sauny parowej, jak i również sauny fińskiej, korzysta się po wcześniejszej kąpieli lub prysznicu. Nie należy nakładać na ciało żadnych kremów oraz balsamów. Natomiast panie powinny unikać w tym czasie wszelkiego makijażu. Oczywiście do publicznej sauny wchodzimy zawsze w klapkach, by zniwelować ryzyko zachorowania na grzybicę stóp. Zanim usiądziemy, powinniśmy dokładnie oczyścić wybrane miejsce z ewentualnych pozostałości po innych osobach. Każda osoba korzystająca z sauny przechodzi proces pocenia, dlatego lepiej jest osuszyć swoją ławeczkę. Siadamy zawsze na ręczniku.
- Chłodny prysznic – po wyjściu z sauny należy wejść pod prysznic. Polewanie się chłodną wodą zaczynamy zawsze od nóg, powoli przemieszczając się ku górnym partiom ciała.
- Uzupełnienie płynów – zarówno sauna sucha, jak i również łaźnia parowa, przyczyniają się do wzmożonego pocenia się ciała. Dlatego koniecznie po wyjściu z sauny należy uzupełnić płyny, wypijając przynajmniej 1 litr wody lub rozcieńczonego soku.
Optymalna temperatura w saunie, jak i również czas przebywania zależy już od konkretnego typu sauny. Dlatego warto zapoznać się z poszczególnymi wskazaniami, by korzystanie z kabiny przyniosło nam jak największe odprężenie oraz regenerację organizmu. Jeśli szukasz więcej porad, przeczytaj także ten artykuł o saunie fińskiej.
Łaźnia parowa – zasady korzystania
Korzystanie z łaźni parowej jest zgodne z wszystkimi powyższymi zaleceniami. Średnia wilgotność powietrza w łaźni parowej utrzymuje się na poziomie ok. 60-100%. Natomiast optymalna temperatura powinna wynosić od 40 do 60 stopni Celsjusza. Oczywiście wszystko zależy również od naszych osobistych preferencji.
Przed wejściem do sauny parowej należy poczynić przygotowania, które zostały wcześniej wymienione. Często w publicznych kabinach, należy wchodzić nago, bez żadnego ręcznika. Oczywiście bezpieczniej zawsze jest siadać na ręczniku. To jednak siedzisko, a także miejsce pod stopy trzeba dokładnie spłukać wodą. Czas przebywania w saunie wylicza się na okres od 8 do nawet 45 minut. Zaleca się, by korzystać z sauny parowej od 2 do 3 razy w tygodniu.
Sauna sucha – zasady korzystania
Sauna sucha lub inaczej sauna fińska wyróżnia się tym, że w kabinie nie jest wytwarzana para wodna. Natomiast utrzymuje się bardzo wysoka temperatura i wilgotność powietrza na poziomie ok. 10%. Optymalna temperatura osiąga wartość od 60 do nawet 95 stopni Celsjusza. Pomieszczenie ogrzewa się przy pomocy specjalnego pieca, który następnie rozgrzewa poukładane kamienie.
Czas przebywania w saunie suchej nie powinien być zbyt długi. Maksymalnie może wynieść on 15 minut. Ze względu na to, że sauna sucha pozbawiona jest pary wodnej, nasza skóra po seansie zostanie bardzo mocno wysuszona. Dlatego po wejściu pod prysznic, należy nasmarować skórę nawilżającymi balsamami lub olejkami. Przed wejściem do sauny należy zdjąć bieliznę lub kostium kąpielowy. Bardzo wysoka temperatura mogłaby się przyczynić do występowania podrażnień skóry. Zawsze siadamy na ręczniku.
Zasady korzystania z sauny mokrej
Należy pamiętać, że sauna fińska oraz łaźnia parowa, w dużej mierze różni się od sauny mokrej. Optymalna temperatura sauny mokrej wynosi od 75 do 90 stopni Celsjusza. Natomiast wilgotność może osiągnąć maksymalną wartość na poziomie 40%. Przed wejściem do sauny, przygotowujemy się w standardowy sposób. Koniecznie siadamy na ręczniku, szczególnie jeżeli korzystamy z publicznej łaźni.
Korzystając z sauny mokrej, powinniśmy przebywać maksymalnie 15 minut. Parę wodną wytwarza się pod wpływem okresowego polewania wodą rozgrzanych kamieni. Po wyjściu z mokrej łaźni udajemy się pod prysznic, pamiętając koniecznie o dokładnym oczyszczeniu skóry z potu, a także odpowiednim nabalsamowaniu.
Już wiemy, jak korzystać z sauny, jakie przygotowania należy poczynić przed wejściem do kabiny, a także, że po każdej sesji należy wejść pod prysznic. Łaźnia parowa i sauna fińska różnią się od sauny mokrej. Dlatego patrząc na wilgotność oraz temperaturę, możemy wybrać konkretny typ łaźni, w której będziemy najlepiej się czuli. Pamiętajmy, że korzystanie z sauny parowej lub innego typu kabiny zawsze ma pewne przeciwwskazania, której najlepiej jest ustalić ze swoim lekarzem. Sprawdź także ten artykuł z poradami, jak korzystać z sauny.