Jak kształtują się ceny mieszkań na sprzedaż w Polsce?
Rynek nieruchomości to dynamicznie zmieniająca się branża nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie. Koszty zakupu mieszkania wahają się w zależności od koniunktury i różnych czynników zewnętrznych, które mają wpływ na gospodarkę kraju lub świata. W ostatnim czasie ceny mieszkań w Polsce dość mocno poszły w górę, ale są regiony, w których można znaleźć tańsze nieruchomości. Jak kształtują się ceny i gdzie warto zamieszkać?
Gdzie warto kupić mieszkanie w Polsce w celach inwestycyjnych?
Rynek nieruchomości stwarza możliwości do inwestowania, a tym samym do wzbogacenia się. Mając kilka mieszkań w atrakcyjnych lokalizacjach, można miesięcznie sporo zarobić na wynajmie. Kupno mieszkania w czasach, gdy ceny spadają, to też okazja, by zainwestować i zyskać, gdy sprzeda się drożej, jak tylko koniunktura na rynku się zmieni. Kolejną możliwością zarobku na kupnie mieszkania jest wyszukiwanie mieszkań do remontu, aranżowanie ich od nowa i sprzedaż po wyższej cenie ze względu na podniesiony standard.
Kupno mieszkania w celach inwestycyjnych jest opłacalne w większych miastach, które cały czas się rozwijają i stwarzają nowe możliwości rozwoju. Jeśli ktoś ma większy kapitał, to warto go zainwestować w nieruchomości, a najlepiej w mieszkania w stolicy lub na jej obrzeżach. Również Wrocław, Kraków i Poznań są atrakcyjne i przyciągają inwestorów nie tylko z Polski, ale i z zagranicy. Opłacalny może być zakup mieszkania nad morzem, jak również w górach, gdzie turystyka kwitnie.
W których regionach Polski ceny mieszkań są wyższe, a gdzie można kupić tańszą nieruchomość?
Planując zakup mieszkania w celach prywatnych, najczęściej szuka się dobrej lokalizacji, ale i atrakcyjnej ceny. Te kształtują się różnie w zależności od rejonu i jego atrakcyjności. Najdroższe mieszkania w Polsce są w Gdańsku, Warszawie, Wrocławiu i Krakowie. Jeśli chodzi o inne duże miasta, to w czołówce najdroższych znajdują się Szczecin, Katowice, Lublin, Olsztyn i Toruń. Na stronie https://www.domiporta.pl/mieszkanie/sprzedam/lodzkie/lodz można zobaczyć, że ceny mieszkań w centrum Polski są na bardzo podobnym poziomie. Tańsze oferty można znaleźć w Białymstoku i Bydgoszczy, a najtaniej mieszkanie można kupić w Opolu, Gorzowie Wielkopolskim i Zielonej Górze.
Należy pamiętać, że ceny nieruchomości uzależnione są nie tylko od regionu, ale i standardu czy udogodnień. Jeśli jest to nowe osiedle deweloperskie z pełną infrastrukturą, monitoringiem, parkingami podziemnymi i szybkim dostępem do placówek oświatowych, zdrowotnych oraz sklepów, to ceny zawsze będą wyższe niż w przypadku mieszkań w dzielnicach, które powstały wiele lat temu i nie ma tam dostatecznej ilości miejsc parkingowych. Można także szukać okazji, bo te czasami się zdarzają, jeśli ktoś musi szybko sprzedać mieszkanie z powodów osobistych.
Załącznik:
w-ktorych-regionach-polski-ceny-mieszkan-sa-wyzsze-a-gdzie-mozna-kupic-tansza-nieruchomosc.jpg
Czy warto kupić mieszkanie w stanie deweloperskim, a może z rynku wtórnego?
Jednym z dylematów, jakie stoją przed kupującym mieszkanie, jest wybór rynku. Dla niektórych priorytetem jest kupno nieruchomości z rynku pierwotnego, a więc wprost od dewelopera. Daje to możliwość, by zaaranżować dowolnie swoje mieszkanie, a do tego ma się pewność, że mieszkania są nowe i budowane według najlepszych standardów. Są także osoby, dla których najważniejsze jest to, by zamieszkać w mieszkaniu z duszą, a takie można znaleźć w kamienicach, które były budowane wiele lat temu. Każda z tych opcji ma swoje plusy i minusy, ale decyzję należy podjąć wedle własnego uznania.
Mieszkania z rynku pierwotnego dają większe możliwości aranżacyjne, ale nie zawsze znajdują się w miejscach, które mają już gotową pełną infrastrukturę. Na rynku wtórnym oferowane są nieruchomości, które można urządzić według własnego uznania lub można się do nich już wprowadzić, jeśli standard wykończenia na to pozwala. Dodatkowo takie osiedla istnieją od wielu lat i najczęściej są na nich szkoły, przychodnie, restauracje i inne udogodnienia, które umilają mieszkanie w takim miejscu. Jeśli chodzi o ceny, to te kształtują się podobnie zarówno w przypadku rynku deweloperskiego, jak i wtórnego. Wszystko zależy od wielkości mieszkania, lokalizacji i – w przypadku rynku wtórnego – standardu wykończenia.