Specyficzne odgłosy na poddaszu. Czyli w jaki sposób rozpoznać, że kuna znajduje się w domu lub okolicy?

Kuna domowa jest zwierzęciem nocnym, dlatego jej obecność na strychu nie musi być zauważona od razu. To niewielkich rozmiarów ssak o długości około 50 cm, potrafiący przecisnąć się przez niewielkie szczeliny. Kuny domowe chętnie zamieszkują na strychu i na poddaszu domów jednorodzinnych, co stanowi niemały problem dla mieszkańców. W jaki sposób można rozpoznać obecność tego ssaka?

Kuna domowa wydaje specyficzne odgłosy, które mogą przypominać szczekanie. Jest to zwierzę dość hałaśliwe, a nietypowe odgłosy na strychu lub na poddaszu mogą świadczyć o obecności kilku osobników. Na uwagę domowników zasługują także odgłosy tupania i uderzania. Kuny domowe są bardzo żywiołowe i szybko przebiegają w nowe miejsca. Nietypowe hałasy wydawane na strychu mogą świadczyć o ich zasiedleniu się szkodników w domu.

Do najbardziej widocznych efektów obecności kuny domowej należą zniszczenia na poddaszu. Zwierzaki chętnie wygryzają izolację na elewacji budynków. Ich ofiarami pada też poszycie dachowe i elementy rozciągniętych na górnych kondygnacjach instalacji. Widoczne kanały w izolacji termicznej są objawem regularnego bytowania kuny domowej. Zniszczeniom na ogół towarzyszy nieprzyjemny zapach na strychu. Kuna, która zamieszkuje w domu i tworzy sobie kryjówkę, przenosi do niej część upolowanych zdobyczy. W efekcie na poddaszu możemy wyczuć zapach rozkładających się resztek zwierzęcych. Wyczuwalny będzie także zapach odchodów, bowiem kuna mieszkająca na strychu, przeznacza pewną część przestrzeni na kuwetę.

Nietypowe odgłosy, przykre zapachy i rozległe zniszczenia na strychu sprawiają, że kuny domowe nie są pożądanymi lokatorami. Jednym ze sposobów zabezpieczenia domostwa przed drapieżnikiem jest poznanie jego natury i sposobu życia. Z pewnością warto wiedzieć, jak kuna wchodzi na dach. W ten sposób będziemy mogli zabezpieczyć najbardziej narażone fragmenty naszego budynku.

Jak kuna wchodzi na dach?

Niewielkich rozmiarów drapieżnik łatwo dostaje się nawet na wyższe fragmenty elewacji budynku. Dlatego wiele osób zadaje sobie pytanie, jak kuna wchodzi na dach? Warto wiedzieć, że kuny domowe są wyjątkowo skoczne. Szacuje się, że dorosła kuna może skakać nawet na dwa metry do góry. W ten sposób z łatwością dostaje się do trudnodostępnych przestrzeni.

Wyjątkowa skoczność tego zwierzaka to jeszcze nie koniec jego umiejętności. Jak kuna domowa wchodzi na dach? Drapieżnik z łatwością wspina się po elewacji budynków. Kuna z bardzo zwinnie wspina się po pionowych ścianach i rynnach.

Dzięki niewielkim rozmiarom i dużej zwinności kuna z łatwością znajduje się na strychu. Wystarczą jej niewielkie szczeliny, które umożliwią przedostanie się do środka. Co ciekawe, kuna chętnie dostaje się na dach przez instalacje odgromowe. W ten sposób bez trudu pokonuje nawet gładkie elewacje budynku. Jej obecność w domu możemy rozpoznać po stanie elewacji i rynny. Widoczne ślady wspinaczki najłatwiej zaobserwować przy obrzeżach budynku. Przy rynnie można zaobserwować niewielkie zabrudzenia, a często także odchody. Jest to widoczny znak świadczący o tym, że kuna domowa upodobała sobie naszą posesję. Sprawdź także ten artykuł z poradami, jak pozbyć się kuny.

Kuna na dachu – sposób na odstraszenie drapieżnika

Wiemy już, jak kuna wchodzi na dach. Możemy to wykorzystać do zabezpieczenia budynku przed inwazją nieproszonych gości. Pierwsze przygotowania powinny być uwzględnione już na etapie wykończenia elewacji. Zadbajmy o szczelną podbitkę okapu i zabezpieczmy wszystkie niewielkie otwory, którymi kuna domowa mogłaby dostać się na strych.

Im lepiej uszczelnimy ściany i dach, tym mniejsze będzie ryzyko zagnieżdżenia się kuny domowej w domu. Zabezpieczenie przed kunami możemy też wykonać na późniejszych etapach. Wystarczy dokładnie ocenić stan rynien, szczelność okien dachowych, dachu i podbitki. Wszystkie, nawet drobne szczeliny zabezpieczamy metalową siatką, stanowiącą skuteczne zabezpieczenie przed zasiedleniem się małego drapieżnika.

Osobną kwestią jest zabezpieczenie budynku, w którym zasiedliły się kuny domowe. W tej sytuacji powinniśmy zaobserwować drogi, którymi kuny dostają się na strych, a następnie je dobrze uszczelnić. Co istotne, prace wykonujemy w nocy, aby mieć pewność, że kuna znajduje się na zewnątrz. Dokładnie uszczelniamy wszystkie otwory, naprawiamy izolację i zabezpieczamy ewentualne przejścia.

Naprawa materiału izolacyjnego to nie wszystko. W dalszej kolejności trzeba przywrócić szczelną membranę dachową i zabezpieczyć szczeliny metalową siatką. Zabezpieczenie z metalowej siatki powinno znajdować się na wszystkich, nawet niewielkich szczelinach. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że kuna będzie chciała ponownie wejść pod nasz dach. Prawidłowe zabezpieczenie wszystkich szczelin zabezpieczy nasz budynek przed kolejnym zasiedleniem się niechcianego lokatora. Ciekawym ułatwieniem będą też odstraszacze kun, emitujące nieprzyjemne dla zwierząt dźwięki. Tego typu urządzenie może stanowić element dodatkowej ochrony, zniechęcający drapieżnika do zasiedlenia się w okolicy naszej posesji.

Wiesz już, jak kuna wchodzi na dach i znasz sposób na jej odstraszenie. A może zainteresuje Cię, jak zrobić dach dwuspadowy? W osobnym artykule przeczytasz też, jak zaplanować mieszkanie na poddaszu.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 95,7% czytelników artykuł okazał się być pomocny