Zakup mieszkania

Sprecyzujcie dokładnie swoje oczekiwania i potrzeby

Zanim rozpoczniecie poszukiwania wymarzonego mieszkania, sprecyzujcie jakie macie wobec niego oczekiwania. Wielkie okna, wysokie sufity, mini ogródek, kominek w salonie – to oczywiste, że nie zrealizujecie wszystkich tych zachcianek, ale przynajmniej ukonkretyzujecie wizję przyszłego lokum. Ostrożnie z kompromisami – nie kupujcie mieszkania tylko dlatego, że jego cena jest atrakcyjna, rezygnując jednocześnie ze wszystkich swoich marzeń. Najprawdopodobniej skończy się to rozczarowaniem i frustracją. Niezwykle ważna jest też lokalizacja. Dla jednych rodzin idealne będą podmiejskie osiedla w otoczeniu zieleni, inni nie wyobrażają sobie mieszkania z dala od centrum. Gdy zawęzicie pole poszukiwań do kilku dzielnic, będzie wam znacznie łatwiej znaleźć mieszkanie idealnie dopasowane do waszych potrzeb.

Z ilu pomieszczeń powinno składać się mieszkanie dla rodziny?

Wszystko zależy od jej liczebności. Jeśli założymy, że szukamy mieszkania dla rodziny 2+2 idealnie byłoby, gdyby mieszkanie miało co najmniej 3 pokoje. Jeden z nich zajmują wówczas dzieci, drugi przeznaczamy na sypialnię dla rodziców, trzeci służy natomiast za salon. Jeśli budżet nie pozwala wam na zakup mieszkania trzypokojowego, możecie się rozejrzeć za wystarczająco dużym mieszkaniem dwupokojowym i przekonsultować z architektem możliwość wydzielenia w nim dodatkowej sypialni. W mieszkaniu, którego rzut prezentujemy poniżej, byłoby to jak najbardziej możliwe.

Rzut mieszkania

Żródło zdjęcia: osiedle Czyżewskiego 1 na Krakowskim Łobzowie

Po wydzieleniu sypialni w miejscu kącika wypoczynkowego salon nie będzie już tak obszerny, ale z powodzeniem zmieści się w nim kanapa i stół do wspólnych posiłków. Rodzice zyskają natomiast więcej prywatności - nawet niewielka sypialnia będzie lepsza od rozkładanej kanapy w salonie.

Co jeszcze warto mieć na uwadze, kupując mieszkanie?

O tym, jak wygodnie będzie wam mieszkało, nie świadczy ilość metrów kwadratowych, lecz rozkład i ustawność mieszkania. Strefa dzienna i nocna powinny być od siebie oddzielone, a okna wychodzić na więcej niż jedną stronę - dzięki temu mieszkanie będzie przestronniejsze.

Bardzo ważne jest też zagospodarowanie terenu wokół osiedla. Nie daj się nabrać na tanie oferty od deweloperów, którzy upychają na działkach możliwie jak najwięcej mieszkań, by zmaksymalizować zyski z inwestycji. Betonowe pustynie, gdzie stojąc na balkonie, można grać w tenisa z sąsiadem z naprzeciwka, nie są najlepszym miejscem do życia. Koniecznie sprawdź też plany zagospodarowania przestrzennego. W innym wypadku las za oknem może przeobrazić się w drogę szybkiego ruchu.

artykuł sponsorowany

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 0,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny