Czy zakup mieszkania pod wynajem jest opłacalny?

Wiele osób traktuje zakup nieruchomości jako zabezpieczenie emerytalne lub alternatywę dla niskooprocentowanych lokat bankowych. To, jak szybko znajdziemy najemców, zależy od wielu czynników, m.in. od lokalizacji mieszkania, metrażu, układu pomieszczeń, infrastruktury osiedlowej czy jakości materiałów wykończeniowych.

Kupując mieszkanie z rynku wtórnego, masz dwie możliwości – zaakceptować obecny stan lub przeprowadzić gruntowny remont. Wybierając nieruchomość od dewelopera, samodzielnie decydujesz o wystroju wnętrza. Dzięki temu masz dużo większe możliwości aranżacyjne. Przewagą nowych inwestycji np. w Warszawie jest także lepsza jakość materiałów wykończeniowych i nowoczesna infrastruktura. W nowym budownictwie standardem są windy, podziemne parkingi czy monitoring. Przykładem świetnie zaprojektowanego osiedla jest obsypana nagrodami 19. Dzielnica (zobacz tutaj). Poza wysoką jakością wykonania, deweloper zadbał o to, aby w ramach osiedla mieszkańcy mieli dostęp do lokali handlowo-usługowych, terenów rekreacyjnych (w tym placów z fontannami i półprywatnych patio) oraz zewnętrznej siłowni.

19. dzielnica

Zanim jednak kupisz mieszkanie z rynku pierwotnego, dokładnie prześwietl danego dewelopera. Zobacz, jakie inwestycje dotychczas zrealizował. Sprawdź także, w jaki sposób zostały wykonane elementy małej architektury i miejsca wspólne, np. klatki schodowe i tereny zewnętrzne.

Dopasuj rodzaj inwestycji do grupy docelowej

Przed zakupem mieszkania warto zastanowić się, komu najchętniej udostępnilibyśmy nieruchomość. Wynajem długoterminowy jest szczególnie popularny wśród studentów. Jeśli planujesz zakup mieszkania pod tę grupę, wybierz kawalerkę lub mieszkanie z pokojami nieprzechodnimi. Musisz się liczyć także z tym, że w okresie letnim żacy prawdopodobnie wrócą do domów rodzinnych. W tym czasie możesz wynająć lokal osobom przyjeżdżającym do miasta w celach wypoczynkowych. Dla tych dwóch grup największe znaczenie będzie miała dobra lokalizacja – blisko centrum, atrakcji turystycznych, głównych arterii komunikacyjnych i lokali usługowych. Z kolei dla rodzin z dziećmi, oprócz metrażu i rozkładu pomieszczeń, ważne będą elementy małej architektury takie jak ławki, strefy zabaw, siłownie pod chmurką i bliskość terenów rekreacyjnych. W ostatnich latach wynajem krótkoterminowy stał się także atrakcyjną alternatywą dla hoteli. Wynajem mieszkania od osoby prywatnej zapewnia większą swobodę. Dlatego z tej opcji chętnie korzystają zarówno osoby przyjeżdżające w celach turystycznych, jak i biznesowych.

Zakup mieszkań pod wynajem cieszy się dużą popularnością w stolicy. Inwestorzy i osoby prywatne coraz częściej zerkają ku jednej z najdynamiczniej rozwijających się dzielnic miasta – warszawskiej Woli i powstających tam nowych inwestycji mieszkaniowych.

artykuł sponsorowany

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 100,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny