Suwmiarka – definicja, budowa, rodzaje suwmiarek

Suwmiarka jest przyrządem pomiarowym, w którego podstawowej wersji zakres pomiarowy wynosi od 0 do 150 mm, w tych niestandardowych dochodząc nawet do 3000 mm.

Każdy egzemplarz składa się z trzech zasadniczych elementów, są nimi:

  • Prowadnica wraz z suwakiem przenośnym
  • Powierzchnie pomiarowe
  • Urządzenia odczytowe

W sprzedaży dostępne są trzy rodzaje suwmiarek, które różnią się od siebie sposobem odczytu. Wyróżnić można wśród nich modele:

  • analogowe, w przypadku których na prowadnicy znajduje się podziałka suwmiarki kreskowa, z noniuszem (podziałką pomocniczą) na suwaku
  • czujnikowe, które wyposażono w czujnik zegarowy oraz listwę zębatą na prowadnicy
  • cyfrowe posiadające cyfrowy wyświetlacz oraz liniał pojemnościowy na prowadnicy

Suwmiarka wyposażona w noniusz umożliwia wykonywanie pomiarów z dokładnością do 0,02 mm, 0,05 mm i 0,1 mm. To jednak nie najmniejsza podziałka suwmiarki, w sprzedaży są też modele o dokładności wyniku do 0,01 mm, lecz w ich przypadku trzeba zwrócić uwagę na niepewność takiego pomiaru. A może masz w planach wykonanie większym pomiarów? Jeśli tak, sprawdź koniecznie ten artykuł o dalmierzach laserowych.

Cena suwmiarki - suwmiarka modułowa

Ceny suwmiarek są aktualnie bardzo zróżnicowane. Do najtańszych należą klasyczne modele analogowe, wersje czujnikowe oraz cyfrowe mają znacznie wyższe ceny.

Najprostsze wersje to koszt rzędu kilkunastu złotych. Za czujnikową suwmiarkę zwykle zapłacić należy od 80 do nawet 400-500 złotych. Jednak wysoka cena suwmiarki nie powinna nikogo przerażać, jej zakup to inwestycja na lata.

Zdecydowanie najdroższe egzemplarze spotykamy wśród wersji cyfrowych. Cena tego typu w wersji profesjonalnej z odczytem 0,01 mm może wynieść 2000 złotych. Niekiedy jednak można zakupić je także za kilkadziesiąt złotych. Ultralekka konstrukcja, wyświetlacz LCD, stal nierdzewna jako materiał wykonania to istotne zalety tego typu modeli. Precyzja ich pomiaru również zasługuje na uwagę. Wszak to, z jaką dokładnością mierzy suwmiarka, to bardzo istotna kwestia, na którą głównie zwraca się uwagę przy wyborze konkretnego modelu.

Wykorzystywana do pomiaru kół zębatych suwmiarka modułowa wyposażona jest w dwa suwaki. Pionowy z nich służy do mierzenia wysokości zębów od głowy zęba do koła tocznego, natomiast poziomy mierzy grubość zębów na kole tocznym.

Suwmiarka na tle planów, a także wskazówki, jak mierzyć suwmiarką prawidłowo
Nejlepsze porady, jak mierzyć suwmiarką oraz szacowana cena suwmiarki

Ile zapłacić należy za suwmiarkę modułową? Tutaj ceny są nieco mniej zróżnicowane, zwykle mieszczą się one w przedziale 200-800 złotych. Najwięcej egzemplarzy znaleźć można za kwoty rzędu 500-600 złotych.

Elektroniczne modele modułowe z podziałką suwmiarki 0,01 wyposaża się w dwa niezależne wyświetlacze LCD.

Suwmiarka – popularni producenci oraz stosowanie suwmiarki bez tajemnic

Na polskim rynku produkcją i dystrybucją różnego typu suwmiarek zajmują się między innymi takie marki, jak:

  • YATO
  • MITUTOYO
  • Staco
  • Top Tools
  • Vorel

Jak kształtują się ich ceny? Oto przykłady:

Za model YATO w wersji elektronicznej należy zapłacić około 86 złotych. W serwisach mechanicznych tego typu sprzęt przydaje się z całą pewnością. Cieszy się on dobrymi opiniami wśród użytkowników ze względu na staranność wykonania i korzystny stosunek jakości do ceny. Elektroniczną suwmiarkę Vorel nabyć można za około 70 złotych. Model ten dzięki przełącznikowi znajdującemu się na wyświetlaczu pozwala zarówno na wykonywanie pomiarów w systemie metrycznym, jak i calowym. Wyposażona w aż 4 funkcje suwmiarka marki Limit to koszt rzędu 240 złotych. Użytkownicy zwracają uwagę na funkcję jej automatycznego wyłączania oraz na precyzję wykonania egzemplarza.

Jak należy posługiwać się tym narzędziem? Jak mierzyć suwmiarką?  Wyjaśniamy tę kwestię na przykładzie klasycznej jej wersji analogowej. W tym przypadku osoby praworęczne powinny chwycić przyrząd prawą ręką za jego nieruchomą cześć, kciuk natomiast przyłożyć do dźwigni ruchomego suwaka.

W dalszej kolejności pomiędzy szczęki pomiarowe musimy włożyć przedmiot, który mamy zamiar zmierzyć. Noniusz to element, na którym odczytujemy wymiary. Pamiętajmy, że mamy dwie skale. Pełne milimetry należy odczytać na stałej, na dokładnej zaś ten wskazujący wartość po przecinku.

Każdy rodzaj suwmiarki zakupić można tak w sklepach internetowych, jak i stacjonarnych. Sprawdzają się w przypadku wykonywania pomiarów zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Przydają się w każdym warsztacie. Wykorzystuje się je z wielkim powodzeniem w wielu gałęziach przemysłu, zwłaszcza tam, gdzie mamy do czynienia z obróbką materiałów. Stosuje się je również w leśnictwie w celu pomiaru średnicy drzew. Wystarczy tylko wiedzieć, jak mierzyć suwmiarką i jakie jej rodzaje sprawdzają się najlepiej, by wykorzystywać ten przyrząd w celu pomiarów w wielu sytuacjach!

ikona podziel się Przekaż dalej