Od czego zacząć ?

Tani remont kuchni wymaga precyzyjnego rozplanowania. Na wstępie warto określić budżet, który jesteśmy w stanie poświęcić na wykonanie wszystkich prac. Uwzględnijmy przy tym przynajmniej 20 procentową rezerwę finansową. Remont każdego pomieszczenia wiąże się z ryzykiem dodatkowych, niezaplanowanych kosztów, na które trzeba być przygotowanym.

W oparciu o budżet ustalmy zakres prac remontowych. Najłatwiej jest to zrobić przy użyciu darmowego kalkulatora remontowego. Wykonajmy własny projekt aranżacyjny, który uwzględnia jak największą ilość szczegółów. Na koniec przemyślmy kwestie samodzielnego wykonywania niektórych prac. Większość osób potrafi pomalować ściany, ułożyć panele czy skuć starą terakotę. Dzięki własnemu zaangażowaniu będziemy w stanie ograniczyć koszty remontu pomieszczenia kuchennego.

Remontujemy ściany

Sprawdzonym sposobem na ograniczenie kosztów remontu jest ograniczenie ilości płytek ściennych. Nowoczesne kuchnie nie są już wypełnione kafelkami. Możemy ułożyć je jedynie przy meblach i sprzętach AGD. Interesująco prezentują się także ściany pokryte płytkami do wysokości 120 – 140 cm. Pamiętajmy, że im mniej kafelków znajdzie się na ścianie, tym mniejsze będą koszty remontu. Jest to związane z samym zakupem płytek, niezbędną chemią jak i z kosztami robocizny glazurnika. Średnia cena 1 m2 płytek ściennych wraz z ułożeniem to ok. 100 zł (za niezbędne materiały i robociznę – tu znajdziesz sprawdzonych i niedrogich glazurników). Tymczasem koszt wygładzenia i odmalowania ściany dobrej jakości farbą lateksową nie powinien przekroczyć kwoty 25 zł/m2. Koszty malowania możemy dodatkowo ograniczyć poprzez wykonanie tej pracy samodzielnie.

Łazienki - sanitariaty w atrakcyjnych cenach!

Odnawiamy podłogi

Przed odnowieniem podłogi konieczne będzie skucie starej terakoty. Samodzielne wykonanie tych prac przyniesie nam oszczędności rzędu 20-25 zł/m2. Czasem powierzchnia podłogi musi być dodatkowo wyrównana. W ofertach handlowych znajdziemy specjalne zaprawy samopoziomujące. Przy odrobinie wprawy wylejemy je samodzielnie, co pozwoli nam zaoszczędzić dodatkowe 20 zł/m2.

Wyrównana podłoga jest już gotowa do ułożenia nowych nawierzchni. Zastanówmy się, czy cała kuchnia musi być wyłożona płytkami. Większe kuchnie z jadalnią mogą posiadać płytki jedynie w strefie roboczej. W części jadalnej możemy ułożyć panele podłogowe. Takie rozwiązanie wygląda dość efektownie i przynosi dodatkowe oszczędności. Ułożenie dobrej jakości paneli podłogowych będzie tańsze niż wyłożenie płytek. Mimo wszystko nie warto przesadzać. Panele nie powinny znajdować się w całej kuchni. Szczególnie niepolecane jest układanie ich bezpośrednio przy zlewozmywakach, zmywarkach i urządzeniach AGD. Panele podłogowe nie są zbyt odporne na wilgoć i nie powinny być zalewane wodą (wyłączamy z tego drogie panele przystosowane do takich miejsc). Dlatego w roboczych strefach kuchni zawsze powinny znajdować się dobrej jakości płytki podłogowe.

Warto pamiętać, że koszty robocizny mogą być tu bardzo zróżnicowane. Dlatego warto pozyskać oferty z kilku źródeł i dopiero na podstawie kilku propozycji wybrać najlepszego wykonawcę. Jak to zrobić? Najlepiej korzystając z usługi Szukaj Wykonawcy na Kalkulatorach Budowlanych.

Meble gotowe czy na wymiar?

Meble na wymiar powoli stają się standardem wyposażenia kuchennego. Niestety jest to dość kosztowne rozwiązanie, które znacznie podnosi cenę remontu. Za meble z pośredniej półki cenowej zapłacimy ok. 1 200 zł/m2. Zatem za umeblowanie przykładowej ściany o długości 4 m2 przyjdzie nam zapłacić 4 800 zł (nie licząc sprzętów AGD). Tymczasem dobrej jakości, gotowe zestawy mebli kosztują od 1 400 do 2 500 zł za całość. W ofertach handlowych znajdziemy wiele ciekawych kompletów, pasujących zarówno do aranżacji nowoczesnych jak i tradycyjnych. Być może to właśnie zakup gotowego kompletu mebli pozwoli nam na ograniczenie kosztów całego remontu.

Wybieramy kuchenne AGD

Przyjrzyjmy się swoim sprzętom kuchennym. Być może niektóre z nich nie wymagają wymiany na nowe. Kupno nowej kuchenki, zmywarki czy lodówki będzie dodatkowym obciążeniem dla budżetu remontowego. Wydatki będą jeszcze większe w przypadku, gdy zdecydujemy się na zakup mebli na wymiar. Sprzęty pod zabudowę są średnio o 200 – 400 zł droższe niż ich wolnostojące odpowiedniki. To samo dotyczy wpuszczanych w blat zlewozmywaków oraz lepszej jakości okapów.

Dokupujemy stół i krzesła

Kuchnie o większej powierzchni użytkowej warto wyposażyć w stół kuchenny i kilka krzeseł. Dzięki temu stworzymy przyjemną jadalnie i podniesiemy funkcjonalność całej kuchni. Najekonomiczniej będzie zakupić gotowy zestaw, składający się z niewielkiego stołu i czterech krzeseł. Koszt takiego zakupu rozpoczyna się już od 500 zł. Za produkty ze średniej półki cenowej przyjdzie nam zapłacić ok. 1 000 zł.

Warto wcześniej rozplanować rozmieszczenie stołu oraz krzeseł. Bezpośrednio nad blatem powinno znajdować się niewielka lampa sufitowa. Dzięki temu rozświetlimy strefę jadalną i odpowiednio ją wyeksponujemy. Zakup lampy oraz wykonanie dodatkowego punktu elektrycznego powinien zamknąć się w kwocie 300 zł.

Jeśli to możliwe, nie ingerujemy w istniejącą już instalację

Zmiana położenia punktów hydraulicznych będzie dodatkowym wydatkiem. Średni koszt wykonania jednego punktu to ok. 400 zł. Dlatego warto pozostawić zlewozmywak i zmywarkę w tym samym położeniu.

Podobną zasadę zastosujmy do instalacji elektrycznej. Zmieniajmy położenie punktów elektrycznych jedynie wtedy, gdy istnieje wyraźna potrzeba. Za wykonanie nowego punktu, bądź zmianę położenia punktu istniejącego zapłacimy ok. 70 zł/szt. Co prawda nie jest to zbyt wygórowana kwota. Jednak w większości kuchni znajduje się po kilka punktów elektrycznych. Wymiana wszystkich pochłonie dodatkowe kilkaset złotych.

Koszty można obniżyć o kilkanaście procent dzięki znalezieniu niedrogiego wykonawcy. Nie warto jednak przesadzać z oszczędzaniem, bo nieprawidłowo wykonana instalacja elektryczna może wyrządzić w przyszłości wiele szkód. Gdzie znaleźć niedrogich, ale sprawdzonych wykonawców? Polecamy wypełnienie tego formularza i skorzystanie z usługi Szukaj Wykonawcy. Jest to darmowy sposób na pozyskanie ofert od kilku sprawdzonych fachowców.

Na koniec dobierzmy modne dodatki

Niektóre modne dodatki potrafią odświeżyć wygląd kuchni, bez konieczności wykonywania generalnego remontu. Dlatego pomyślmy o tych dodatkowych elementach wyposażenia. W ofertach handlowych znajdziemy ogromny wybór gadżetów dedykowanych do kuchni. Ozdobne pojemniki, zegary, obrazy ścienne i donice mogą podkreślić wiodącą stylistykę aranżacyjną. Ich zakup nie powinien być zbyt kosztowny. Dlatego warto pamiętać o przedmiotach, które są podkreśleniem gustu domowników.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 95,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny