Jak tanio wyremontować mieszkanie? Kilka sprawdzonych sposobów
Remont mieszkania jest nieodłącznie kojarzony z wieloma przeróbkami i wysokimi kosztami. Jednak okazuje się, że przy prawidłowym rozplanowaniu prac możemy wykonać go za stosunkowo niewielkie pieniądze. Poznaj najprostsze sposoby na poczynienie oszczędności przy wykończeniu wnętrz oraz prace i produkty, na których nie warto oszczędzać.
Szukasz pewnego wykonawcy, który zrealizuje Twój remont? Wypełnij formularz, otrzymasz oferty od sprawdzonych firm!
Z tego artykułu dowiesz się:
- Dobry plan, czyli podstawa każdego remontu
- Na czym możemy oszczędzić?
- Pomieszczenia, które wygenerują największe koszty remontu
- Prace na których nie warto oszczędzać
- Dobry plan prac remontowych
- Samodzielne prace remontowe, a wyspecjalizowana ekipa
- Realna ocena kosztów
- Określenie źródła finansowania remontu
- Odliczenia podatku VAT
- Podsumowanie
Dobry plan, czyli podstawa każdego remontu
Plan prac remontowych to podstawa od której zaczynamy wszystkie działania. Na początku określmy, które pomieszczenia nadają się do lekkiego odświeżenia, a które będą kompleksowo wyremontowane. Ustalmy kolejność wszystkich prac, bowiem pozwoli nam to na usystematyzowanie remontu i zmniejszenie czasu jego trwania (co przełoży się na zmniejszenie kosztów).
Pamiętajmy, że prace wykonywane bez odpowiedniego rozplanowania mogą wiązać się z wieloma niedoróbkami oraz błędami wykonawczymi. Ich naprawa wygeneruje dodatkowe koszty i będzie dla inwestora zbędnym obciążeniem.
Zwróćmy też uwagę na fakt, że plan prac remontowych powinien być jak najbardziej szczegółowy. Im więcej wytycznych uwzględnimy, tym łatwiej nam będzie skoordynować prace. Dokładność planu będzie miała także znacznie dla wykonania wstępnego kosztorysu remontowego, który ukaże nam realną skalę wydatków. Kosztorys możemy wykonać za darmo na Kalkulatorach Budowlanych. Dzięki temu będziemy dobrze przygotowani do rozpoczęcia prac, a wydatki remontowe nie będą dla nas niemiłym zaskoczeniem.
Na czym możemy oszczędzić?
Jednym z istotniejszych wydatków remontowych jest wynajęcie wyspecjalizowanej ekipy. Warto zebrać przynajmniej kilka ofert od różnych firm remontowo-budowlanych. Takie oferty można bezpłatnie otrzymać wypełniając formularz na tej stronie. Dzięki takiemu porównaniu różnych propozycji będziemy w stanie również lepiej negocjować ceny.
Niektóre prace remontowe są dość proste i z powodzeniem wykonamy je samodzielnie. Dobrym przykładem będzie chociażby malowanie ścian. Jeśli nasze nawierzchnie nie wymagają skomplikowanego remontu, a jedynie odświeżenia, możemy pomalować je samodzielnie. Stawka malarza to średnio 10 zł/m2. Może i nie jest to dużo, ale za pomalowanie wszystkich ścian i sufitów w mieszkaniu uzbiera się już znacznie większa kwota. Samodzielne malowanie może być czasochłonne, jednak na niezbędne akcesoria wydamy ok. 60 zł. Jedynym istotnym wydatkiem będzie zakup farby i preparatu gruntującego.
Drugim skutecznym pomysłem na oszczędności jest samodzielne układanie paneli podłogowych. Przy odrobinie umiejętności prace nie zajmą nam zbyt dużo czasu, a pozwolą na zaoszczędzenie kosztów robocizny. Typowy fachowiec pobrałby opłatę oscylującą wokół 18 zł/m2. Jeśli nie wiemy jak samodzielnie ułożyć panele podłogowe, możemy skorzystać z poradników dostępnych za darmo w internecie.
Trzeci sposób na poczynienie oszczędności to dokładne rozplanowanie zakupu nowych elementów wyposażenia. Warto przyjrzeć się swoim meblom i ocenić, czy niektóre nadają się do renowacji. Czasem wystarczy nowa warstwa farby bądź elegancka okleina. Dzięki odnowieniu niektórych mebli oszczędzimy na zakupie nowych produktów. Owe oszczędności może i nie będą zbyt duże, jednak nieznacznie przełożą się na obniżenie sumarycznych kosztów remontu.
Niektóre elementy wyposażenia naszego mieszkania musimy wymienić na nowe. Zatem warto zastanowić się nad tanimi zakupami. W ofertach handlowych znajdziemy wiele tanich, a jednocześnie efektownych mebli i elementów wyposażenia. Nie chodzi tu oczywiście o słabej jakości produkty z najniższej półki cenowej. Zapoznajmy się z ofertami przynajmniej kilku producentów, odwiedźmy mniejsze oraz większe sklepy meblowe. W niektórych z nich znajdziemy ciekawe promocje, a w innych produkty w atrakcyjnych cenach. Czasem zdarza się, że bardzo podobne meble oraz elementy wyposażenia są dostępne w dużej rozbieżności cen. Dlatego dobre rozpoznanie ofert handlowych może przynieść nam odczuwalne oszczędności.
Poszukując optymalnych mebli i elementów wyposażenia zajrzyjmy też na strony internetowe. Wielu producentów oferuje już sprzedaż wysyłkową. Niektóre produkty sprzedawane drogą elektroniczną są nawet o kilkanaście procent tańsze w porównaniu z ich odpowiednikami sprzedawanymi w sklepach tradycyjnych.
Pomieszczenia, które wygenerują największe koszty remontu
Niemal w każdym przypadku największe wydatki generuje remont kuchni i łazienki. Dlatego warto zwrócić szczególną uwagę na owe pomieszczenia.
Łazienka – Pierwszą oszczędnością, którą możemy wykonać będzie samodzielny demontaż starej ceramiki ściennej i podłogowej. Jeśli posiadamy odpowiednie doświadczenie możemy też samodzielnie ułożyć nowe nawierzchnie. Jednak nie polecamy tego osobom, które nigdy wcześniej nie zetknęły się z układaniem płytek. Pamiętajmy, że kafelki będą pełniły funkcje dekoracyjną i muszą być wykonane w poprawny sposób. Zatrudnienie glazurnika może wygenerować zróżnicowane koszty. Najmniej zapłacimy wybierając kafelki o standardowym formacie (ich montaż będzie kosztował ok. 50 zł/m2). Jednak za układanie mozaiki lub płytek wielkoformatowych możemy zapłacić nawet 150 zł/m2. Zatem warto unikać niestandardowych płytek, jeśli zależy nam na niskim budżecie remontu.
Kuchnia – z reguły największym wydatkiem związanym z remontem tego pomieszczenia jest zakup nowych mebli kuchennych. W ofertach handlowych znajdziemy meble gotowe oraz na wymiar. Wybór pomiędzy nimi zależy wyłącznie od naszych indywidualnych preferencji. Orientacyjne ceny jednych i drugich możemy zobaczyć w tym artykule . Najtańszym rozwiązaniem będzie zakup mebli gotowych, które mogą być nawet kilkukrotnie tańsze niż ich odpowiedniki wykonywane na wymiar. Dodatkowe oszczędności poczynimy poprzez zakup sprzętów wolnostojących. Zarówno lodówki, kuchenki, mikrofalówki jak i zmywarki pod zabudowę są o kilkadziesiąt do kilkuset złotych droższe niż modele wolnostojące.
Prace na których nie warto oszczędzać
Jednym z często popełnianych błędów jest zatrudnianie najtańszych, niesprawdzonych fachowców. Podkreślmy, że najniższa cena usługi nie idzie w parze z wysoką jakością jej wykonania. Najtańsi, niesprawdzeni fachowcy często nie wykonują pracy we właściwy sposób. W niektórych przypadkach wiąże się to z koniecznością wykonania poprawek (a na gwarancje taniego fachowca zwykle nie mamy co liczyć). W rezultacie pozorna oszczędność doprowadza do wydłużenia czasu i zwiększenia kosztów remontu. Dlatego do prac zatrudniajmy jedynie doświadczonych fachowców, dających gwarancję odpowiedniej jakości. Jest to szczególnie ważne w przypadku kluczowych ekip (elektryków, hydraulików). Od precyzji ich usług zależy trwałość remontu, a także bezpieczeństwo użytkowników mieszkania.
Kolejnym błędem popełnianym przez inwestorów jest nadmierna oszczędność na materiałach wykończeniowych. Zakup materiałów z najniższej półki cenowej często wiąże się z niewielką trwałością. Z pewnością nie warto inwestować w najtańsze fugi, kleje, płytki, farby i preparaty gruntujące. Ich niska jakość może utrudnić prace remontowe, a ostateczny efekt nie będzie dla nas zadowalający. Znacznie lepszym pomysłem będzie nabycie produktów ze średniej półki cenowej. Poszukajmy promocji, wyprzedaży czy możliwości uzyskania rabatów. W ten sposób możemy znaleźć dobrej jakości materiały wykończeniowe w rozsądnej cenie.
Praktyczne wskazówki do wykonania taniego remontu
Wiemy już na czym możemy oszczędzić, a na co skąpić nie należy. Pamiętajmy jednak, że przed przystąpieniem do remontu warto oszacować budżet, którym dysponujemy. Wykonajmy kosztorys remontowy, jednak nie traktujmy go jako ostatecznej kalkulacji. Podczas remontu mieszkań (szczególnie tych starszych) możemy natrafić na nieoczekiwane komplikacje, które opóźnią prace i przysporzą dodatkowych kosztów. Dlatego warto uwzględnić pewną rezerwę finansową. W niektórych przypadkach remont może być nawet o 20 % droższy niż wskazują na to wstępne kalkulacje.
Warto przewidzieć taką sytuacje i pomyśleć o formie finansowania nieprzewidzianych wydatków. Najkorzystniej byłoby sfinansować je ze środków własnych. Dlatego zaplanujmy skale remontu w taki sposób, by zostawić sobie pewną rezerwę finansową. W przeciwnym wypadku pozostanie nam jedynie przeciągnięcie remontu w czasie, pożyczka bądź kredyt. Żadna z tych opcji nie będzie korzystna dla naszego portfela.
Remont mieszkania wiąże się z koniecznością poniesienia dość wysokich kosztów. Okazuje się jednak, iż odpowiednie przygotowania mogą zminimalizować wydatki i sprawić, że remont będzie prostą oraz przyjemną inwestycją. Zatem jeśli zależy nam na tanim i efektywnym remoncie, powinniśmy dokonać dokładnej analizy wydatków, a także sporządzić szczegółowy plan. Dobry plan może zminimalizować koszty o kilkanaście, a czasem nawet o kilkadziesiąt procent.
Dokładny kosztorys remontu każdego pomieszczenia sporządzisz w kilka minut korzystając z bezpłatnych kalkulatorów budowlanych.
Dobry plan prac remontowych
Plan prac remontowych powinniśmy rozpocząć na długo przed rozpoczęciem jakichkolwiek innych działań. Uwzględnijmy w nim dokładny zakres prac, określmy jakich materiałów chcemy użyć oraz jak będą wyglądały poszczególne etapy prac remontowych. Pomogą nam w tym dedykowane kalkulatory budowlane dla każdego z remontowanych pomieszczeń. Im plan pracy będzie bardziej szczegółowy, tym mniejsze będzie ryzyko dodatkowych, nieprzewidzianych kosztów.
W planie remontu koniecznie określmy, które prace możemy wykonać samodzielnie, a do których wezwiemy wykwalifikowaną ekipę. Dobrym pomysłem będzie także sporządzenie listy zakupów obejmujących meble oraz dodatkowe elementy wyposażenia. Jeśli chcemy zmniejszyć koszty, zastanówmy się, czy niektóre meble można byłoby odnowić. W ofertach handlowych możemy znaleźć tanie i eleganckie okleiny, które są w stanie odrestaurować nawet dość zniszczone półki oraz szafki. Czasem jest to bardzo dobry sposób na zminimalizowanie kosztów remontowych.
Samodzielne prace remontowe, a wyspecjalizowana ekipa
Określenie zakresu samodzielnie wykonywanych prac jest dość istotne. Dzień pracy fachowca może kosztować nawet kilkaset złotych. Dlatego samodzielne zaangażowanie się w działania remontowe będzie bardzo dobrym sposobem na obniżenie kosztów całej inwestycji.
Praktycznie każdy będzie potrafił pomalować pokój (oszczędność około 7,50 – 10 zł za m2, ułożyć panele podłogowe (około 20 zł/m2) czy zamontować nowe oświetlenie. Takie działania z pewnością pozostawią w naszej kieszeni większą ilość gotówki.
Jeśli jednak nie potrafimy lub nie chcemy wykonywać jakiś pracy samodzielnie, poświęćmy trochę czasu na odnalezienie dobrych i tanich fachowców. Nie poleca się wyszukiwania na zasadzie ”pierwszy lepszy”. Nadmierny pośpiech jest tu całkowicie niewskazany. Jeśli nie wybierzemy odpowiedniej ekipy, wówczas jakość wykonania remontu lub jego koszt, mogą nas negatywnie zaskoczyć.
Jeśli zależy nam na czasie i chcemy, aby wszystkie prace remontowe zostały wykonane przez ekipy fachowców, wówczas powinniśmy się liczyć z dość odczuwalnym podniesieniem kosztów. Różnice cenowe mogą się tu wahać od 15% do nawet 30 %.
Realna ocena kosztów
Do planu prac remontowych powinniśmy dołączyć realną ocenę kosztów. Jeśli określiliśmy już, które prace wykonamy samodzielnie, dokonaliśmy wstępnych ustaleń z fachowcami, wówczas możemy zająć się kosztami materiałów remontowych. Dobrze byłoby odwiedzić przynajmniej kilka składów budowlanych, a także większych hurtowni. Różnice cenowe mogą być dość duże, zatem jest to bardzo dobry sposób na ograniczenie kosztów remontu.
Po wstępnej ocenie kosztów materiałów remontowych powinniśmy określić wstępny, całościowy kosztorys. Z całą pewnością nie sprawdzi się on w stu procentach, jednak będzie bardzo pomocny w orientacyjnym oszacowaniu kosztów. Do całkowitych kosztów dodajmy 10% ekstra – to kwota, która będzie naszym zabezpieczaniem w przypadku nieprzewidzianych wydatków.
Określenie źródła finansowania remontu
Najbardziej komfortowa byłaby sytuacja, gdybyśmy mogli całkowicie sfinansować remont ze środków własnych. Dzięki temu nie będziemy musieli ponosić dodatkowych kosztów w postaci odsetek czy opłat manipulacyjnych naliczanych przez banki.
Jeśli nie zgromadziliśmy niezbędnej kwoty, powinniśmy na spokojne zapoznać się z ofertami pożyczkowymi i kredytowymi. Najpopularniejszymi rozwiązaniami są: kredyt gotówkowy oraz kredyt hipoteczny. Jeśli nie spieszymy się z remontem, a zależy nam na ograniczeniu kosztów, wówczas lepszym rozwiązaniem będzie kredyt hipoteczny. Jest on niżej oprocentowany niż kredyt gotówkowy, jednak wymaga o wiele więcej załatwień i oczekiwania.
Osoby, którym zależy na jak najszybszym remoncie mogą otrzymać szybki kredyt gotówkowy bądź pożyczkę ekspresową. Warto jednak pamiętać, że takie rozwiązanie jest wysoko oprocentowane i z całą pewnością nie wpłynie pozytywnie na ograniczenie kosztów remontu.
Odliczenia podatku VAT
Skutecznym sposobem na obniżenie kosztu remontu jest odliczenie podatku VAT za niektóre materiały budowlane. Warto zapoznać się z listą produktów, od których można odliczyć ów podatek. Takie działanie może wygenerować dość duże oszczędności – to przecież 8% lub 23% pełnej ceny produktu. Pamiętajmy by na bieżąco gromadzić wszystkie faktury i rachunki, które będą stanowiły podstawę do późniejszych odliczeń.
Podsumowanie
Jednym z najlepszych sposobów na tanie i efektowne wyremontowanie mieszkania jest stworzenie kosztorysu za pomocą kalkulatorów dostępnych na tej stronie internetowej. Dzięki nim określisz, jaka kwota będzie Ci potrzebna na konkretny metraż i standard wykończenia.
Im lepiej przygotujesz się do całej inwestycji, tym łatwiej będzie wygenerować oszczędności. Nadmierny pośpiech może doprowadzić do znacznego podwyższenia kosztów, zatem nasz remont powinien być dobrze przemyślany i zaplanowany.
Jeśli masz dostatecznie dużo czasu, wykonaj niektóre prace samodzielnie. Jeżeli nie, w kalkulatorach budowlanych kliknij w opcję wybierz fachowca. Znajdziesz tam osoby polecane przez nasz serwis.